Jak liczyć odsetki od zaległych rat
REKLAMA
Ministerstwo wyjaśniło, że od zaległości podatkowych naliczane są odsetki za zwłokę. W przypadku zobowiązań podatkowych, płaconych zgodnie z przepisami prawa podatkowego w ratach, zaległość powstaje odrębnie z tytułu każdej niezapłaconej w terminie płatności raty. Odsetki za zwłokę będą więc naliczane odrębnie dla każdej zaległej raty podatku od dnia następującego po dniu upływu terminu płatności tej raty. Z tego względu, podstawą do naliczania odsetek za zwłokę przy wpłacie kilku zaległych rat podatku powinny być poszczególne zaległe raty podatku, a nie suma tych rat. Oznacza to, że art. 54 par. 1 pkt 5 Ordynacji podatkowej powinien być stosowany w odniesieniu do poszczególnych zaległych rat podatku.
Ministerstwo podkreśliło, że podobne zasady powinny być stosowane w przypadku łącznego zobowiązania pieniężnego, o którym mowa w art. 6c ustawy o podatku rolnym. Także w tym przypadku podstawą do naliczania odsetek powinny być zaległe raty łącznego zobowiązania pieniężnego, a nie suma zaległych rat.
Jeżeli na podatniku ciążą zobowiązania z różnych tytułów, dokonaną wpłatę zalicza się na poczet podatku, począwszy od zobowiązania o najwcześniejszym terminie płatności, chyba że podatnik wskaże, na poczet którego zobowiązania dokonuje wpłaty. Zasady te stosuje się odpowiednio w razie dokonywania wpłat na poczet rat podatku. Oznacza to, że o kolejności zaliczenia wpłat na poszczególne raty podatku (zaległe raty podatku) decyduje sam podatnik. Dopiero gdy podatnik nie wskaże na poczet której raty dokonał wpłaty, wpłatę tę zalicza się na poczet raty o najwcześniejszym terminie płatności.
Wiesława Moczydłowska
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA