Ustawa o doradztwie podatkowym do Trybunału
REKLAMA
Od 1 lutego br. wprowadzono zmiany w ustawie o doradztwie podatkowym. Dzięki nowelizacji osoby uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych mogą m.in. prowadzić w imieniu podatników księgi podatkowe, ewidencje czy sporządzać deklaracje podatkowe. Krajowa Rada Doradców Podatkowych (KRDP) oceniła skutki wprowadzenia owej nowelizacji. Okazało się, że wbrew prognozom Ministerstwa Finansów nie zauważono zwiększenia podaży usług doradztwa podatkowego. Nie wzrosły ceny za tego typu usługi. Dariusz M. Malinowski, wiceprzewodniczący KRDP, tłumaczył to tym, że w ostatnich latach nie ma rewolucyjnych zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zeznania PIT coraz częściej za podatnika wypełnia pracodawca.
REKLAMA
Organy skarbowe natomiast nadal nie reagują w przypadkach wykonywania czynności doradztwa podatkowego przez osoby nieposiadające odpowiednich uprawnień.
KRDP złożyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności niektórych przepisów nowelizacji z konstytucją. – Nowelizacja ustawy o doradztwie podatkowym jest wadliwa konstytucyjnie. Chcemy walczyć o zasady dobrego prawa, gdzie nie można faworyzować jakiś grup zawodowych – wyjaśniał prof. dr hab. Witold Modzelewski.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat