Trybunał Konstytucyjny zajmie się opodatkowaniem imprez integracyjnych
REKLAMA
REKLAMA
Ze uwagi na to pytanie prawne skierowane do Trybunału Konstytucyjnego, NSA nie wydał uchwał w sprawach o sygn. akt: II FPS 3/13 i II FPS 6/13. Sędziowie, którzy mieli podjąć uchwałę w kwestii opodatkowania nieodpłatnych świadczeń, w tym opodatkowania imprez integracyjnych, uznali, że zanim dokonają rozstrzygnięcia, muszą zapoznać się z oceną Trybunału Konstytucyjnego.
REKLAMA
Komentarz Moniki Ławnickiej, doradcy podatkowego, menedżera w Accreo Tax&Legal
Naczelny Sąd Administracyjny nie odpowiedział 21 października na pytanie, w jaki sposób przedsiębiorcy powinni rozliczać organizowane dla swoich pracowników imprezy integracyjne, w przypadku, gdy nie są w stanie stwierdzić, który zatrudniony faktycznie skorzystał z takiego świadczenia. NSA zawiesił postępowania w sprawach wszczętych wnioskami Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Prokuratora Generalnego z uwagi na skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego pytania prawnego w kwestii rozliczania nieodpłatnych świadczeń.
Brak uchwały ze strony NSA jest równoznaczny z utrzymaniem obecnej sytuacji, w której organy podatkowe próbują określić podatnikom przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń nawet, jeśli świadczenia te zostały podatnikom jedynie postawione do dyspozycji. Ustawa o PIT natomiast w swym literalnym brzmieniu wymaga, aby nieodpłatne świadczenia były przez podatnika otrzymane. W przypadku np. imprez integracyjnych czy dowozu do pracy sfinansowanego przez pracodawcę ustalenie, kto faktycznie otrzymał świadczenie, rodzi istotne trudności dokumentacyjne. Teoretycznie, pracodawca powinien sporządzać listę uczestników korzystających z każdego tego typu świadczenia. Z kolei w przypadku braku możliwości przyporządkowania przychodu do konkretnej osoby, dosłowne brzmienie przepisów ustawy o PIT nakazuje nie określać przychodu. Z taką praktyką nie zgadzają się jednak organy podatkowe. Zdaniem organów, w takiej sytuacji należy podzielić cenę „zbiorczego” świadczenia (organizacji całej imprezy czy wynajmu autokaru dowożącego do pracy) przez liczbę potencjalnych (a nie rzeczywistych) uczestników.
Tematyce rozliczania nieodpłatnych świadczeń poświęcone będzie webinarium "Pozapłacowe Świadczenia Pracownicze" - 7 listopada 2013 r. Zapraszamy!
Z punktu widzenia podatników i przedsiębiorców (pełniących rolę płatników), brak rozstrzygnięcia NSA oznacza kolejne miesiące, a nawet lata oczekiwania na definitywne rozwianie wątpliwości. Dodatkowo, nie jest wykluczone, że Trybunał Konstytucyjny odmówi odpowiedzi na postawione przez NSA pytanie. Zmierza ono bowiem do rozstrzygnięcia, czy przepisy ustawy o PIT są zgodne z Konstytucją w zakresie, w jakim nie zawierają określonego elementu - tj. nie precyzują pojęcia „nieodpłatnych świadczeń”, a jednocześnie stanowią podstawę do ustalenia wartości takich świadczeń wliczanej do przychodu ze stosunku pracy. W zbliżony sposób, w przeszłości, zostało sformułowane skierowane do TK pytanie o zgodność z Konstytucją Ordynacji podatkowej w zakresie, w jakim nie zawierała odniesienia do „ciężaru ekonomicznego”. Trybunał odmówił wtedy odpowiedzi na tak postawione pytanie, wskazując m.in. że nie może odnosić się do zapisów, których ustawa nie zawiera.
Czy przychodem jest sama możliwość uczestnictwa w spotkaniu integracyjnym
Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat