REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prof. Modzelewski o jakości ustawy o VAT

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ponoć mamy – jak twierdzi jedna z gazet – „bardzo dobra ustawę o VAT”. Uchwalono ją przed 10 laty, klejąc fragmenty swojej poprzedniczki z koślawymi tłumaczeniami VI Dyrektywy. Po jej wejściu w życie w dniu 1 maja 2004 r., czyli w jedenastym roku sukcesów fiskalnych (lata 1993-2004) tego podatku od razu nastąpiło – co prawda krótkie - załamanie dochodów budżetowych.

Oczywiście można to było złożyć na karb niechlujstwa legislacyjnego oraz nieznajomości prawa UE, a ono, przynajmniej oficjalnie, uchodziło wówczas za wzór wszelkiej doskonałości (dziecinna choroba europejskości). Podatek ten szczęśliwie wrócił  po roku do swojej dawnej kondycji i dzięki formalnemu rozszerzeniu opodatkowania nawet zwiększył swój udział w PKB do ponad 8,2%.

REKLAMA

Autopromocja

Potem - od 2009 roku - zaczęło się z nim dziać coś złego: rozpoczął się spadek dochodów budżetowych, obniżył się jego udział PKB (o około dwa punkty procentowe), mimo wzrostu stawek, za to w szybkim tempie rosły kwoty zwrotów osiągając w 2013 roku poziom aż 80 mld zł. Pod tym względem nowa ustawa jest wyjątkowo „przyjazna”, bo nie jest dla nikogo tajemnicą, że istotną część tych zwrotów stanowią zwykłe wyłudzenia, które elegancko nazywa się „działalnością optymalizacyjną”.

10-lecie zharmonizowanego VAT - Konferencja na UW

Ustawa ta jest również sprawcą pewnego fenomenu - zmieniła się struktura przestępczości: zanikły zbrojne wyłudzenia i napady, bo dużo prościej wystawić fikcyjne faktury i otrzymać z urzędu skarbowego wielomilionowe kwoty zwrotu tego podatku, czyli również pod tym względem należy odnotować pozytywne wpływy tej ustawy, gdyż dzięki niej przestępczość stała się bardziej cywilizowana - europejska.

Przy niej również szybko rósł i nabierał rumieńców międzynarodowy biznes podatkowy. Niegdyś skromne oddziały zagranicznych firm zwiększyły się do nieznanych w historii rozmiarów, gdzie nie dziesiątki, ale setki  ostrzyżonych i ogolonych lemingów wdraża „optymalizacyjne recepty”, dzięki którym podatnikom wydaje się, że można planować wielkość obciążenia, więc również płacić tyle ile się chce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Loteria paragonowa 2015 - co miesiąc samochód i laptopy od Ministra Finansów

Odliczenie VAT z faktury szacunkowej za energię

Tej ustawie zawdzięczamy, że nikt nie odróżnia faktury prawdziwej od „fałszywej” (jak to nieprzyjemnie brzmi), również dlatego, że są wystawiane w sposób elektroniczny, czyli nikt nie wie, kto jest sprawcą tej fikcji. Ustawa ta stworzyła więc wiele nowych miejsc pracy w „nowoczesnych sektorach gospodarki”, dała karierę w międzynarodowych strukturach korporacyjnych firm konsultingowych, czyli tworzy to, o co nam wszystkim chodzi: pracę dla młodego pokolenia, które wyjedzie zagranicę awansując w swojej firmie.

Tworzenie i stosowanie tej ustawy dało również możliwość wykazania się czynnikom oficjalnym: zmieniono ją 40 razy (średnio co kwartał), wniesiono do niej 1200 zmian (średnio co drugi dzień), na temat tej ustawy minister finansów wydał od 2007 roku ponad 88 000 interpretacji urzędowych -  średnio 35 każdego dnia. Czyli - wbrew pomówieniom - władza pracuje od rana do nocy i w  pocie czoła „upraszcza podatki”, czyniąc je zgodnymi z tradycją europejską. Aż huczy. Niech więc nikt więcej nie oskarża liberałów o lenistwo, bo w żadnym kraju Unii nie napisano ponad 200 000 stron wyjaśnień urzędowych na temat tego podatku.

Zapisz się na nasz newsletter

 

Kto chwali tę ustawę? Wspólnym i zgodnym głosem mówią tak ważni, cytowani przez media przedstawiciele międzynarodowego biznesu doradczego i urzędnicy resortu finansów. Oni również zrealizowali tu swoje ambicje wiedząc, że uczestniczą w czymś ważnym. Słuchajmy ich, bo im zawdzięczamy wszystko to, co dała nam dobrego ta ustawa. 

 

Nie nastawiajmy ucha dla jakiś tam brukselskich malkontentów, którzy mówią, że ustawa ta wywołała jakąś plagę oszustw, a mafie podatkowe zarabiają na tym podatku nawet 30 mld zł rocznie.

Nie dajmy posłuchu nieodpowiedzialnym ludziom z CBŚ, którzy gnębiąc biznesmenów stosujących „nowoczesne metody zarządzania podatkami”, zgodnie przecież z tą ustawą, zostali bezpodstawnie oskarżeni o oszustwa, a nawet pranie brudnych pieniędzy Skandal! To przecież niszczenie jej wizerunku, bo ustawa ta zasługuje tylko na najwyższe oceny.

Tak, mamy bardzo dobrą ustawę o VAT: wielu, nawet bardzo wielu zarobiło dzięki niej pieniądze, o których mogliby kiedyś tylko marzyć.

A to, że budżet mniej dostał i przez to dług publiczny - wobec braku pieniędzy z tego podatku - zwiększył się o 400 mld zł? Pożyczymy je od tych, którzy mają zapewne „bardzo złą ustawę o VAT”.

 

Witold Modzelewski

Profesor Uniwersytetu Warszawskiego

Instytut Studiów Podatkowych

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram MF. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - czy będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

REKLAMA

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

Nie trzeba będzie składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty po korekcie deklaracji podatkowej. Od 2026 r. zmiany w ordynacji podatkowej

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ordynacji podatkowej. W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. a jedną z nich jest zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanego zeznania podatkowego (deklaracji).

REKLAMA

Dodatkowe dane w księgach rachunkowych i ewidencji środków trwałych od 2026 r. Jest projekt nowego rozporządzenia ministra finansów

Od 1 stycznia 2026 r. podatnicy PIT, którzy prowadzą księgi rachunkowe i mają obowiązek przesyłania JPK_V7M/K - będą musieli prowadzić te księgi w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Te elektroniczne księgi rachunkowe będą musiały być przekazywane do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ustrukturyzowanej formie (pliki JPK) od 2027 roku. Na początku kwietnia 2025 r. Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe i ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - podlegające przekazaniu w formie elektronicznej na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozporządzenie to zacznie obowiązywać także od 1 stycznia 2026 r.

Zmiany w przedawnieniu zobowiązań podatkowych od 2026 r. Wiceminister: czasem potrzebujemy więcej niż 5 lat. Co wynika z projektu nowelizacji ordynacji podatkowej

Jedna z wielu zmian zawartych w opublikowanym 28 marca 2025 r. projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej dotyczy zasad przedawniania zobowiązań podatkowych. Postanowiliśmy zmienić przepisy o przedawnieniu zobowiązań podatkowych, ale tak, aby nie wywrócić całego systemu – powiedział PAP wiceminister finansów Jarosław Neneman. Wskazał, że przerwanie biegu przedawnienia przez wszczęcie postępowania będzie możliwe tylko w przypadku poważnych przestępstw. Ponadto projekt przewiduje wykreślenie z kodeksu karnego skarbowego zapisu, że karalność przestępstwa skarbowego ustaje wraz z przedawnieniem podatku.

REKLAMA