reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > RPO: kwota wolna od podatku powinna zależeć od sytuacji materialnej

RPO: kwota wolna od podatku powinna zależeć od sytuacji materialnej

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpiła do Ministra Finansów o zajęcie stanowiska w sprawie zróżnicowania wysokości kwoty wolnej od podatku. Wskazała, że kwota wolna od podatku dochodowego stanowi ulgę o powszechnym charakterze, a system opodatkowania dochodów powinien uwzględniać sytuację dochodową najuboższej części społeczeństwa.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

RPO pismem z 27 maja 2014 r. nr V.511.367.2014.AB wystąpiła do MF w sprawie zróżnicowania wysokości kwoty wolnej od podatku. W wystąpieniu RPO wskazała, że od 2009 r. nie są waloryzowane kwoty określone w skali podatkowej, w tym także kwota zmniejszająca podatek. Nie zmienia się więc kwota dochodu, która nie podlega opodatkowaniu.

Zobacz wskaźnik: Skala podatkowa podatku dochodowego od osób fizycznych w 2013 i 2014 r.

W systemie opodatkowania dochodów ludności tylko kwota wolna od podatku dochodowego stanowi ulgę o powszechnym charakterze, korzysta z niej bowiem każdy podatnik tego podatku.

RPO zwróciła uwagę, że w odczuciu społecznym dochody do wysokości minimum egzystencji nie powinny być opodatkowane. Wysokość kwoty wolnej od podatku jest kształtowana w oderwaniu od sytuacji najuboższej części społeczeństwa, do której kierowane są świadczenia pomocy społecznej. W obowiązującym stanie prawnym podatek dochodowy od osób fizycznych płacą nawet osoby, które nie są w stanie zaspokoić własnych potrzeb bytowych.

Zdaniem rzecznika system opodatkowania dochodów nie może realizować zadań pomocy społecznej, powinien jednak uwzględniać sytuację dochodową najuboższej części społeczeństwa.

Zapisz się na nasz newsletter

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama