| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wódka nie może być zwolniona z akcyzy

Wódka nie może być zwolniona z akcyzy

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał 10 kwietnia 2014 r., że Węgry naruszyły prawo UE zwalniając całkowicie z akcyzy prywatną produkcję wódki w małych ilościach (do 50 litrów rocznie). W przypadku wódki wyprodukowanej przez gorzelnię z owoców dostarczonych przez producentów owoców, przeznaczonej do osobistego spożycia przez tych ostatnich, Węgry zobowiązane są stosować minimalną stawkę akcyzy przewidzianą w przepisach europejskich.

Prawo Unii (chodzi tu o Dyrektywę Rady 92/83/EWG z dnia 19 października 1992 r. w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych (Dz.U. L 316, s. 21), zmieniona aktem dotyczącym warunków przystąpienia Republiki Bułgarii i Rumunii do Unii Europejskiej (Dz.U. 2005, L 157, s. 203), i dyrektywę Rady 92/84/EWG z dnia 19 października 1992 r. w sprawie zbliżenia stawek podatku akcyzowego dla alkoholu i napojów alkoholowych (Dz.U. L 316, s. 29) -  zobowiązuje państwa członkowskie do stosowania do alkoholu etylowego akcyzy, której wysokość minimalna dla napojów alkoholowych innych niż wino i piwo wynosi 550 EUR za hektolitr czystego alkoholu.

Węgry są jednak uprawnione do stosowania obniżonej stawki akcyzy do alkoholu wyprodukowanego przez gorzelnie z owoców dostarczonych przez producentów owoców, przeznaczonego do osobistego spożycia przez tych ostatnich. Preferencyjna stawka akcyzy nie może być jednak niższa niż 50% zwykłej krajowej stawki akcyzy od alkoholu. Poza tym jej zastosowanie jest ograniczone do 50 litrów alkoholu na rok i na gospodarstwo domowe producenta owoców.

Jednak na Węgrzech akcyza od wódki wyprodukowanej w gorzelni na rachunek producenta owoców wynosi 0,- HUF do maksymalnie 50 litrów na rok, co oznacza w tym zakresie całkowite zwolnienie z tego podatku.

Ponadto wódka wyprodukowana w tym państwie przez osobę fizyczną w jej własnej gorzelni jest zwolniona z akcyzy do maksymalnej ilości rocznej wynoszącej 50 litrów, jeżeli jest ona przeznaczona do osobistego spożycia w gospodarstwie domowym.

Uznając, że Węgry nie przestrzegają unijnych przepisów dotyczących podatku akcyzowego od napojów alkoholowych, Komisja Europejska wniosła do Trybunału Sprawiedliwości UE skargę o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego.

Kasy rejestrujące 2014

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

W wydanym 10 kwietnia 2014 r. wyroku Trybunał zaznaczył, że dyrektywa w sprawie podatków akcyzowych od napojów alkoholowych określa przypadki, w których napoje te mogą być zwolnione z akcyzy lub poddane obniżonym stawkom akcyzy. Dyrektywa nie zezwala państwom członkowskim na wprowadzenie reguł preferencyjnych, których zakres wykraczałby poza to, na co zezwolił ustawodawca europejski.

Trybunał stwierdził, że przepisy węgierskie, które przewidują do ilości 50 litrów rocznie całkowite zwolnienie wódki wyprodukowanej z owoców dostarczonych przez producentów owoców, przekracza maksymalną obniżkę w wysokości 50%, na którą zezwala Węgrom dyrektywa.

Podobnie przepisy krajowe, które zwalniają z akcyzy wódkę wyprodukowaną przez osoby fizyczne, są sprzeczne z dyrektywą, gdyż nie przewiduje ona takiego wyjątku od zwykłej stawki.

Trybunał orzekł zatem, że Węgry uchybiły zobowiązaniom spoczywającym na nich na mocy przepisów unijnych dotyczących podatków akcyzowych od napojów alkoholowych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »