reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ustawa o doradztwie podatkowym do Trybunału

Ustawa o doradztwie podatkowym do Trybunału

Do Trybunału Konstytucyjnego złożony został wniosek o zbadanie zgodności niektórych przepisów nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym z konstytucją - poinformowali przedstawiciele Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Od 1 lutego br. wprowadzono zmiany w ustawie o doradztwie podatkowym. Dzięki nowelizacji osoby uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych mogą m.in. prowadzić w imieniu podatników księgi podatkowe, ewidencje czy sporządzać deklaracje podatkowe. Krajowa Rada Doradców Podatkowych (KRDP) oceniła skutki wprowadzenia owej nowelizacji. Okazało się, że wbrew prognozom Ministerstwa Finansów nie zauważono zwiększenia podaży usług doradztwa podatkowego. Nie wzrosły ceny za tego typu usługi. Dariusz M. Malinowski, wiceprzewodniczący KRDP, tłumaczył to tym, że w ostatnich latach nie ma rewolucyjnych zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zeznania PIT coraz częściej za podatnika wypełnia pracodawca.

Organy skarbowe natomiast nadal nie reagują w przypadkach wykonywania czynności doradztwa podatkowego przez osoby nieposiadające odpowiednich uprawnień.

KRDP złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności niektórych przepisów nowelizacji z konstytucją. – Nowelizacja ustawy o doradztwie podatkowym jest wadliwa konstytucyjnie. Chcemy walczyć o zasady dobrego prawa, gdzie nie można faworyzować jakiś grup zawodowych – wyjaśniał prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Ewa Matyszewska
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami77.40 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama