REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatki biedy nie uleczą

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Są plany wprowadzenia międzynarodowego podatku od biletów lotniczych. Wpływy z tego podatku zostałyby przeznaczone na walkę z biedą i chorobami, w tym AIDS. Linie lotnicze protestują. Eksperci uważają, że to zły i obłudny pomysł, który w konsekwencji dodatkowo obciąży pasażerów, a nie pomoże potrzebującym.
Dyskusje na temat podatku od biletów lotniczych trwają już od dłuższego czasu. Jednym z największych zwolenników tej daniny jest Francja, która już w przyszłym roku planuje jako program pilotażowy wprowadzić u siebie nowy podatek. Uzyskane w ten sposób środki mają być przeznaczone na walkę z biedą, AIDS, gruźlicą i malarią.
Prezydent Chirac zwrócił się już do swojego rządu, aby ten rozpoczął procedury niezbędne do wprowadzenia podatku od biletów lotniczych w przyszłym roku. Sprawa jednak nie jest jeszcze przesądzona, bo nowy podatek musi zaakceptować parlament. Nie powinno być z tym jednak problemu, bo partia prezydenta Francji stanowi większość w parlamencie. W lipcu br. Jacques Chirac wystosował także listy do 145 przywódców na całym świecie, zabiegając o wsparcie dla koncepcji podatku.
Prezydent Francji zapowiedział, że Francja, Niemcy, Hiszpania, Algieria, Brazylia i Chile zamierzają forsować wprowadzenie międzynarodowego podatku od biletów lotniczych podczas szczytu onZ w Nowym Jorku w połowie września br. Władze francuskie wyliczyły, że ściągany globalnie podatek w wysokości 5 euro od każdego pasażera linii lotniczych (plus 20 euro od pasażerów klasy biznes) oznaczałby wpływy w wysokości 10 miliardów euro rocznie. W biedniejszych krajach podatek taki można by obniżyć. Zdaniem francuskiego ministra finansów Thierry Bretona, linie lotnicze są beneficjentami globalizacji i płacą niskie podatki, a pasażerowie raczej nie należą do obywateli najbiedniejszych. – Podatek solidarnościowy, jakim miałby być podatek od biletów lotniczych, to jedno z najbardziej obiecujących rozwiązań dla krajów rozwijających się i dla struktury pomocy międzynarodowej – uważa francuski minister finansów. Co na to linie lotnicze? Protestują. Według Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA), taki podatek ugodziłby w turystykę – główne źródło dochodu wielu krajów.
Zdaniem Leszka Chorzewskiego, rzecznika prasowego Polskich Linii Lotniczych LOT, podatek od biletów lotniczych spowoduje przede wszystkim obniżenie atrakcyjności oferty linii lotniczych. Oczywiste jest, że jeśli zostaje wprowadzany nowy podatek, to jest on doliczany do ceny biletu. – W sytuacji gdy linie lotnicze mimo wzmożonego ruchu balansują na granicy opłacalności – choćby z powodu bardzo wysokich cen paliwa – wprowadzenie kolejnego podatku podniesie jeszcze bardziej ceny biletów. Ponadto linie lotnicze są dyskryminowane wobec innych (naziemnych) przewoźników, u których podatku od biletów nie zamierza się wprowadzić. Takie rozwiązanie uderzy przede wszystkim w pasażerów, bo w tym biznesie nie ma innych środków poza tymi, które zostawiają klienci – argumentował Leszek Chorzewski. Podobnego zdania są eksperci.
– Działania Francji określiłbym jako obłudne. Jeśli Francja rzeczywiście chce pomagać krajom ubogim, to niech zacznie pogłębiać wymianę handlową z tymi krajami. Można znaleźć tysiąc różnych źródeł do opodatkowania, ale to nie jest dobry kierunek działań. Nie podnośmy podatków, a zacieśniajmy więzy gospodarcze. Nie można stawiać dodatkowych barier celnych, aby biednym dać jałmużnę – uważa Jeremi Mordasewicz, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Również Mirosław Bąk, dyrektor w Krajowej Izbie Gospodarczej stwierdził, że nowy podatek to nie jest dobry pomysł, choć sam cel jest szczytny, bo kraje unijne powinny coś zrobić, np. dla Afryki. – Nie od dziś wiadomo, że znacznie lepiej krajom biednym pomagają organizacje pozarządowe niż rządowe. Nowy podatek nie jest najlepszą metodą na walkę z biedą i chorobami. Znacznie lepsze byłoby np. znalezienie możliwości zwiększenia dochodów organizacji pozarządowych, ale na zasadzie dobrowolności poprzez zwiększenie odpisów podatkowych. Nowy podatek może uderzyć głównie w mniej zamożnych ludzi. Będą go przecież płacić również klienci tanich linii lotniczych, dla których 5 euro będzie dodatkowym obciążeniem i zniechęceniem, aby korzystać z samolotu – podkreślił Mirosław Bąk.
Ważne liczby
5 euro – podatek, jaki miałby płacić każdy pasażer linii lotniczych,
20 euro – dodatkowy podatek, jaki mieliby płacić pasażerowie klasy biznes,
10 miliardów euro – szacowany roczny dochód z podatku od biletów lotniczych.
W 2004 r. LOT przewiózł 4 022 542 osoby. Gdyby przyjąć, że te 4 mln to pasażerowie, którzy podróżują w klasie turystycznej, a nie biznes i muszą zapłacić 5 euro podatku od swojego biletu, to sam LOT zebrałby 20 milionów euro podatku rocznie.
Ewa Matyszewska


Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
JPK_KR_PD już nadchodzi – nowy obowiązek dla podatników CIT. Czy Twoja firma jest gotowa?

Nowy plik JPK_KR_PD to nie tylko kolejne wymaganie fiskusa, ale prawdziwa rewolucja w raportowaniu księgowym. Od 2025 roku obejmie duże firmy, a od 2026 wszystkich podatników CIT. Zmiany w planie kont, nowe struktury danych, testy, audyty – przygotowań jest sporo, a czasu coraz mniej. Zobacz, co musisz zrobić, by nie obudzić się z ręką w księgowym chaosie.

Kiedy członek rodziny współpracujący przy rodzinnym biznesie musi być zgłoszony do ZUS?

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych nakłada obowiązek zgłoszenia do ZUS i odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne osób współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność i z szeroko rozumianymi zleceniobiorcami. Podobnie czyni ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego. Analizy wymaga zatem, kto spełnia definicję takiej osoby współpracującej i czy jej sytuacja uzależniona jest od formy tej współpracy - umownej bądź bezumownej. Spory z ZUS w przedmiocie obowiązku objęcia osób współpracujących ubezpieczeniami społecznymi trafiają aż do Sądu Najwyższego, warto więc wziąć pod uwagę również aktualne orzecznictwo w tej materii.

Francuska Administracja Celna wprowadza nowy system Obligatoryjnej Koperty Logistycznej (ELO). Co muszą wiedzieć przewoźnicy? Uproszczenie procedur dla kierowców

ELO to cyfrowe rozwiązanie, które usprawni proces odprawy celnej na granicy między Francją a Wielką Brytanią. Jest to francuski odpowiednik GMR - system będzie wymagać utworzenia jednej elektronicznej „koperty logistycznej” dla każdego pojazdu, zawierającej wszystkie niezbędne dane celne oraz deklaracje bezpieczeństwa.

Stracił rodzinę w wypadku i miał zapłacić zaległy podatek. WSA kontra skarbówka

Mimo że jako dziecko stracił całą rodzinę w tragicznym wypadku, a wypłacone mu po latach odszkodowanie miało choć częściowo złagodzić tę krzywdę, organy skarbowe domagały się od Huberta zapłaty blisko 150 tys. zł podatku od odsetek. Sprawa trafiła aż do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał stanowisko fiskusa za niesprawiedliwe. Teraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie przyznał rację Rzecznikowi Praw Obywatelskich i uchylił decyzje skarbówki — choć wyrok wciąż nie jest prawomocny.

REKLAMA

Opłata skarbowa od pełnomocnictwa - zmiany od 2025 roku

Krajowa Informacja Skarbowa przypomniała w komunikacie, że od 1 stycznia 2025 r. zmianie uległy przepisy regulujące zasady wnoszenia opłaty skarbowej od pełnomocnictw składanych w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

Jak Ministerstwo Finansów liczy lukę VAT? Metodą odgórną (top – down)

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 22 maja 2025 r., że metoda liczenia luki VAT od lat pozostaje niezmienna a jej opis jest opublikowany na stronie resortu. Luka VAT liczona jest względem VAT w ujęciu rachunków narodowych publikowanych przez GUS, tj. w ujęciu memoriałowym, w którym dochody ujmowane są za okres od lutego do stycznia kolejnego roku. Szacunki luki VAT dla lat 2022-2023, pomimo uwzględnienia wpływu istotnych zmian systemowych (m.in. tarcze antyinflacyjne, rekompensaty energetyczne) wskazują na znaczący wzrost luki względem poprzedzających ich lat. W 2023 roku luka VAT wynosiła 13,5%. Obecne szacunki wskazują na zmniejszenie się luki VAT w Polsce w 2024 r. do 6,9%.

Księgowi obawiają się obowiązkowego KSeF-u. Czego najbardziej?

Już tylko niecały rok dzieli nas od wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u, a mimo to – jak się okazuje – księgowi nadal czują się niepewnie. Czego obawiają się najbardziej? Kto się wyłamuje i już dzisiaj deklaruje gotowość na zmiany? fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce opublikowali w maju 2025 r. "Barometr nastrojów polskich księgowych 2025", w którym przedstawiciele branży wypowiedzieli się w sprawach dla nich najważniejszych. Na KSeF-ie nie pozostawiono suchej nitki.

Księgowi obawiają się obowiązkowego KSeF-u. Czego najbardziej?

Już tylko niecały rok dzieli nas od wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u, a mimo to – jak się okazuje – księgowi nadal czują się niepewnie. Czego obawiają się najbardziej? Kto się wyłamuje i już dzisiaj deklaruje gotowość na zmiany? fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce opublikowali w maju 2025 r. "Barometr nastrojów polskich księgowych 2025", w którym przedstawiciele branży wypowiedzieli się w sprawach dla nich najważniejszych. Na KSeF-ie nie pozostawiono suchej nitki.

REKLAMA

Akcja jak z filmu! Polskie służby rozbiły gang od kontrabandy za 31 milionów

Akcja dosłownie jak z filmu – zatrzymania w kilku województwach, przeszukania, graniczny pościg i papierosy warte fortunę. Gang działał w Polsce, Czechach, Słowacji i Wielkiej Brytanii. Wpadło już 29 osób, a służby przejęły blisko 5 mln sztuk nielegalnych papierosów. Śledztwo nabiera tempa – są kolejne tropy.

Jak uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy do zatrudnienia pracownika - zasady w 2025 roku

Zatrudnienie pracownika przeważnie wiążę się z dużymi kosztami. Trudno się dziwić, że przedsiębiorcy szukają oszczędności i szukają rozwiązań, aby móc zapłacić jak najmniej. Istnieją różne formy wsparcia przedsiębiorców, np. dofinansowanie na zatrudnienie pracownika z Urzędu Pracy. Jak wygląda proces ubiegania się o takie dofinansowanie? Poniżej opiszę kilka możliwych dofinansowań, o które może się starać przedsiębiorca.

REKLAMA