reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Odliczanie VAT od samochodów - nowe rozporządzenia od 1 kwietnia 2014 r.

Odliczanie VAT od samochodów - nowe rozporządzenia od 1 kwietnia 2014 r.

1 kwietnia 2014 r. weszły w życie dwa nowe rozporządzenia Ministra Finansów dotyczące zmienionych od tej daty zasad odliczania VAT od samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 marca 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia rodzajów deklaracji, które mogą być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej (opublikowane w Dzienniku Ustaw z 28 marca 2014 r., poz. 405) wprowadza możliwość wysyłania przez Internet informacji o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej (VAT-26).

Wzór nowego formularza VAT-26

Natomiast rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 27 marca 2014 r. w sprawie pojazdów samochodowych uznawanych za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika (opublikowane w Dzienniku Ustaw z 28 marca 2014 r., poz. 407) określono:

 - inne niż określone w art. 86a ust. 9 ustawy o VAT, pojazdy samochodowe, o których mowa w art. 86a ust. 4 pkt 2 ustawy, uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika;

 - wymagania techniczne dla tych samochodów;

- dokumenty potwierdzające spełnianie tych wymagań.

 

 

Polecamy: Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014 r.

Polecamy: Podatki 2014 Część III - Ustawa o VAT

 

Za pojazdy samochodowe inne niż określone w art. 86a ust. 9 ustawy o VAT uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika uznaje się pojazdy samochodowe będące pojazdami specjalnymi o przeznaczeniu:

1) pogrzebowy,

2) bankowóz - wyłącznie typu A i B

- jeżeli mają jeden rząd siedzeń albo ich dopuszczalna masa całkowita jest większa niż 3 tony.

Pojazdy te  samochodowe powinny spełniać wymagania określone:

1) w § 4 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 grudnia 2007 r. w sprawie wydawania pozwoleń i zaświadczeń na przewóz zwłok i szczątków ludzkich (Dz. U. Nr 249, poz. 1866) - w przypadku pojazdów pogrzebowych;

2) w załączniku nr 3 albo załączniku nr 4 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 września 2010 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne (Dz. U. Nr 166, poz. 1128, z 2012 r. poz. 1262 oraz z 2013 r. poz. 1652) - w przypadku bankowozów typu A i B.

Dokumentami potwierdzającymi spełnienie tych wymagań są dokumenty wydane zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

Rozporządzeniem tym Minister Finansów rozszerzył więc ustawowy katalog pojazdów uznawanych za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej o pojazdy samochodowe będące pojazdami specjalnymi tj. bankowozy i karawany. W porównaniu do poprzedniego stanu prawnego nie ma więc bankowozów typu C - na które najłatwiej można było przerobić zwykłe samochody osobowe.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Oferta specjalna – Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN + program378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama