| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak podatnicy powinni rozliczać otrzymane zaliczki

Jak podatnicy powinni rozliczać otrzymane zaliczki

Z obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że wszystkie zaliczki są opodatkowane. Jedyny wyjątek dotyczy eksportu, kiedy wywóz towaru miałby nastąpić w terminie późniejszym niż sześć miesięcy.

Rozmowa z prof. dr. hab. Witoldem Modzelewskim, prezesem Instytutu Studiów Podatkowych

Fakturowanie i opodatkowanie zaliczek w eksporcie i dostawie wewnątrzwspólnotowej w dalszym ciągu sprawia problemy wielu przedsiębiorcom. Jak kwestie te reguluje obowiązująca ustawa o podatku od towarów i usług?

– Od początku czerwca tego roku, czyli od momentu wejścia w życie znowelizowanych przepisów ustawy, wszystkie zaliczki w eksporcie oraz dostawie wewnątrzwspólnotowej są fakturowane, czyli rodzą obowiązek podatkowy. Uregulowano to w art. 19 i art. 20 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Jak z tego wynika, wszystkie zaliczki są opodatkowane. Wyjątek dotyczy eksportu, kiedy wywóz towaru miałby nastąpić w terminie późniejszym niż sześć miesięcy.
Chcę jednocześnie zwrócić uwagę na brak przepisów przejściowych dotyczących tej kwestii. W związku z tym każda zaliczka (poza wspomnianym jednym wyjątkiem), która wpłynęła od 1 czerwca tego roku, wymaga już wystawienia faktury.

Zdarza się, że niektórzy podatnicy VAT dokonujący eksportu lub dostawy wewnątrzwspólnotowej najpierw otrzymują od swoich kontrahentów tzw. 100-procentowe zaliczki. Następnie zaś dokonują rzeczywistego eksportu lub dostawy wewnątrzwspólnotowej. Jak powinny wyglądać rozliczenia w tego rodzaju szczególnych sytuacjach?

– Nie można wykluczyć, że podatnik, który wykaże obrót z tytułu otrzymania wspomnianej 100-procentowej zaliczki dotyczącej dostawy wewnątrzwspólnotowej lub eksportu, wystąpi o zwrot podatku w ciągu 180 dni. Potem zaś dokona faktycznego eksportu lub dostawy wewnątrzwspólnotowej. Chcę jednak zwrócić uwagę, że związany z taką transakcją obrót został już wykazany po otrzymaniu przez podatnika tej 100-procentowej zaliczki. Jednocześnie warto pamiętać, że obrót związany z dokonaniem faktycznego eksportu lub dostawy wewnątrzwspólnotowej daje prawo do zwrotu podatku w terminie 60 dni.

Jest to dość skomplikowane zagadnienie. Mamy przecież do czynienia z dwoma terminami zwrotu podatku dotyczącego jednej czynności. Czy moglibyśmy wyjaśnić tę kwestię na konkretnym przykładzie?

– Załóżmy, że podatnik po otrzymaniu 100-procentowej zaliczki wystąpi o zwrot VAT w ciągu 180 dni. Po upływie miesiąca, a więc jeszcze przed otrzymaniem zwrotu, dokona faktycznego eksportu lub wewnątrzwspólnotowej dostawy.
Dzięki temu nabędzie prawo do zwrotu podatku po 60 dniach. Temu podatnikowi więc opłaci się skorzystać z prawa do otrzymania zwrotu podatku we wcześniejszym terminie. W takiej sytuacji może on wykazać statystycznie eksport lub wewnątrz- wspólnotową dostawę za miesiąc, w którym ich dokonał (jeżeli oczywiście ma niezbędne dokumenty). Jednocześnie podatnik powinien skorygować deklarację za miesiąc, w którym wystąpił o zwrot w ciągu 180 dni po otrzymaniu zaliczki, i wystąpić o zwrot w ciągu 60 dni.

Czyli w korzystny dla siebie sposób podatnik może rozwiązać problem związany z dwoma terminami zwrotu VAT dotyczącego jednej czynności?

– Tak. Pamiętajmy jednak o tym, że jeżeli eksport nastąpi później, to taka operacja jest nieopłacalna, ponieważ podatnik otrzyma wcześniej zwrot z tytułu zaliczki.

Rozmawiał Krzysztof Tomaszewski
Prof. dr hab. Witold Modzelewski jest przewodniczącym Krajowej Rady Doradców Podatkowych


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »