REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trybunał Konstytucyjny zajmie się opodatkowaniem imprez integracyjnych

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny odpowie na pytanie dotyczące opodatkowania nieodpłatnych świadczeń dla pracowników, w tym m.in. organizowanych przez pracodawcę imprez integracyjnych. Wniosek o rozstrzygnięcie w tej sprawie złożył Naczelny Sąd Administracyjny.

Ze uwagi na to pytanie prawne skierowane do Trybunału Konstytucyjnego, NSA nie wydał uchwał w sprawach o sygn. akt: II FPS 3/13 i II FPS 6/13. Sędziowie, którzy mieli podjąć uchwałę w kwestii opodatkowania nieodpłatnych świadczeń, w tym opodatkowania imprez integracyjnych, uznali, że zanim dokonają rozstrzygnięcia, muszą zapoznać się z oceną Trybunału Konstytucyjnego.

Autopromocja


Komentarz Moniki Ławnickiej, doradcy podatkowego, menedżera w Accreo Tax&Legal


Naczelny Sąd Administracyjny nie odpowiedział 21 października na pytanie, w jaki sposób przedsiębiorcy powinni rozliczać organizowane dla swoich pracowników imprezy integracyjne, w przypadku, gdy nie są w stanie stwierdzić, który zatrudniony faktycznie skorzystał z takiego świadczenia. NSA zawiesił postępowania w sprawach wszczętych wnioskami Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Prokuratora Generalnego z uwagi na skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego pytania prawnego w kwestii rozliczania nieodpłatnych świadczeń.

Brak uchwały ze strony NSA jest równoznaczny z utrzymaniem obecnej sytuacji, w której organy podatkowe próbują określić podatnikom przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń nawet, jeśli świadczenia te zostały podatnikom jedynie postawione do dyspozycji. Ustawa o PIT natomiast w swym literalnym brzmieniu wymaga, aby nieodpłatne świadczenia były przez podatnika otrzymane. W przypadku np. imprez integracyjnych czy dowozu do pracy sfinansowanego przez pracodawcę ustalenie, kto faktycznie otrzymał świadczenie, rodzi istotne trudności dokumentacyjne. Teoretycznie, pracodawca powinien sporządzać listę uczestników korzystających z każdego tego typu świadczenia. Z kolei w przypadku braku możliwości przyporządkowania przychodu do konkretnej osoby, dosłowne brzmienie przepisów ustawy o PIT nakazuje nie określać przychodu. Z taką praktyką nie zgadzają się jednak organy podatkowe. Zdaniem organów, w takiej sytuacji należy podzielić cenę „zbiorczego” świadczenia (organizacji całej imprezy czy wynajmu autokaru dowożącego do pracy) przez liczbę potencjalnych (a nie rzeczywistych) uczestników.


Tematyce rozliczania nieodpłatnych świadczeń poświęcone będzie webinarium "Pozapłacowe Świadczenia Pracownicze" - 7 listopada 2013 r. Zapraszamy!


Z punktu widzenia podatników i przedsiębiorców (pełniących rolę płatników), brak rozstrzygnięcia NSA oznacza kolejne miesiące, a nawet lata oczekiwania na definitywne rozwianie wątpliwości. Dodatkowo, nie jest wykluczone, że Trybunał Konstytucyjny odmówi odpowiedzi na postawione przez NSA pytanie. Zmierza ono bowiem do rozstrzygnięcia, czy przepisy ustawy o PIT są zgodne z Konstytucją w zakresie, w jakim nie zawierają określonego elementu - tj. nie precyzują pojęcia „nieodpłatnych świadczeń”, a jednocześnie stanowią podstawę do ustalenia wartości takich świadczeń wliczanej do przychodu ze stosunku pracy. W zbliżony sposób, w przeszłości, zostało sformułowane skierowane do TK pytanie o zgodność z Konstytucją Ordynacji podatkowej w zakresie, w jakim nie zawierała odniesienia do „ciężaru ekonomicznego”. Trybunał odmówił wtedy odpowiedzi na tak postawione pytanie, wskazując m.in. że nie może odnosić się do zapisów, których ustawa nie zawiera.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy przychodem jest sama możliwość uczestnictwa w spotkaniu integracyjnym

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Chcesz dostać emeryturę lub rentę na czas? Musisz szybko powiadomić ZUS o zmianie adresu lub konta bankowego! Jak to zrobić i w jakim terminie?

  Emeryt i rencista powinien jak najszybciej poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o zmianie adresu zamieszkania, czy numeru rachunku bankowego. Jeśli zrobi to z opóźnieniem, to może zdarzyć się, że emerytura czy renta zostanie zwrócona do ZUS-u.

  Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie RPP. Czy czeka nas zmiana stóp procentowych?

  Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. "RPP nie zmieni stóp procentowych na rozpoczynającym się dzisiaj grudniowym posiedzeniu" – powiedział ekonomista ING BSK Adam Anotniak. Jego zdaniem, pauza w obniżkach stóp potrwa co najmniej do marca.

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2024 roku - 1,46 zł za litr wykorzystanego oleju napędowego

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2024 roku. Rolnicy dostaną 1,46 zł zwrotu akcyzy od każdego litra wykorzystanego do produkcji rolnej oleju napędowego - przewiduje opublikowany projekt rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie.

  Regionalna pomoc inwestycyjna będzie mogła być udzielana do końca 2026 r.

  Do końca 2026 r. będzie można udzielać regionalnej pomocy inwestycyjnej, polegającej na zwolnieniu z podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportu – wynika opisu projektu rozporządzenia Ministerstwa Finansów, który właśnie został opublikowany w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

  Wyłudzenia VAT na ponad 223 mln zł. Grupa przestępcza fałszowała zużyty olej kuchenny

  Wyłudzenia VAT. Tymczasowy areszt dla 15 osób i blokada ponad 26 mln złotych na rachunkach bankowych spółek i osób fizycznych - to efekt śledztwa w sprawie wyłudzeń podatku VAT. Rozbita grupa przestępcza fałszowała zużyty olej kuchenny.

  Kwota wolna od podatku 60 tys. zł. Najwcześniej w 2025 roku

  Kwota wolna od podatku w wysokości 60 tys. zł. "Jasno zostało powiedziane w jednej z naszych tez, że wprowadzamy kwotę wolną od podatku 60 tys. zł. Wiadomo, że w 2024 roku tego nie zrobimy. Mamy na to cztery lata i na pewno będzie to wprowadzone" - powiedział poseł KO Artur Łącki.

  Tabela kursów średnich NBP z 4 grudnia 2023 roku - nr 234/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 grudnia 2023 roku - NBP nr 234/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3337 zł.

  NBP: 140 mld zł zagranicznych inwestycji bezpośrednich

  Napływ kapitału z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich do Polski w 2022 r. wyniósł 140,3 mld zł, w porównaniu z 2021 r. ich wielkość wzrosła o blisko jedną czwartą - poinformował NBP w raporcie.

  Jak można przestać być wspólnikiem spółki osobowej? Czym różni się wystąpienie ze spółki od sprzedaży ogółu praw i obowiązków?

  Czasem trzeba rozstać się ze spółką osobową (np. ze spółką jawną). Na czym polega i jakie skutki prawne wywołuje wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika? Czym różni się to od sprzedaży ogółu praw i obowiązków wspólnika?

  Wystąpienie wspólnika ze spółki osobowej. Jak przebiegają rozliczenia?

  Jak kwestię rozliczenia wspólnika występującego ze spółki osobowej regulują przepisy kodeksu spółek handlowych? Jak te przepisy zastosować w praktyce? Dlaczego czasem warto rozliczyć się z występującym wspólnikiem inaczej niż wskazuje ksh?

  REKLAMA