| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Odliczanie VAT od samochodów - nowe rozporządzenia od 1 kwietnia 2014 r.

Odliczanie VAT od samochodów - nowe rozporządzenia od 1 kwietnia 2014 r.

1 kwietnia 2014 r. weszły w życie dwa nowe rozporządzenia Ministra Finansów dotyczące zmienionych od tej daty zasad odliczania VAT od samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 marca 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia rodzajów deklaracji, które mogą być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej (opublikowane w Dzienniku Ustaw z 28 marca 2014 r., poz. 405) wprowadza możliwość wysyłania przez Internet informacji o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej (VAT-26).

Wzór nowego formularza VAT-26

Natomiast rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 27 marca 2014 r. w sprawie pojazdów samochodowych uznawanych za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika (opublikowane w Dzienniku Ustaw z 28 marca 2014 r., poz. 407) określono:

 - inne niż określone w art. 86a ust. 9 ustawy o VAT, pojazdy samochodowe, o których mowa w art. 86a ust. 4 pkt 2 ustawy, uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika;

 - wymagania techniczne dla tych samochodów;

- dokumenty potwierdzające spełnianie tych wymagań.

 

 

Polecamy: Samochód w firmie - zmiany od 1 kwietnia 2014 r.

Polecamy: Podatki 2014 Część III - Ustawa o VAT

 

Za pojazdy samochodowe inne niż określone w art. 86a ust. 9 ustawy o VAT uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika uznaje się pojazdy samochodowe będące pojazdami specjalnymi o przeznaczeniu:

1) pogrzebowy,

2) bankowóz - wyłącznie typu A i B

- jeżeli mają jeden rząd siedzeń albo ich dopuszczalna masa całkowita jest większa niż 3 tony.

Pojazdy te  samochodowe powinny spełniać wymagania określone:

1) w § 4 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 grudnia 2007 r. w sprawie wydawania pozwoleń i zaświadczeń na przewóz zwłok i szczątków ludzkich (Dz. U. Nr 249, poz. 1866) - w przypadku pojazdów pogrzebowych;

2) w załączniku nr 3 albo załączniku nr 4 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 września 2010 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne (Dz. U. Nr 166, poz. 1128, z 2012 r. poz. 1262 oraz z 2013 r. poz. 1652) - w przypadku bankowozów typu A i B.

Dokumentami potwierdzającymi spełnienie tych wymagań są dokumenty wydane zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

Rozporządzeniem tym Minister Finansów rozszerzył więc ustawowy katalog pojazdów uznawanych za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej o pojazdy samochodowe będące pojazdami specjalnymi tj. bankowozy i karawany. W porównaniu do poprzedniego stanu prawnego nie ma więc bankowozów typu C - na które najłatwiej można było przerobić zwykłe samochody osobowe.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

branżowa organizacja pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »