Odpis od podatku zamiast Funduszu Kościelnego
REKLAMA
- Biskupi podczas wtorkowego zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski zaakceptowali decyzję w sprawie wysokości odpisu podatkowego na Kościół - poinformował kard. Kazimierz Nycz. - Podjęta przez Episkopat decyzja, musi być jeszcze zaakceptowana przez stronę rządową - zaznaczył duchowny.
REKLAMA
Kardynał przypomniał, że dobrowolny odpis podatkowy na Kościoły i związki wyznaniowe w wysokości 0,5 proc. zakłada roboczy kompromis, który 21 lutego zawarły zespoły konkordatowe: kościelny i rządowy. Odpis ma zastąpić Fundusz Kościelny. Początkowo rząd proponował, by odpis wynosił 0,3 proc., nie zgodził się na to Episkopat.
Od 2014 r. będzie można odpisać 0,5 proc. podatku na Kościół
Węgiel do ogrzania kościoła jest z akcyzą, a klasztoru - bez
W porozumieniu - jak zaznaczył metropolita warszawski - przewidziano też trzyletni okres przejściowy, w którym rząd wyrównywałby ewentualną różnicę między kwotą uzyskaną przez Kościół z odpisu, a tą, którą otrzymywał z Funduszu Kościelnego. Początkowo okres ten miał wynosić cztery lata.
Kard. Nycz liczy na to, że wysokość odpisu będzie równa wysokości kwoty z Funduszu Kościelnego, czyli 90 mln zł. - Pieniądze z funduszu szły m.in. na działalność charytatywną i edukacyjną - podkreślił kardynał. Ponadto finansowano z tej puli ubezpieczenia sióstr klauzurowych i misjonarzy, także misjonarzy świeckich. Kardynał zaznaczył, że odpis nie jest nowym sposobem finansowania Kościoła. Nadal podstawową formą będzie taca.
- Biskupi są tu zgodni - chodzi o to, by świeccy mieli świadomość, że są częścią wspólnoty Kościoła. W tych krajach, gdzie finansowanie przejęło państwo, takiej więzi między duchownymi a świeckimi już nie ma - przekonywał kardynał Nycz.
PIT 2012 - Pobierz Program PIT
Fundusz Kościelny działa na mocy ustawy z 1950 roku o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych. Powstał jako rekompensata za bezprawne zagarnięcie przez państwo dóbr kościelnych na rzecz Skarbu Państwa.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat