REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tusk: przedstawię plany na 2013 r. z perspektywą na całą kadencję

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Premier Donald Tusk zapowiedział, że w swoim piątkowym wystąpieniu w Sejmie będzie mówił o dotychczasowych dokonaniach rządu, a także o planach na 2013 r. "z perspektywą na całą kadencję". Zaznaczył, że nie przewiduje w najbliższym czasie zmian w rządzie.


Szef rządu poinformował, że we wtorek na posiedzeniu Rady Ministrów przyjęto krótki raport z realizacji zapowiedzi z jego expose z ub. roku; wyraził nadzieję, że rządowi do końca roku uda się uporać ze zmianami dotyczącymi emerytur górniczych; nie wykluczył, że - mimo braku porozumienia ze stroną kościelną - rządowy projekt odpisu podatkowego na Kościół w wysokości 0,3 proc. trafi do Sejmu.

REKLAMA

Autopromocja

Premier podkreślił też, że rząd posiada większość w parlamencie, a "szukanie" nowej Rady Ministrów czy nowego premiera ma sens dopiero w sytuacji, gdy rząd takiego zaplecza parlamentarnego nie ma.

Tusk odnosząc się do kandydata PiS na premiera prof. Piotra Glińskiego powiedział: "Jeśli miałoby się okazać w najbliższych dniach, tygodniach czy miesiącach, że nie mamy większości w parlamencie, to wtedy naturalną drogą parlament szukać będzie innego rządu i innego premiera".

Skrytykował jednocześnie wystawienie na kandydata na szefa rządu osoby, która nie jest liderem partii politycznej. "W Polsce sprawdza się wreszcie model, w którym premierem zostaje ktoś, kto jest szefem formacji politycznej, która wygrywa wybory, która przedstawia takie czy inne propozycje, a później stara się z lepszym czy gorszym skutkiem je realizować. Ten model wydaje mi się bardziej przejrzysty dla obywateli" - zaznaczył szef rządu.

Jak dodał, premierem zostaje ten, kto prowadzi do zwycięstwa partię polityczną w wyborach, bo daje to przynajmniej częściowo poczucie obywatelom, że mają wpływ na to, kto rządzi. "W związku z tym ze spokojem przyjmuję te informacje, że kolejka aspirantów do tej roli (szefa rządu - PAP) rośnie. Ta kolejka przestanie być kolejką, a stanie się istotnym faktem politycznym, kiedy wyborcy zdecydują o innym rozkładzie sił" - podkreślił Tusk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Premier przypominając swoje expose z 2011 r. zaznaczył, że mówił wówczas m.in. o potrzebie dobrego zakończenia i rozliczenia polskiego przewodnictwa w Radzie UE. Jak mówił, polska prezydencja była i jest oceniana w Europie bardzo wysoko.

Dodał, że drugą wielką "sprawą frontową", którą udało się rządowi doprowadzić do końca, to Euro 2012. "Euro 2012 zostało ocenione przez Polaków i przez przyjezdnych bardzo dobrze, sama impreza, największa w historii Polski, została przeprowadzona na pewno w sposób zadawalający i budujący wizerunek Polski w korzystny sposób" - mówił.

"Wiem, że to nie jest jakaś szczególna satysfakcja dla premiera, mówić o tym, że udało się wykonać tak dużo z expose, bo w tym +tak dużo+ mieszczą się także rzeczy trudne dla ludzi. Nie widzę powodów, żebym się przechwalał, mówiąc +zobaczcie, jak skutecznie przez rok przeprowadziłem tak trudne rzeczy, jak np. podniesienie wieku emerytalnego" - powiedział premier.

Jak ocenił, rok od jego expose był "bardzo trudny, bardzo intensywny i mało efektywny - z punktu widzenia zdobywania popularności". "Jesień 2012 roku i rok 2013 to nie będzie czas zdobywania łatwej akceptacji dla tego, co robi rząd i tego co robi Platforma Obywatelska" - podkreślił szef rządu.

Tusk wyliczył ustawy, które - zgodnie z jego zapowiedziami z expose - weszły w życie. Chodzi o:

- wprowadzenie składki zdrowotnej dla rolników (ustawa weszła w życie 1 lutego 2012),

- podwyższenie składki rentowej po stronie pracodawcy o 2 punkty proc. (ustawa weszła w życie 2 lutego 2012 r.),

- zmiana systemu waloryzacji emerytur i rent (1 marca 2012 r.),

- uszczelnienie tzw. "podatku Belki" (31 marca 2012 r.),

- podatek od miedzi i srebra (tzw. kopalniany - 18 kwietnia 2012 r.) oraz

- podwyżka 300 zł dla mundurowych, żołnierzy i policjantów (1 lipca 2012 r.).

 

Premier poinformował też, że w listopadzie 2012 r. zostanie wypłacona podwyżka dla straży pożarnej, granicznej, straży więziennej i BOR w wysokości 300 zł - z części funduszu przeznaczonego na przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych.

Tusk przypomniał, że udało się przeprowadzić "najbardziej masywną zmianę ustrojową, wielką i przykrą operację" - podwyższanie i zrównywanie wieku emerytalnego (wejdzie w życie 1 stycznia 2013 r.), oraz ograniczyć przywileje emerytalne służb mundurowych (od 1 stycznia 2013 r.).

Projekty, które rząd przyjął, ale znajdują się w parlamencie, to - mówił Tusk - podwyższenie o 50 proc. ulgi prorodzinnej, likwidacja ulgi na internet, zmiany w umowach autorskich, zmiany w becikowym, uchylenie dostępu do 50 zawodów regulowanych - tzw. deregulacja Gowina. Jak poinformował, nowelizacja procedury karnej - która zakłada przyspieszenie postępowania sądowego - została przyjęta przez rząd we wtorek.

Jeśli chodzi o zapowiadane w expose zmiany dotyczące Funduszu Kościelnego, premier nie wykluczył, że - mimo braku porozumienia ze stroną kościelną - rządowy projekt odpisu podatkowego na Kościół w wysokości 0,3 proc. trafi do Sejmu. Zastrzegł, że brak porozumienia dotyczy wysokości odpisu, a nie likwidacji Funduszu Kościelnego.

"W mojej ocenie to parlament powinien zdecydować, czy 0,3 (proc.) to jest w sam raz, za mało, czy za dużo dla Kościołów. Moim zdaniem jest to mniej więcej tyle, ile do tej pory Kościół otrzymywał z racji istnienia Funduszu Kościelnego" - powiedział szef rządu.

Według premiera, do końca roku rządowi uda się uporać ze sprawą zmian dotyczących emerytur górniczych. Tusk powiedział, że minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował go, że trwa żmudna analiza tego, co tak naprawdę jest zawodem górniczym przy wydobyciu, tak aby "nie skrzywdzić tych, którzy nie będąc górnikami (pracującymi) np. na kombajnie, są elektrykami, ratownikami i pracują pod ziemią".

Jak dodał, w kwestii ułatwień w pozwoleniu na budowę, założenia do projektu ustawy znajdują się obecnie w uzgodnieniach międzyresortowych, a za tydzień na posiedzeniu rządu projekt zostanie przyjęty.

Premier powiedział też, że - jeśli chodzi o sprawę eksploatacji gazu łupkowego - trzeba połączyć dwie ważne potrzeby - przepisy, które nie zniechęcą inwestorów do kosztownego procesu poszukiwania i wydobywania gazu łupkowego, a z drugiej strony utrzymanie kontroli państwowej nad procesem wydobywania i redystrybucją korzyści płynących z wydobywania gazu łupkowego.

Tusk przyznał, że najtrudniej idzie kwestia wprowadzania zmian dotyczących rachunkowości i opodatkowania dla rolników - ze względu na poważny spór dotyczący szczegółów tego rozwiązania - między ministrem rolnictwa i ministrem finansów.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram MF. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - czy będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

REKLAMA

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

Nie trzeba będzie składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty po korekcie deklaracji podatkowej. Od 2026 r. zmiany w ordynacji podatkowej

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ordynacji podatkowej. W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. a jedną z nich jest zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanego zeznania podatkowego (deklaracji).

REKLAMA

Dodatkowe dane w księgach rachunkowych i ewidencji środków trwałych od 2026 r. Jest projekt nowego rozporządzenia ministra finansów

Od 1 stycznia 2026 r. podatnicy PIT, którzy prowadzą księgi rachunkowe i mają obowiązek przesyłania JPK_V7M/K - będą musieli prowadzić te księgi w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Te elektroniczne księgi rachunkowe będą musiały być przekazywane do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ustrukturyzowanej formie (pliki JPK) od 2027 roku. Na początku kwietnia 2025 r. Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe i ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - podlegające przekazaniu w formie elektronicznej na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozporządzenie to zacznie obowiązywać także od 1 stycznia 2026 r.

Zmiany w przedawnieniu zobowiązań podatkowych od 2026 r. Wiceminister: czasem potrzebujemy więcej niż 5 lat. Co wynika z projektu nowelizacji ordynacji podatkowej

Jedna z wielu zmian zawartych w opublikowanym 28 marca 2025 r. projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej dotyczy zasad przedawniania zobowiązań podatkowych. Postanowiliśmy zmienić przepisy o przedawnieniu zobowiązań podatkowych, ale tak, aby nie wywrócić całego systemu – powiedział PAP wiceminister finansów Jarosław Neneman. Wskazał, że przerwanie biegu przedawnienia przez wszczęcie postępowania będzie możliwe tylko w przypadku poważnych przestępstw. Ponadto projekt przewiduje wykreślenie z kodeksu karnego skarbowego zapisu, że karalność przestępstwa skarbowego ustaje wraz z przedawnieniem podatku.

REKLAMA