Pawlak: pakiet deregulacyjny po wakacjach w parlamencie
REKLAMA
- W czerwcu złożymy projekt już na Radę Ministrów. Zaraz po wakacjach powinien być przyjęty przez parlament - mówi Waldemar Pawlak.
REKLAMA
Wcześniej do niektórych rozwiązań ustawy deregulacyjnej należy przekonać Ministerstwo Finansów.
- Jesteśmy w trakcie dyskusji, wymiany opinii i liczę na życzliwość we wszystkich sprawach, które poprawiają płynność finansową w gospodarce - podkreśla wicepremier.
Waldemar Pawlak przekonuje, że wiele z jego propozycji mogłoby poprawić sytuację gospodarczą kraju.
- Po pierwsze, to są decyzje, które pomagają uzyskać lepszą płynność w gospodarce i tu kluczowe znaczenie mają rozwiązania dotyczące VAT-u. Z jednej strony promocja rozliczenia kasowego VAT-u przez małych przedsiębiorców to w tej chwili do 1,2 mln euro obrotu, natomiast chcemy to podwyższyć do 2 mln euro - informuje minister. - Drugie, to są obowiązki informacyjne.
Resort gospodarki planuje zredukować kilkadziesiąt takich obowiązków.
- Bardzo ważny jest też pakiet, który już znalazł się w parlamencie, dotyczący elektronizacji w zakresie formularzy i komunikacji. Dzięki temu będzie można obniżyć koszty, a także uprościć relację między biznesem a administracją - tłumaczy Waldemar Pawlak.
Szef resortu gospodarki przekonuje, że inna propozycja - skrócenia okresu zwrotu podatku VAT z 60 do 30 dni - nie będzie miała negatywnego wpływu na budżet państwa.
- Nie ma skutków dla budżetu, jeśli mówimy o dłuższym horyzoncie czasu. Są może skutki związane z chwilową płynnością, żeby ten transfer dokonać. Ale jeżeli z jednej strony skrócimy zwrot VAT-u do 30 dni, a z drugiej wydłużymy obowiązek zapłaty VAT-u dla importowanych towarów z 10 do 30 dni, to na zwiększeniu obrotu na naszych granicach i w portach budżet może zyskać znacznie więcej. Dzisiaj paranoja tej sytuacji polega na tym, że wiele towarów importowanych do Polski idzie przez zagraniczne porty i tam zostaje duża część profitów z tego tytułu - uważa Pawlak.
Inna propozycja dotyczy wydłużenia stażu pracy dla młodych osób o kolejne 3 miesiące, mimo, że np. doświadczenia francuskie nie są pozytywne w tym względzie.
- Trzeba próbować otwierać różne opcje, różne możliwości - odpowiada Waldemar Pawlak. - To zawsze daje szanse na wykorzystanie tych mechanizmów, które są najbardziej obiecujące.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat