REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak podatnicy powinni rozliczać otrzymane zaliczki

REKLAMA

Z obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że wszystkie zaliczki są opodatkowane. Jedyny wyjątek dotyczy eksportu, kiedy wywóz towaru miałby nastąpić w terminie późniejszym niż sześć miesięcy.
Rozmowa z prof. dr. hab. Witoldem Modzelewskim, prezesem Instytutu Studiów Podatkowych

Fakturowanie i opodatkowanie zaliczek w eksporcie i dostawie wewnątrzwspólnotowej w dalszym ciągu sprawia problemy wielu przedsiębiorcom. Jak kwestie te reguluje obowiązująca ustawa o podatku od towarów i usług?

– Od początku czerwca tego roku, czyli od momentu wejścia w życie znowelizowanych przepisów ustawy, wszystkie zaliczki w eksporcie oraz dostawie wewnątrzwspólnotowej są fakturowane, czyli rodzą obowiązek podatkowy. Uregulowano to w art. 19 i art. 20 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Jak z tego wynika, wszystkie zaliczki są opodatkowane. Wyjątek dotyczy eksportu, kiedy wywóz towaru miałby nastąpić w terminie późniejszym niż sześć miesięcy.
Chcę jednocześnie zwrócić uwagę na brak przepisów przejściowych dotyczących tej kwestii. W związku z tym każda zaliczka (poza wspomnianym jednym wyjątkiem), która wpłynęła od 1 czerwca tego roku, wymaga już wystawienia faktury.

Zdarza się, że niektórzy podatnicy VAT dokonujący eksportu lub dostawy wewnątrzwspólnotowej najpierw otrzymują od swoich kontrahentów tzw. 100-procentowe zaliczki. Następnie zaś dokonują rzeczywistego eksportu lub dostawy wewnątrzwspólnotowej. Jak powinny wyglądać rozliczenia w tego rodzaju szczególnych sytuacjach?

– Nie można wykluczyć, że podatnik, który wykaże obrót z tytułu otrzymania wspomnianej 100-procentowej zaliczki dotyczącej dostawy wewnątrzwspólnotowej lub eksportu, wystąpi o zwrot podatku w ciągu 180 dni. Potem zaś dokona faktycznego eksportu lub dostawy wewnątrzwspólnotowej. Chcę jednak zwrócić uwagę, że związany z taką transakcją obrót został już wykazany po otrzymaniu przez podatnika tej 100-procentowej zaliczki. Jednocześnie warto pamiętać, że obrót związany z dokonaniem faktycznego eksportu lub dostawy wewnątrzwspólnotowej daje prawo do zwrotu podatku w terminie 60 dni.

Jest to dość skomplikowane zagadnienie. Mamy przecież do czynienia z dwoma terminami zwrotu podatku dotyczącego jednej czynności. Czy moglibyśmy wyjaśnić tę kwestię na konkretnym przykładzie?

– Załóżmy, że podatnik po otrzymaniu 100-procentowej zaliczki wystąpi o zwrot VAT w ciągu 180 dni. Po upływie miesiąca, a więc jeszcze przed otrzymaniem zwrotu, dokona faktycznego eksportu lub wewnątrzwspólnotowej dostawy.
Dzięki temu nabędzie prawo do zwrotu podatku po 60 dniach. Temu podatnikowi więc opłaci się skorzystać z prawa do otrzymania zwrotu podatku we wcześniejszym terminie. W takiej sytuacji może on wykazać statystycznie eksport lub wewnątrz- wspólnotową dostawę za miesiąc, w którym ich dokonał (jeżeli oczywiście ma niezbędne dokumenty). Jednocześnie podatnik powinien skorygować deklarację za miesiąc, w którym wystąpił o zwrot w ciągu 180 dni po otrzymaniu zaliczki, i wystąpić o zwrot w ciągu 60 dni.

Czyli w korzystny dla siebie sposób podatnik może rozwiązać problem związany z dwoma terminami zwrotu VAT dotyczącego jednej czynności?

– Tak. Pamiętajmy jednak o tym, że jeżeli eksport nastąpi później, to taka operacja jest nieopłacalna, ponieważ podatnik otrzyma wcześniej zwrot z tytułu zaliczki.

Rozmawiał Krzysztof Tomaszewski
Prof. dr hab. Witold Modzelewski jest przewodniczącym Krajowej Rady Doradców Podatkowych


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS obniży podstawę 8000 zł i odbierze świadczenie

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA