reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dywidenda albo przychód

Dywidenda albo przychód

Jeżeli dywidenda nie zostanie wypłacona wspólnikom natychmiast po podjęciu uchwały o podziale zysku, to powstaje nieodpłatne świadczenie będące przychodem spółki - uznał białostocki WSA.

Przeprowadzona w spółce kontrola stwierdziła zaniżenie przychodu o wartość nieodpłatnie otrzymanych świadczeń w związku z niewypłaceniem przez 9 miesięcy od podjęcia uchwały o podziale zysku dywidendy przypadającej wspólnikom. Uzyskane z tego tytułu tzw. przysporzenie kontrolerzy ustalili przyjmując do jego wyliczenia wartość odsetek, jakie musiałaby zapłacić spółka, gdyby chciała pozyskać taki kapitał na rynku.
Władze spółki nie zgodziły się z tym. Twierdziły, że termin wypłaty dywidend niezwłocznie po podjęciu uchwały o podziale zysku nie wynika z przepisów. Skoro takiego terminu nie określono, to spółka nie może ponosić konsekwencji za dokonanie później zapłaty.
Rozstrzygając sprawę sąd wskazał, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych samodzielnie reguluje kwestię przychodów podatkowych. Są nimi w szczególności: wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń oraz przychód w naturze.
Zdaniem sądu organy prowadzące postępowanie słusznie przyjęły, że w przedmiocie terminu wypłaty kwoty nie ma zastosowania art. 455 kodeksu cywilnego. Tak więc wypłata wspólnikom dywidendy powinna nastąpić niezwłocznie po podjęciu właściwej uchwały. W tym stanie rzeczy nie można uznać za słuszne zarzutów skarżącej spółki dotyczących naruszenia przepisów.
Sygn. akt I SA/Bk 58/05
Michał Stuczyński


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

LexOmni.pl

usługi prawne on line

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama