| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmainy w KKS. Sąd orzeknie przepadek automatów

Zmainy w KKS. Sąd orzeknie przepadek automatów

Przepadek urządzeń do gier losowych, wygranych oraz dochodów z zakładów w przypadku prowadzenia działalności niezgodnej z prawem przewidują przyjęte przez Senat poprawki do nowelizacji Kodeksu karnego skarbowego. Senat w piątek zaakceptował poprawki do zmienionego kodeksu karnego skarbowego. Do przyjętej przez Sejm ustawy dodał własne poprawki.

Zgodnie z jedną z nich w przypadku prowadzenia gier losowych bez zezwolenia lub wbrew określonym w zezwoleniu warunkom sąd będzie orzekał przepadek urządzeń do gier oraz wygranych przysługujących grającym, a także środków ze sprzedaży udziałów w grze lub wypłaconych stawek. Za niezgodną z prawem organizację gier losowych będzie też grozić kara do 5 lat więzienia i grzywna w wysokości 720 stawek dziennych.

Zgodnie z inną dodaną przez Senat poprawką przepadkowi będą mogły podlegać przedmioty, które posłużyły do przestępstwa skarbowego, które nie są własnością jego sprawcy, jeżeli ich właściciel mógł przewidzieć, że przedmioty te mogą posłużyć przestępstwu. Przepadku przedmiotów nie będzie się orzekać, jeżeli są własnością osoby trzeciej, a sprawca uzyskał je w drodze czynu zabronionego.
Sąd będzie mógł zarządzić zniszczenie przedmiotów (zwłaszcza kosmetyków, produktów leczniczych i napojów alkoholowych), jeśli ich sprzedaż będzie niemożliwa, lub gdy te przedmioty nie będą odpowiadać warunkom dopuszczenia ich do obrotu w Polsce.

Koszty zniszczenia będzie musiał pokryć sprawca przestępstwa skarbowego. Wcześniej Sejm wprowadził obligatoryjne niszczenie wyrobów tytoniowych pochodzących z przestępstwa. Nowelizacja zaostrza najwyższe kary za przestępstwa skarbowe (do 5 lat więzienia i 720 stawek grzywny) oraz wydłuża terminy przedawnienia tego rodzaju przestępstw. Ustawę, która wróci do Sejmu, krytykują przedsiębiorcy, którzy są zdania, że zamiast zaostrzać kary, należałoby raczej poprawić prawo podatkowe oraz zwiększyć skuteczność organów ścigania.

Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Kliś

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa handlowego - m.in rejestracje, szeroko pojęte zmiany w spółkach oraz zdarzenia restrukturyzacyjne - przekształcenia, podziały oraz połączenia spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »