REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorząd doradców podatkowych wybrał nowe władze

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Podczas IV Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych, w dniach 10-12 stycznia br., delegaci z 16 regionalnych oddziałów Krajowej Izby Doradców Podatkowych (KIDP), uchwalili program działania Izby w latach 2014-2017, a także wybrali nowe organy, które będą kierować pracą samorządu zawodowego. Nową przewodniczącą została profesor nauk prawnych dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic.


Nowe władze KRDP


Podczas Zjazdu wybrano nowe władze Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Przewodniczącą Krajowej Rady Doradców Podatkowych została profesor nauk prawnych, dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic, doradca podatkowy, wykładowczyni Uniwersytetu Śląskiego. Zastąpiła na tym stanowisku dotychczasowego przewodniczącego, Tomasza Michalika.

REKLAMA

Autopromocja

Profesor Jadwiga Glumińska-Pawlic przez kilkanaście lat orzekała w sprawach podatkowych w Samorządowym Kolegium Odwoławczym w Katowicach i w Podatkowej Komisji Odwoławczej katowickiej Izby Skarbowej. Obecnie pełni funkcję arbitra przy Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach. Jest uznanym ekspertem w sprawach finansów samorządu terytorialnego. Przewodnicząca jest autorką i współautorką ponad 150 publikacji naukowych, a także laureatem licznych nagród za osiągnięcia naukowe, w tym m.in. Nagrody Indywidualnej Ministra Edukacji Narodowej i Sportu.


Program działań KIDP w latach 2014-2017


Jednym z najważniejszych celów IV Zjazdu Doradców Podatkowych było określenie roli i zadań samorządu zawodowego w latach 2014-2017.

- Priorytetem będzie przede wszystkim promocja zawodu, działania na rzecz pomocy prawnej dla członków samorządu, współpraca z innymi korporacjami oraz współpraca z organizacjami przedsiębiorców i organizacjami studenckimi - powiedziała dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic. - W obliczu zmian, które czekają zawód doradcy podatkowego w związku z realizowanymi pracami nad II transzą deregulacji, KRDP IV kadencji będzie kontynuować rozpoczętą strategię przez poprzednią Radę, przy bliskiej współpracy z Ministerstwem Finansów oraz komisjami sejmowymi i senackimi - dodała.

Deregulacja zawodu doradcy podatkowego - opinia KRDP

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Program działania Krajowej Izby Doradców Podatkowych w latach 2014-2017 obejmuje przede wszystkim aktywności mające na celu wzmocnienie wizerunku zawodu doradcy podatkowego jako zawodu zaufania publicznego, promocję zawodu oraz działania zmierzające do zapobieżenia deregulacji zawodu lub ograniczenia negatywnych jej skutków. W programie działania zapisano także m.in. ochronę zawodu doradcy podatkowego, opiniowanie aktów prawnych dotyczących prawa podatkowego, rozwój doradztwa podatkowego i podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Zjazd uchwalił zmiany w statucie KIDP, zasadach etyki i w przepisach dotyczących finansowania Izby.


Jak rozpocząć współpracę z doradcą podatkowym

 

Pełny skład Krajowej Rady Doradców Podatkowych IV kadencji:

 

 

 

 

Lp.

Imię

Nazwisko

Numer wpisu

Region

1.

Mirosław

Bochniak

10112

Lubelski

2.

Józef

Borowski

02184

Warmińsko-Mazurski

3.

Piotr

Brozowski

03637

Kujawsko-Pomorski

4.

Andrzej

Buczkowski

06069

Wielkopolski

5.

Mariusz

Cieśla

03490

Śląski

6.

Alicja

Czyszek

09532

Pomorski

7.

Wiesław

Dąbrowski

01051

Podlaski

8.

Lech

Feder

01913

Pomorski

9.

Jadwiga

Glumińska-Pawlic

11597

Śląski

10.

Walerian

Goryniak

00890

Wielkopolski

11.

Ewa

Grzejszczyk

09778

Mazowiecki

12.

Krzysztof

Janas

07257

Śląski

13.

Andrzej

Janikowski

06734

Małopolski

14.

Lucyna

Kadzikowska

07419

Zachodniopomorski

15.

Elżbieta

Konopka

02559

Opolski

16.

Wiesława

Krawiec

04492

Łódzki

17.

Tadeusz

Krawiec

04493

Łódzki

18.

Dariusz

Malinowski

00076

Świętokrzyski

19.

Ryszard

Małkiewicz

04311

Warmińsko-Mazurski

20.

Alicja

Marciniak

04382

Dolnośląski

21.

Andrzej

Marczak

02222

Mazowiecki

22.

Anna

Misiak

11028

Mazowiecki

23.

Roman

Namysłowski

09863

Mazowiecki

24.

Iwona

Nowaczyk

07905

Zachodniopomorski

25.

Paweł

Pec

05502

Wielkopolski

26.

Roman

Pitucha

02597

Lubelski

27.

Anna

Powroźnik

02055

Małopolski

28.

Piotr

Przybyła

06697

Podkarpacki

29.

Mariusz

Słomiński

02853

Kujawsko-Pomorski

30.

Andrzej

Świderek

04011

Podkarpacki

32.

Mirosława

Zachar

03149

Dolnośląski

33.

Magdalena

Zasiewska

06755

Mazowiecki

34.

Jacek

Zieliński

00411

Dolnośląski

35.

Tomasz

Ziółkowski

00625

Lubuski

 


Podyskutuj o tym na naszym forum

 

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

Nie trzeba będzie składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty po korekcie deklaracji podatkowej. Od 2026 r. zmiany w ordynacji podatkowej

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ordynacji podatkowej. W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. a jedną z nich jest zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanego zeznania podatkowego (deklaracji).

Dodatkowe dane w księgach rachunkowych i ewidencji środków trwałych od 2026 r. Jest projekt nowego rozporządzenia ministra finansów

Od 1 stycznia 2026 r. podatnicy PIT, którzy prowadzą księgi rachunkowe i mają obowiązek przesyłania JPK_V7M/K - będą musieli prowadzić te księgi w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Te elektroniczne księgi rachunkowe będą musiały być przekazywane do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ustrukturyzowanej formie (pliki JPK) od 2027 roku. Na początku kwietnia 2025 r. Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe i ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - podlegające przekazaniu w formie elektronicznej na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozporządzenie to zacznie obowiązywać także od 1 stycznia 2026 r.

REKLAMA

Zmiany w przedawnieniu zobowiązań podatkowych od 2026 r. Wiceminister: czasem potrzebujemy więcej niż 5 lat. Co wynika z projektu nowelizacji ordynacji podatkowej

Jedna z wielu zmian zawartych w opublikowanym 28 marca 2025 r. projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej dotyczy zasad przedawniania zobowiązań podatkowych. Postanowiliśmy zmienić przepisy o przedawnieniu zobowiązań podatkowych, ale tak, aby nie wywrócić całego systemu – powiedział PAP wiceminister finansów Jarosław Neneman. Wskazał, że przerwanie biegu przedawnienia przez wszczęcie postępowania będzie możliwe tylko w przypadku poważnych przestępstw. Ponadto projekt przewiduje wykreślenie z kodeksu karnego skarbowego zapisu, że karalność przestępstwa skarbowego ustaje wraz z przedawnieniem podatku.

KSeF pod lupą hakerów? Dlaczego cyfrowa rewolucja może być ryzykowna dla polskich firm

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur to milowy krok w cyfryzacji biznesu, ale czy na pewno jesteśmy na to gotowi? Za e-fakturowaniem stoi wizja uproszczenia i przejrzystości, ale też realne zagrożenia – od wycieków danych po cyberataki. Eksperci ostrzegają: bez odpowiednich zabezpieczeń KSeF może stać się niebezpieczną bramą dla cyberprzestępców.

Jak firmy w 2025 roku mogą sfinansować inwestycje w energooszczędność?

Rosnące koszty energii są jednym z większych problemów polskich przedsiębiorców w 2025 roku. W obliczu wzrostu cen wielu firmom najłatwiej byłoby przenieść dodatkowe koszty na klientów, jednak taka strategia niesie za sobą ryzyko utraty konkurencyjności i osłabienia pozycji rynkowej. Zamiast tego, skutecznym i długoterminowym rozwiązaniem mogą być inwestycje w efektywność energetyczną. Przedsiębiorstwa mają do dyspozycji różne formy wsparcia finansowego – od ulgi badawczo-rozwojowej, po szeroki wachlarz programów dotacyjnych, które mogą pomóc w realizacji tych działań. Jakie narzędzia są dostępne i jak z nich skorzystać?

Jak zachować orientację w taryfach D.Trumpa? Wzrośnie inflacja i ryzyko recesji? Co inwestorzy i przedsiębiorcy powinni wiedzieć

W ostatnich dniach globalne rynki pogrążyły się w chaosie w następstwie historycznych ceł ogłoszonych przez prezydenta USA Donalda Trumpa – to najpoważniejsza perturbacja od czasu załamania wywołanego pandemią COVID-19. Nagły wzrost zmienności wywołał niepokój wśród inwestorów, którzy poszukują teraz jasnych wskazówek. Jacob Falkencrone, główny strateg inwestycyjny w Saxo, poniżej odpowiada na najistotniejsze pytania, z którymi mierzą się inwestorzy.

REKLAMA

Zasada 6 miesięcy vacatio legis dla zmian w podatkach; urząd skarbowy ma rozstrzygać wątpliwości na korzyść podatnika. Zmiany w ordynacji podatkowej

W dniu 7 kwietnia 2025 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano założenia dwóch projektów nowelizacji Ordynacji podatkowej. Pierwszy ma dotyczyć wprowadzenia zasady co najmniej 6-miesięcznego vacatio legis dla zmian przepisów podatkowych. Druga nowelizacja ma wzmocnić zasadę rozstrzygania spraw podatkowych na korzyść podatników. Jeśli w wyniku postępowania dowodowego nie uda się usunąć wątpliwości co do stanu faktycznego, organy skarbowe będą musiały je rozstrzygnąć na korzyść podatnika.

Zmiany w Ordynacji podatkowej: Skarbówka nadal będzie mogła naciągać terminy przedawnienia

Ministerstwo Finansów chce znowu „poprawiać” Ordynację podatkową – ale zamiast reform, może tylko cementować nadużycia. Ekspert MDDP ostrzega: projektowane zmiany wciąż pozwalają skarbówce przedłużać postępowania latami, wykorzystując postępowania karne skarbowe jako narzędzie, a nie cel.

REKLAMA