REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Preferencje podatkowe dla zatrudniających gosposie

REKLAMA

Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw zmieniła zasady opodatkowania przy zatrudnianiu gosposi. Jakie będą konsekwencje tych regulacji?
Na pytania odpowiada Monika Kopiecka, Izba Skarbowa w Gdańsku
– W opinii pracowników administracji podatkowej województwa pomorskiego znowelizowanie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku jest krokiem w celu likwidacji tzw. szarej strefy. W ostatnich latach wzrastała liczba osób (zwłaszcza kobiet), które nie były w stanie podołać jednocześnie obowiązkom domowym i zawodowym, stąd coraz częściej zatrudniane były gosposie do prowadzenia gospodarstwa domowego. Jednak obciążenia wynikające z formalnego zatrudnienia, w postaci podatku dochodowego, składek ubezpieczeniowych, były i są tak duże, że rezygnowano z formalnego zatrudniania tych osób i w efekcie świadczenie gosposi odbywało się „na czarno”, co należy odczytać z pominięciem prawa podatkowego, prawa pracy, w ostateczności prawa cywilnego.

Zmiany wchodzą w życie dopiero od 1 stycznia 2006 r. W jaki sposób będzie można od przyszłego roku zatrudnić gosposię?

– Gosposię będzie można zatrudnić wyłącznie na podstawie pisemnej umowy nazwanej umową aktywizacyjną, do której będą miały zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego odnoszące się do umowy zlecenia. Nie będzie można powierzać gosposi czynności służących potrzebom działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę zamieszkującą w gospodarstwie domowym, także wtedy gdy działalność ta będzie wykonywana w lokalu położonym w takim gospodarstwie. Umowę z gosposią będzie trzeba zgłosić do powiatowego urzędu pracy, właściwego dla miejsca zamieszkania lub pobytu bezrobotnej gosposi, wraz z dołączeniem kopii zawartej umowy. Zatrudniający gosposię będzie zobowiązany jako płatnik do poboru miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy w wysokości 19 proc. należności wynikającej z umowy aktywizacyjnej, z uwzględnieniem kwoty wolnej, kosztów uzyskania przychodów, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne i przekazania ich w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, według miejsca zamieszkania płatnika, przesyłając równocześnie deklarację podatkową. Będzie też zobowiązany w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym przesłać gosposi oraz do urzędu skarbowego, właściwego według miejsca zamieszkania gosposi, imienną informację o wysokości przychodu, sporządzoną według ustalonego wzoru.

Jakie zatem preferencje podatkowe przewidziano dla osób zatrudniających gosposie?

– Zatrudniającemu gosposię, który poniósł wydatki na opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne, będzie przysługiwało odliczenie tych wydatków od podatku obliczonego zgodnie z zasadami wymienionymi w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych albo o podatku zryczałtowanym, po każdym okresie 12 miesięcy nieprzerwanego trwania umowy z gosposią i pod warunkiem jej zarejestrowania w powiatowym urzędzie pracy. Zatrudniający będzie mógł dokonywać odliczeń w zeznaniu rocznym, pod warunkiem posiadania dowodów poniesienia tych wydatków oraz nieodliczenia od podatku na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Czy uważa pani, że zatrudnienie gosposi będzie teraz bardziej opłacalne? Czy podatnicy rzeczywiście będą chcieli wyjść z szarej strefy?

– Po pierwsze, omówione zmiany nie „legalizują” zatrudnienia gosposi, ale jedynie mają na celu promocję zatrudnienia i w ten sposób przyczynienia się do zmniejszenia bezrobocia. Żaden z dotychczas obowiązujących przepisów polskiego systemu prawa nie zabraniał i nie zabrania zatrudniania gosposi na umowę o pracę czy na podstawie umowy cywilnoprawnej. Więcej pojęcie pracodawcy w kodeksie pracy (art. 3) nadal obejmuje również osobę zatrudniającą gosposię.
Po drugie, ściśle na warunkach wymienionych we wspomnianej ustawie o promocji zatrudnienia powinien zatrudnić gosposię tylko ten podatnik, który zamierza skorzystać z odliczeń w podatku dochodowym.
Po trzecie, podatnik zatrudniający gosposię i modelujący umowę tak, aby uniknąć płacenia podatku od towarów i usług, sprawi, że faktycznie umowa zostanie potraktowana przez organy podatkowe jako umowa o pracę (zwolniona z VAT), lecz jednocześnie podatnik ten utraci prawo do odliczeń w podatku dochodowym, ale to nie jest tak oczywiście korzystne, jeśli uwzględni się zwolnienie podmiotowe w podatku od towarów i usług (do kwoty 10 tys. euro).
Po czwarte, jakby nie patrzeć przepisy nie mają charakteru dyskryminacyjnego, a zatem możliwe jest zatrudnienie w charakterze gosposi również mężczyzny, nie tylko do gotowania, ale i do sprawowania opieki nad domownikami czy innych prac domowych, takich jak pielęgnacja otoczenia domu czy prac ogrodniczych.

Ewa Matyszewska


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolejna wygrana podatnika w NSA: Organy podatkowe nie wykazały nienależytej staranności podatnika przy weryfikacji rzetelności dostawców przy odliczeniu VAT

W dniu 29 maja 2024 r. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA), po dwukrotnym odraczaniu publikacji orzeczenia (pierwotna data rozprawy: 8 maja 2024 r.), uchylił zaskarżony przez podatnika wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku o sygn. akt I SA/Gd 703/19 z 29 października 2019 r., przyjmując że wbrew wydanemu wyrokowi WSA organy podatkowe nie zgromadziły wystarczających dowodów na podważenie dobrej wiary podatnika. W wyroku o sygn. akt I FSK 423/20 NSA nie zgodził się z sądem pierwszej instancji odnośnie wykazania przez organy zasadności pozbawienia podatnika prawa do odliczenia VAT wykazanego na fakturach dokumentujących zakupy towarów i usług. 

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia od 2025 roku. 53% średniej płacy. Hojność na cudzy koszt. Wyższe koszty pracy podniosą ceny i będą przerzucone na konsumentów

W czwartek 13 czerwca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła propozycję podwyżki minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2025 roku do kwoty 4626 zł brutto (3 483,51 zł netto). Jednocześnie w przyszłym roku minimalna stawka godzinowa na zleceniu i podobnych umowach cywilnoprawnych wynosić ma 30,20 zł brutto. Te propozycje rządu skomentował nieprzychylnie Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Publikujemy poniżej treść stanowiska Rzecznika MŚP w sprawie wzrostu płacy minimalnej od przyszłego roku.

Przedsiębiorcy MŚP: Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku

Zdaniem przedsiębiorców nowa pensja minimalna zabije sektor MŚP. "Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku. Na negatywny wpływ znaczących wzrostów wysokości pensji minimalnej na działanie sektora MŚP zwracaliśmy uwagę już w 10 postulatach handlu dla nowego rządu" - piszą w komunikacie.

Znów zmiany w akcyzie na wino. Co to oznacza dla cen tego trunku? Czy smakosze win zapłacą więcej?

Minister Finansów planuje przedłużyć o 1 rok (czyli do końca 2025 roku) okres ważności znaków akcyzy (banderol) naniesionych na opakowania jednostkowe win i wyrobów winiarskich, które są obecnie na rynku. Chodzi o wina wprowadzone do obrotu przed 2022 rokiem, które są oznaczone tzw. „starymi” znakami akcyzy. Ważność banderol akcyzowych tych win była już wcześniej dwukrotnie przedłużana. Ta zmiana, dokonywana w interesie firm z branży winiarskiej – by dać im więcej czasu na sprzedaż zapasów tych win – nie powinna skutkować podwyżką cen win.

REKLAMA

Najniższa krajowa 2025 - ile od stycznia? Jakie brutto w umowie, ile netto do wypłaty na rękę? Jakie koszty pracodawcy płacy minimalnej?

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę (zwane też najniższą krajową lub płacą minimalną) ma wynieść 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia i podobnych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r. wynosić ma 30,20 zł brutto. Takie są propozycje Rady Ministrów przedstawione 13 czerwca 2024 r.

Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

REKLAMA

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Nowa składka zdrowotna komplikuje system. Przedsiębiorcy chcą inaczej

Składak zdrowotna ma być rozliczana inaczej już od początku 2025 roku. Niestety, z pozytywnym odbiorem przedsiębiorców nie spotkały się rządowe zapowiedzi dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową i ryczałtem. W obu tych przypadkach planowane rozwiązania podnoszą wysokość składki zdrowotnej i komplikują system.

REKLAMA