REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trybunał Konstytucyjny zajmie się opodatkowaniem imprez integracyjnych

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny odpowie na pytanie dotyczące opodatkowania nieodpłatnych świadczeń dla pracowników, w tym m.in. organizowanych przez pracodawcę imprez integracyjnych. Wniosek o rozstrzygnięcie w tej sprawie złożył Naczelny Sąd Administracyjny.

Ze uwagi na to pytanie prawne skierowane do Trybunału Konstytucyjnego, NSA nie wydał uchwał w sprawach o sygn. akt: II FPS 3/13 i II FPS 6/13. Sędziowie, którzy mieli podjąć uchwałę w kwestii opodatkowania nieodpłatnych świadczeń, w tym opodatkowania imprez integracyjnych, uznali, że zanim dokonają rozstrzygnięcia, muszą zapoznać się z oceną Trybunału Konstytucyjnego.

Autopromocja


Komentarz Moniki Ławnickiej, doradcy podatkowego, menedżera w Accreo Tax&Legal


Naczelny Sąd Administracyjny nie odpowiedział 21 października na pytanie, w jaki sposób przedsiębiorcy powinni rozliczać organizowane dla swoich pracowników imprezy integracyjne, w przypadku, gdy nie są w stanie stwierdzić, który zatrudniony faktycznie skorzystał z takiego świadczenia. NSA zawiesił postępowania w sprawach wszczętych wnioskami Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Prokuratora Generalnego z uwagi na skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego pytania prawnego w kwestii rozliczania nieodpłatnych świadczeń.

Brak uchwały ze strony NSA jest równoznaczny z utrzymaniem obecnej sytuacji, w której organy podatkowe próbują określić podatnikom przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń nawet, jeśli świadczenia te zostały podatnikom jedynie postawione do dyspozycji. Ustawa o PIT natomiast w swym literalnym brzmieniu wymaga, aby nieodpłatne świadczenia były przez podatnika otrzymane. W przypadku np. imprez integracyjnych czy dowozu do pracy sfinansowanego przez pracodawcę ustalenie, kto faktycznie otrzymał świadczenie, rodzi istotne trudności dokumentacyjne. Teoretycznie, pracodawca powinien sporządzać listę uczestników korzystających z każdego tego typu świadczenia. Z kolei w przypadku braku możliwości przyporządkowania przychodu do konkretnej osoby, dosłowne brzmienie przepisów ustawy o PIT nakazuje nie określać przychodu. Z taką praktyką nie zgadzają się jednak organy podatkowe. Zdaniem organów, w takiej sytuacji należy podzielić cenę „zbiorczego” świadczenia (organizacji całej imprezy czy wynajmu autokaru dowożącego do pracy) przez liczbę potencjalnych (a nie rzeczywistych) uczestników.


Tematyce rozliczania nieodpłatnych świadczeń poświęcone będzie webinarium "Pozapłacowe Świadczenia Pracownicze" - 7 listopada 2013 r. Zapraszamy!


Z punktu widzenia podatników i przedsiębiorców (pełniących rolę płatników), brak rozstrzygnięcia NSA oznacza kolejne miesiące, a nawet lata oczekiwania na definitywne rozwianie wątpliwości. Dodatkowo, nie jest wykluczone, że Trybunał Konstytucyjny odmówi odpowiedzi na postawione przez NSA pytanie. Zmierza ono bowiem do rozstrzygnięcia, czy przepisy ustawy o PIT są zgodne z Konstytucją w zakresie, w jakim nie zawierają określonego elementu - tj. nie precyzują pojęcia „nieodpłatnych świadczeń”, a jednocześnie stanowią podstawę do ustalenia wartości takich świadczeń wliczanej do przychodu ze stosunku pracy. W zbliżony sposób, w przeszłości, zostało sformułowane skierowane do TK pytanie o zgodność z Konstytucją Ordynacji podatkowej w zakresie, w jakim nie zawierała odniesienia do „ciężaru ekonomicznego”. Trybunał odmówił wtedy odpowiedzi na tak postawione pytanie, wskazując m.in. że nie może odnosić się do zapisów, których ustawa nie zawiera.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy przychodem jest sama możliwość uczestnictwa w spotkaniu integracyjnym

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku?

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

REKLAMA