reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Czy pracownik musi pokazać PIT

Czy pracownik musi pokazać PIT

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych uznał za dopuszczalne żądanie od pracownika, który stara się o świadczenie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, rocznego zeznania podatkowego.

Pracodawcy często żądają od pracowników PIT-ów, by sprawdzić wysokość dochodu na potrzeby Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Czy mają jednak do tego prawo? Zdaniem Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO), tak. O dopuszczalności żądania przez pracodawcę zeznania rocznego w celu potwierdzenia uprawnienia tego pracownika do świadczeń, decydują przepisy ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych oraz postanowienia regulaminu do ZFŚS.

Co prawda, przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z jego środków. Ale zasady i warunki korzystania z nich oraz zasady przeznaczania środków funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej powinny być określone w regulaminie. Przyznanie bowiem świadczeń z funduszu oraz ich wysokość uzależnione są od określonych kryteriów socjalnych. A – jak podkreśla Inspektor – ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych nie określa sposobu, w jaki ma nastąpić udokumentowanie ich spełnienia. W związku z tym uprawnienie pracodawcy do żądania podania stosownych informacji oraz przedłożenia odpowiednich dokumentów powinno znajdować uzasadnienie w regulaminie. W jego postanowieniach powinny być sprecyzowane zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z funduszu. Regulamin powinien także określać, jakie informacje i dokumenty są niezbędne do dokonania oceny, czy osoba ubiegająca się o przyznanie świadczenia spełnia kryteria, od których uzależnia się jego przyznanie.

Dla poparcia swojego stanowiska GIODO wskazał na wyrok Sądu Najwyższego z 8 maja 2002 r. (sygn. akt I PKN 267/2001). Sąd Najwyższy uznał w nim, że dla przyznania świadczenia nie może być obojętne to, czy i jakie dochody osiąga pracownik poza zakładem pracy, w którym ubiega się o świadczenie oraz jaka jest sytuacja życiowa wszystkich członków jego rodziny, z którymi prowadzi wspólne gospodarstwo domowe. W związku z tym oczywiste staje się, że sytuacja pracownika wymaga każdorazowo wyjaśnienia, ustalenia i oceny.


Aleksandra Tarka
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama