REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekt zmian w Kodeksie karnym skarbowym

REKLAMA

Po wprowadzeniu zmian w kodeksie karnym skarbowym sprzedaż towaru "poza kasą rejestrującą" podlegałaby podwójnej karze - za uszczuplenie VAT i za nierzetelne prowadzenie księgi podatkowej. Jak jednak wyjaśniają specjaliści, sprawca nie powinien być podwójnie karany. Kara powinna być wymierzana za jedno przestępstwo albo wykroczenie skarbowe na podstawie wszystkich zbiegających się przepisów.

W projekcie określa się, że księgami są inne podobne urządzenia ewidencyjne, do których prowadzenia zobowiązuje ustawa, a w szczególności zapisy kasy rejestrującej. Takie zdefiniowanie ksiąg prowadzi do tego, że sprzedaż towaru „poza kasą rejestrującą” karana będzie podwójnie. Po pierwsze, sprawca będzie uszczuplał VAT, po drugie – nie będzie prowadził księgi (lub prowadzi ją nierzetelnie). Jak jednak wyjaśniają specjaliści, nie powinno to powodować podwójnego ukarania sprawcy, gdyż w takim przypadku kara będzie wymierzana za jedno przestępstwo skarbowe albo wykroczenie skarbowe na podstawie wszystkich zbiegających się przepisów.

REKLAMA

Autopromocja

Projekt zmian wprowadza też inne bardziej rygorystyczne przepisy, które odnoszą się do wysokości kar za poszczególne przestępstwa skarbowe. W niektórych przypadkach podnosi się zagrożenie karą pozbawienia wolności z dwóch do trzech lat (np. przy firmanctwie) lub z jednego roku do dwóch lat (np. przy podrobieniu uiszczenia opłaty skarbowej).

Wydłużone też zostaną okresy przedawnienia karalności przestępstw skarbowych. Proponuje się, aby karalność przestępstwa skarbowego ustawała, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęło lat:

• pięć – gdy czyn stanowi przestępstwo skarbowe zagrożone karą grzywny, karą ograniczenia wolności lub karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą trzy lata
• dziesięć – gdy czyn stanowi przestępstwo skarbowe zagrożone karą pozbawienia wolności przekraczającą trzy lata.

Zagrożenie karą więzienia w kodeksie karnym skarbowym
Przestępstwo skarbowe
Tak jest
Tak ma być
Firmanctwo kara pozbawienia wolności do lat 2 kara pozbawienia wolności do lat 3
Pobranie i niewpłacenie podatku przez płatnika kara pozbawienia wolności do lat 2 kara pozbawienia wolności do lat 3
Pobranie podatku przez płatnika w kwocie niższej od należnej kara pozbawienia wolności do roku kara pozbawienia wolności do lat 2
Podrobienie uiszczenia znaku opłaty skarbowej kara pozbawienia wolności do roku kara pozbawienia wolności do lat 2
Zbycie znaków akcyzy osobie nieuprawnionej kara pozbawienia wolności do roku kara pozbawienia wolności do lat 2

Mało korzystna jest też zmiana, która dotyczy przesłanki udzielenia przez sąd zezwolenia na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności. Obecnie sąd, udzielając zezwolenia na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności, orzeka tytułem kary grzywny kwotę nie wyższą niż uiszczona przez sprawcę. Po zmianie orzekana przez sąd tytułem grzywny będzie kwota uiszczona przez sprawcę. Spowoduje to wyłączenie możliwości orzeczenia przez sąd kwoty niższej niż uiszczona już przez sprawcę, co w konsekwencji ograniczy możliwość indywidualizowania kary. Na najbliższym posiedzeniu Sejmu (28 bm.) ma być rozpatrzone sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o rządowym projekcie zmiany ustawy kodeks karny skarbowy oraz niektórych innych ustaw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Bogdan Świąder
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

REKLAMA

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA

Są już propozycje nowych definicji budynku i budowli, na potrzeby podatkowe. Jest temat garaży wielostanowiskowych

Mamy już propozycje nowych definicji budynku i budowli oraz rozwiązanie kwestii opodatkowania garaży wielostanowiskowych. Zmiany zawiera projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym i innych ustaw, który został właśnie opublikowany na stronach rządowych.

Przedsiębiorca wydaje pieniądze na edukację i szkolenia. Kiedy może te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych firmy?

Czy przedsiębiorca może zaliczyć różnoraki wydatki edukacyjne i szkoleniowe do kosztów uzyskania przychodów? Przedsiębiorca może bowiem podjąć naukę w celu rozpoczęcia wykonywania określonej działalności gospodarczej lub zdobycia przewagi konkurencyjnej w ramach już wykonywanej. Nierzadko również dochodzi do otwierania nowej gałęzi prowadzonej działalności. Idąc tym samym tropem można spotkać się ze szkoleniami dla pracowników oraz współpracowników, które mogą okazać się korzystniejszym rozwiązaniem niż poszukiwanie nowych specjalistów. Co na ten temat sądzą organy podatkowe?

REKLAMA