| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > PIT. Nie będzie ucieczki do raju

PIT. Nie będzie ucieczki do raju

Komisja Europejska, chcąc uniknąć ucieczki rachunków oszczędnościowych mieszkańców UE poza państwa członkowskie, włączyła do wspólnotowego systemu opodatkowania dochodów z oszczędności takie raje podatkowe, jak Szwajcaria i Monako czy ośrodki międzynarodowych operacji, takie jak Jersey, Guernsey i wyspa Man.

Wszystko dzięki dyrektywie o automatycznej wymianie informacji o zagranicznych kontach cudzoziemców na obszarze UE oraz ponadgranicznym opodatkowaniu odsetek z kont indywidualnych w tych krajach, gdzie obowiązuje tzw. tajemnica bankowa.

Dyrektywa obowiązuje już od początku lipca. Jej celem jest stworzenie systemu koordynacji narodowych systemów opodatkowania dochodów z oszczędności obowiązujących mieszkańców UE w jej państwach członkowskich. Zgodnie z postanowieniami dyrektywy, każdy kraj członkowski UE (z wyjątkiem Austrii, Belgii i Luksemburga) będzie musiał dostarczać informacji o kontach cudzoziemców – obywateli UE innym krajom UE, w których oni zamieszkują. System wymiany informacji ma być automatyczny, a nie tylko na żądanie danego organu władzy podatkowej w kraju członkowskim.

Nicholas Bridgland, angielski adwokat z biura kancelarii White & Case w Brukseli, w rozmowie z „GP” wyjaśnił, że projektodawcy dyrektywy chcieli uniknąć ucieczki rachunków oszczędnościowych mieszkańców UE poza państwa członkowskie UE. – Z tego powodu dostrzegli potrzebę włączenia takich ośrodków finansowych, jak Szwajcaria i Monako czy ośrodków międzynarodowych operacji, takich jak Jersey, Guernsey i wyspa Man (oraz wielu innych) do wspólnotowego systemu opodatkowania dochodów z oszczędności – powiedział Nicholas Bridgland. Jednocześnie dodał, że umowy o opodatkowaniu oszczędności tworzą konstrukcję przypominającą domek z kart.

Zastosowanie umów KE oraz umów dwustronnych zależy od równoczesnego występowania równorzędnych środków w umawiających się państwach i terytoriach zależnych.

Nasz rozmówca przyznał także, że stworzony przez państwa członkowskie system nie jest doskonały, gdyż zawiera luki, które banki mogą z łatwością wykorzystać.

Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Emilianowicz Kuchta Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »