| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Posłowie blokują podwyżki akcyzy

Posłowie blokują podwyżki akcyzy

Projekt nowelizacji ustawy o akcyzie zamrażającej podwyżki stawek na paliwa opałowe trafił wczoraj na posiedzenie Sejmu. Głosowanie nad wotum nieufności dla ministra finansów odbędzie się za dwa tygodnie.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o akcyzie stawka podatku na paliwa silnikowe ma wynieść 2 tys. zł na 1000 litrów gotowego wyrobu, w przypadku olejów opałowych 233 zł za 1000 litrów, stawka na gaz płynny i metan używany do napędu – 700 zł za 1000 kg gotowego wyrobu. Minister finansów zachowa prawo do obniżania poziomu podatku, ale nie będzie go mógł podwyższać.

Nowelizacja, którą sejmowa Komisja Finansów Publicznych opracowała w ekspresowym tempie, jest bezpośrednią reakcją na rozporządzenie ministra finansów z 30 maja br. wprowadzające drastyczne podwyżki stawek akcyzy na olej opałowy i gaz płynny w butlach. Zrównanie stawek na paliwa opałowe i napędowe resort finansów uzasadniał koniecznością walki z patologiami w obrocie paliwami. Zdaniem posłów podwyżka wpłynęłaby negatywnie na sytuację wielu polskich rodzin, które używają paliw opałowych w celach grzewczych. Komisji nie przekonały zaproponowane przez Ministerstwo Finansów propozycje programu osłon. Pod presją opinii publicznej i posłów minister Mirosław Gronicki wycofał się z podwyżek akcyzy. Wczoraj zostało opublikowane rozporządzenie uchylające zmianę stawek akcyzy (Dz.U. nr 106, poz. 897).

Posłowie nie wycofali jednak wniosków o wotum nieufności dla szefa resortu finansów. Pierwszy, złożony przez PSL, jest konsekwencją nieaktualnych już podwyżek akcyzy. Z kolei LPR zarzuca ministrowi, że przez deklaracje o przystąpieniu Polski do strefy euro dąży do ograniczenia suwerenności państwa. Głosowanie ma się odbyć 28 czerwca.

Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Talinkme.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »