REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cypr: Podatek od depozytów powyżej 100 tys. euro

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Zgodnie z osiągniętym porozumieniem, Bruksela pożyczy rządowi w Nikozji niezbędne 10 miliardów euro. Jednym z warunków jest opodatkowanie depozytów powyżej 100 tys. euro.

To sprawiedliwe rozwiązanie - mówi o porozumieniu w sprawie Cypru, Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde.

REKLAMA

Autopromocja

Cypr uniknie bankructwa. Zgodnie z osiągniętym w nocy 25 marca porozumieniem, Bruksela pożyczy rządowi w Nikozji niezbędne 10 miliardów euro. Europejscy kredytodawcy postawili jednak twarde warunki, które spotkały się z różnymi reakcjami.

Jeden z tych warunków to wysoki podatek; zapłacą go ci, którzy mają w cypryjskich bankach duże pieniądze, powyżej 100 tysięcy euro. W wielu przypadkach są to inwestorzy z Rosji. Pożyczkodawców reprezentowała tzw. trojka: Unia Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Szefowa Funduszu, Christine Lagarde sugerowała, że jest to sprawiedliwe rozwiązanie: "Z jednej strony koszt poniosą Europejczycy, z drugiej podatnicy Cypru oraz ci, którzy mieli duże, nieubezpieczone depozyty”.

Zdaniem obserwatorów, teraz ucierpi cypryjska gospodarka. W rozmowie z BBC, Cypryjka z Nikozji mówiła: „Nasze życie teraz się zmieni na gorsze” . Niezadowoleni są też niektórzy parlamentarzyści w Nikozji; mówią, że europejscy liderzy w dużym stopniu odpowiadają za kłopoty finansowe Cypru. Zdaniem obserwatorów, twardych rozwiązań domagały się jednak władze Niemiec czy Francji; sugerowały że system bankowy na Cyprze jest nieszczelny, co mogło doprowadzić do nadużyć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opodatkowanie transakcji finansowych

Prezydent zapowiada uproszczenie systemu podatkowego


Prezydent Cypru: porozumienie bolesne, ale kraj sie podniesie

REKLAMA


Cypr podporządkuje się ustaleniom porozumienia w sprawie pomocy finansowej - zapewnia prezydent tego kraju. Nikos Anastasiadis wystąpił z telewizyjnym orędziem do narodu. Cypryjski przywódca zapowiedział, że jego kraj wprowadzi restrykcje kapitałowe, aby zapobiec wypływowi pieniędzy z banków. Podkreślił, że choć uzyskane porozumienie jest bolesne, to jednocześnie jest najlepszym rozwiązaniem w obecnej sytuacji. Zgodnie z zapowiedziami, większość cypryjskich banków zostanie otwarta 26 marca. Jedynie Bank of Cyprus oraz Popular Bank pozostaną zamknięte do 28 marca. Bank centralny zastosuje kapitałowe kontrole transakcji - powiedział prezydent Cypru. Zapewnił jednak, że restrykcje będą jedynie tymczasowym środkiem.

Ministrowie finansów krajów strefy euro zgodzili się pożyczyć Cyprowi 10 miliardów euro. Kraj czekają jednak gruntowne zmiany. Zlikwidowany ma być Bank Laiki, a największy w kraju - Bank of Cyprus przejdzie restrukturyzację. Poważne straty poniosą ci, którzy mają na kontach powyżej 100 tysięcy euro, w tym wielu klientów z Rosji. Mniejsze depozyty mają być bezpieczne. Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso szczerze przyznał, że "nie wie, czy plan ratunkowy się powiedzie".

 


Sytuacja na Cyprze jest poważniejsza niż się wydaje


Zagrożony bankructwem Cypr otrzyma pomoc finansową od strefy Euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości 10 miliardów Euro. To jednak nie rozwiązuje problemu - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

REKLAMA

Wicepremier przypomina, że co prawda kompromis zawarto po dwóch tygodniach rozmów, ale trochę dziwi, że dopiero po trzech latach Europa uzmysłowiła sobie jak wielki problem mają Cypryjczycy. Wystarczy przypomnieć, że budżet Cypru to 17 miliardów euro, a fundusze zgromadzone na ratowanie kraju przed bankructwem to 16 miliardów.

Wicepremier Piechociński zwrócił uwagę, że Grecja, która koncentrowała na sobie uwagę przez ostatnie trzy lata skonsumowała 339 miliardów Euro a i tak wzrosło tam bezrobocie, spadło PKB i Grecy coraz częściej protestują na ulicach. Janusz Piechociński zwrócił również uwagę na przenoszenie decyzyjności dotyczącej Cypru na szczebel ponad unijny. Dodał, że spodziewa się napiętej atmosfery w bankowości cypryjskiej, której nie załatwi bankructwo drugiego największego banku, ani ograniczenie opodatkowania lokat do tych ponad 100 tysięcy euro. Wicepremier Piechociński zwrócił też uwagę, że Cypr generuje zaledwie 0,2 procent PKB Unii Europejskiej, a wystarczyło by rozchwiać rynkami nie tylko Europy.

Nie będzie podatku od oszczędności na Cyprze

Dlaczego tak? Czyli o projekcie opodatkowania spółek komandytowych

Według Janusza Piechocińskiego, jeśli Europa nie znajdzie odpowiedzi na kryzys, to wcześniej czy później takie wydarzenia jak na Cyprze, w Irlandii, Hiszpanii, Portugalii, Włoszech czy Grecji będą wywoływać głębokie turbulencje. Dlatego Polska musi znaleźć złoty środek między równowagą makroekonomiczną, pobudzaniem inwestycji i rynkiem pracy. Uzgodnione przez ministrów finansów strefy Euro warunki pomocy dla Cypru przewidują likwidację jednego z największych banków Laiki, ze stratami udziałowców i właścicieli dużych depozytów.

 

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

Darowizna dla córki z konta firmowego taty: Czy taki przelew korzysta ze zwolnienia podatkowego? KIS wyjaśnia

Skarbówka potwierdził, że przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z konta firmowego spółki, której darczyńca jest wspólnikiem, na konto obdarowanego – przy spełnieniu ustawowych formalności – może korzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. To jest dobra wiadomość dla podatników.

Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

REKLAMA

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co warto zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia? [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

REKLAMA

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

REKLAMA