reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Składki ZUS i KRUS za czas opieki nad dzieckiem

Składki ZUS i KRUS za czas opieki nad dzieckiem

Zgodnie ze zmianami w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, które uchwalił Sejm, państwo opłaci ZUS i KRUS za czas opieki nad dzieckiem.

Państwo opłaci składki emerytalne za matki rezygnujące z pracy celem opieki nad dzieckiem. Prawie jednogłośnie Sejm uchwalił zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.

Nowelizacja zakłada, że osobom zatrudnionym na umowę zlecenie, prowadzącym firmy oraz nieubezpieczonym - podobnie jak w przypadku osób przebywających na urlopach wychowawczych - składki emerytalne i rentowe opłaci budżet państwa.

Zmiany dotyczą osób ubezpieczonych zarówno w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych jak i w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Przyjęte rozwiązania dobrze ocenia była prezes ZUS, a obecnie posłanka opozycyjnego SLD.

Interpretacje ZUS - jakie są zasady składania wniosków?

Minimalna składka na ubezpieczenie zdrowotne w 2013 r.

Zapraszamy na forum ZUS i prawo pracy

Anna Bańkowska powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że przy emeryturze „po nowemu” każdy grosz się liczy, dobrze więc się stało, że za te osoby będzie odprowadzana składka emerytalna. Przyjęte rozwiązanie jest konsekwencją wydłużenia wieku emerytalnego. Zakłada ono, że dla osób z co najmniej 6-cio miesięcznym stażem ubezpieczeniowym podstawa wymiaru składki wyniesie 60 procent przeciętnego wynagrodzenia. Dla osób bez tego stażu, dla bezrobotnych oraz ze stażem krótszym niż półroczny - będzie to 75 procent minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ustawa trafi teraz do Senatu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Radek Rafał Wasilewski

doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawną Kancelaria Radcy Prawnego dr Radek Rafał Wasilewski (www.radcawasilewski.pl)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama