reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Posłowie blokują podwyżki akcyzy

Posłowie blokują podwyżki akcyzy

Projekt nowelizacji ustawy o akcyzie zamrażającej podwyżki stawek na paliwa opałowe trafił wczoraj na posiedzenie Sejmu. Głosowanie nad wotum nieufności dla ministra finansów odbędzie się za dwa tygodnie.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o akcyzie stawka podatku na paliwa silnikowe ma wynieść 2 tys. zł na 1000 litrów gotowego wyrobu, w przypadku olejów opałowych 233 zł za 1000 litrów, stawka na gaz płynny i metan używany do napędu – 700 zł za 1000 kg gotowego wyrobu. Minister finansów zachowa prawo do obniżania poziomu podatku, ale nie będzie go mógł podwyższać.

Nowelizacja, którą sejmowa Komisja Finansów Publicznych opracowała w ekspresowym tempie, jest bezpośrednią reakcją na rozporządzenie ministra finansów z 30 maja br. wprowadzające drastyczne podwyżki stawek akcyzy na olej opałowy i gaz płynny w butlach. Zrównanie stawek na paliwa opałowe i napędowe resort finansów uzasadniał koniecznością walki z patologiami w obrocie paliwami. Zdaniem posłów podwyżka wpłynęłaby negatywnie na sytuację wielu polskich rodzin, które używają paliw opałowych w celach grzewczych. Komisji nie przekonały zaproponowane przez Ministerstwo Finansów propozycje programu osłon. Pod presją opinii publicznej i posłów minister Mirosław Gronicki wycofał się z podwyżek akcyzy. Wczoraj zostało opublikowane rozporządzenie uchylające zmianę stawek akcyzy (Dz.U. nr 106, poz. 897).

Posłowie nie wycofali jednak wniosków o wotum nieufności dla szefa resortu finansów. Pierwszy, złożony przez PSL, jest konsekwencją nieaktualnych już podwyżek akcyzy. Z kolei LPR zarzuca ministrowi, że przez deklaracje o przystąpieniu Polski do strefy euro dąży do ograniczenia suwerenności państwa. Głosowanie ma się odbyć 28 czerwca.

Marcin Musiał
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marek Opiela

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama