REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prezydent będzie musiał podpisać ustawę

REKLAMA

Uzasadnienie do prezydenckiego weta przedstawione w Sejmie przez Waldemara Dubaniowskiego, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta, posłowie przyjęli buczeniem. Dubaniowski powiedział, że prezydent nie podpisał ustawy z troski o finanse publiczne państwa. Według pesymistycznego scenariusza przedstawionego prezydentowi przez Ministerstwo Finansów ustawa może kosztować nawet 18 mld zł.
– Kumulacja wypłat nastąpi w 2006 r. To może naruszyć równowagę finansów publicznych – mówił minister.

Podczas sejmowej debaty nad odrzuceniem weta prezydenta posłowie nie zostawili suchej nitki ani na ministrze finansów, ani na prezydencie, który uległ apelom resortu o niepodpisywanie ustawy o zwrocie VAT. Ministrowi zarzucano oszustwo, mijanie się z prawdą, manipulowanie liczbami i działania niezgodne z konstytucją. Wszyscy występujący posłowie zadeklarowali głosowanie za odrzuceniem weta prezydenckiego. Posłowie przypomnieli, że jeszcze w ubiegłym roku rząd obiecywał zrekompensowanie inwestorom indywidualnym podwyżki VAT na materiały budowlane, ale nie dotrzymał słowa. Szacuje się, że w efekcie podwyżek podatku szara strefa w budownictwie urosła do 35 proc. Tymczasem w Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań.

Wiceminister finansów Jarosław Neneman powiedział, że ewentualny koszt ustawy w wysokości 18 mld zł, który ostatnio się pojawił, to wariant pesymistyczny. Szacunek najbardziej realny to wydatki w wysokości 4,5 mld zł. Zdaniem Nenemana są jednak lepsze sposoby na wspieranie budownictwa mieszkaniowego niż zwrot VAT. Nie jest to też najlepszy sposób na walkę z szarą strefą, gdyż towar bez VAT będzie zawsze tańszy niż ten obarczony 7-proc. podatkiem.

– Kampania wyborcza jest w toku. Łatwo rozdaje się nie swoje pieniądze – skwitował.

– Wydatki z tytułu zwrotu VAT Sejm zrekompensował likwidacją ulgi budowlanej i ulgi remontowej – argumentowała poseł Jolanta Banach (SDPL).

Minister finansów Mirosław Gronicki tłumaczył, że w trakcie projektowania przyszłorocznego budżetu nie uwzględniono skutków budżetowych ustawy o zwrocie VAT, gdyż nie była jeszcze ona uchwalona. Minister stwierdził, że Polska ma nadmierny deficyt budżetowy. Jego zdaniem w celu zrekompensowania dochodów budżetowych niższych o 3 mld zł można będzie podnieść akcyzę na paliwa o 25 gr na litrze.

– Z planu Hausnera, programu ratowania finansów publicznych udało się przyjąć tylko jedną ustawę – o waloryzacji rent i emerytur. Wszystkie inne Sejm odrzucił. Jeżeli do 2007 r. nie wyjdziemy z nadmiernego deficytu, to Unia Europejska zacznie nas za to karać – ostrzegł minister M. Gronicki. Zwrócił uwagę, że branża budowlana w Polsce rośnie bardzo szybko mimo 22-proc. VAT na materiały budowlane. Jego zdaniem wzrost deficytu zostanie też negatywnie odebrany przez rynki finansowe.

– Osłabienie złotego o 1 proc. będzie oznaczać podwyżkę cen benzyny o 1 proc. – mówił minister M. Gronicki. Podkreślił, że chce jedynie ukazać skutki budżetowe wejścia w życie ustawy.– Ja nie biorę udziału w wyborach – oświadczył na koniec szef resortu finansów. Prezydent ma 7 dni na podpisanie ustawy. Nie może jeszcze raz jej zawetować.

Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  REKLAMA