| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Można obniżać zamiast zaniżać

Można obniżać zamiast zaniżać

Akcyzę od sprowadzonych z Unii Europejskiej samochodów sprzedawanych w kraju przed ich pierwszą rejestracją można znacznie zmniejszyć - i to zupełnie legalnie. Importerzy samochodów wolą jednak oszukiwać fiskusa i na wielką skalę zaniżają wartość aut.

Komisy samochodowe pękają w szwach. Na klientów czekają setki tysięcy aut sprowadzonych do Polski z UE. Część z nich nie została jeszcze w kraju zarejestrowana. To oznacza, że w przypadku ich sprzedaży właściciel auta musi zapłacić akcyzę. Nieważne, że po sprowadzeniu auta do Polski już raz pobrano podatek. Część importerów nie ma o tym pojęcia. Nie wiedzą też, że mogą skorzystać z ulgi. Wolą oszukać fiskusa i zaniżyć wartość sprowadzonego samochodu. Średnia zadeklarowana wartość 10-letniego auta sprowadzonego do kraju wynosi ok. 400 zł.– Osoby sprowadzające samochody z UE często nie wiedzą, że muszą zapłacić kolejną akcyzę w przypadku, gdy sprzedają sprowadzony z zagranicy niezarejestrowany samochód. Nie wiedzą też, że mają prawo do obniżenia podatku o już zapłaconą akcyzę. Świadomość prawna w Polsce jest na średnim poziomie – uważa Maciej Pniewski, prawnik z kancelarii Dr Ziemski&Partners z Poznania.Tymczasem, jak wyjaśnia urząd celny w Pruszkowie (pismo nr 445000-PA-9104-43/04/KGL), podmiot sprowadzający samochód z UE i sprzedający go w Polsce przed zarejestrowaniem może obniżyć akcyzę pobieraną przy sprzedaży o kwotę akcyzy już zapłaconą przy tzw. nabyciu wewnątrzwspólnotowym. Podobnych, korzystnych dla podatników interpretacji jest więcej. Problem w tym, że gdy urząd sam wymierza podatek (np. w przypadku niezłożenia deklaracji), nie uwzględnia prawa do obniżenia.- Prawo to przysługuje tylko podatnikowi. Importer może jednak złożyć wniosek, by decyzja uwzględniała zapłaconą wcześniej akcyzę – informuje Elżbieta Gowin, rzecznik prasowy Izby Celnej w Katowicach. Inne urzędy celne uważają jednak, że po wszczęciu postępowania na tego typu wnioski jest już za późno.Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »