REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szansa na zwrot akcyzy od używanych samochodów

REKLAMA

Orzeczenie ETS będzie podstawą wznowienia postępowania podatkowego.
Na pytania odpowiada Marcin Lubicki, przewodniczący Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego.

Od 1 września 2005 r. obowiązuje nowelizacja Ordynacji podatkowej. Jedna z wprowadzonych zmian stwarza szansę na odzyskanie podatku akcyzowego dla importerów oraz osób, które indywidualnie sprowadziły używany samochód z krajów Unii Europejskiej. Co konkretnie regulują nowe przepisy?

– Znowelizowany został art. 240 Ordynacji podatkowej, określający przesłanki wznowienia postępowania, zakończonego ostateczną decyzją organów podatkowych (a więc także w takich przypadkach, kiedy podatnik nie składał odwołania od decyzji organów podatkowych). Znowelizowany artykuł wskazuje, że organy podatkowe są zobowiązane na wniosek podatnika wznowić postępowanie, jeśli Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) wyda orzeczenie, mogące mieć wpływ na treść decyzji. Oznacza to, że ewentualne orzeczenie ETS uznające podatek akcyzowy za niezgodny z prawem wspólnotowym będzie otwierać możliwość wzruszenia ostatecznych decyzji organów podatkowych w tej sprawie. 

W sprawie akcyzy na samochody sprowadzane z zagranicy Komisja Europejska wszczęła już procedurę naruszeniową przeciwko Polsce. Natomiast 22 czerwca 2005 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie skierował do ETS tzw. pytanie wstępne (prejudycjalne) dotyczące zgodności akcyzy z prawem wspólnotowym. Co będzie oznaczać odpowiedź ETS dla podatników?

Autopromocja

– Odpowiedź ETS stwierdzająca niezgodność polskiej akcyzy na używane samochody sprowadzane z zagranicy będzie przesłanką do wnioskowania o wznowienie każdego postępowania zakończonego decyzją ostateczną. Zmiana Ordynacji podatkowej ma fundamentalne znaczenie przede wszystkim dla podatników, którzy nie odwoływali się od decyzji izby celnej o nałożeniu podatku akcyzowego i musieli go opłacić. Będą oni mogli żądać wznowienia postępowania na podstawie ewentualnego orzeczenia ETS. Ponadto osoby, które nie skorzystają obecnie z odwołania od decyzji izby celnej (o nałożeniu podatku) bądź jakiejkolwiek wyższej instancji sądowej, nie stracą ostatecznie prawa do dochodzenia swych roszczeń na podstawie ewentualnego wyroku ETS wskazującego niezgodność podatku akcyzowego z prawem UE. Dotychczas jedyną drogą, długotrwałą i uciążliwą, było postępowanie przed sądami administracyjnymi (WSA i NSA). Teraz podatnikom, którzy czują się pokrzywdzeni, pozostaje więc tylko czekać na treść orzeczenia ETS.

Czy polski rząd zdaje sobie sprawę z tych konsekwencji?

– Wielokrotnie interweniowaliśmy w sprawie akcyzy w Ministerstwie Finansów. Niestety, wszystko wskazuje na to, że konsekwencje finansowe złej ustawy o podatku akcyzowym będą jednym z elementów „dziedzictwa” pozostawionego nam przez odchodzący rząd.


Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA