REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany będą, ale nie wiadomo kiedy

REKLAMA

Pojawiają się opinie, że Prawo i Sprawiedliwość powoli wycofuje się z niektórych propozycji podatkowych. Czy deklarowane w kampanii wyborczej obniżanie podatków nie przystaje do powyborczej rzeczywistości? Zdaniem posła PiS Artura Zawiszy partia i rząd Kazimierza Marcinkiewicza dotrzymają wyborczych obietnic.

Opinie o wycofywaniu się z programu podatkowego przez Prawo i Sprawiedliwość pojawiły się po informacji o likwidacji podatku od zysków kapitałowych. Wcześniej spekulowano, że w przyszłym roku stawki VAT pozostaną na niezmienionym poziomie. Tymczasem przed wyborami PiS, zapowiadał obniżenie podatków, w tym VAT i PIT. Poseł PiS, Artur Zawisza nie widzi jednak rozdźwięku między zapowiedziami przed i po wyborach.

– Program wyborczy PiS był taki, że zmniejszamy VAT do 20 proc., a po dwóch latach do 18 proc. Ale faktycznie nie został zarysowany horyzont czasowy tego pierwszego etapu – przyznaje przewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki. – Jeśli chodzi o obniżkę podstawowej stawki VAT, to na razie wiadomo tyle, że do końca stycznia będą prowadzone obliczenia dotyczące jakichkolwiek zmian w VAT i że prawdopodobnie będą cztery stawki. Co będzie w następnych latach, do tej pory nie wiemy – powiedział „GP” Marek Zuber, doradca premiera. – Zmiany w ustawie o VAT na pewno będą, ale w 2006 r. nie będzie zmian stawek – dodał.

W rzeczywistości więc nie wiadomo, od kiedy VAT zostanie obniżony. Data taka nie padła również w exposé premiera. Nie ma również konkretnej daty zmian w PIT. – Stawki będą obniżone przy pierwszym podejściu do tych ustaw – stwierdził Artur Zawisza. Nie potrafił jednak powiedzieć, kiedy to pierwsze podejście nastąpi. Z wcześniejszych informacji wynika, że na obniżenie PIT do 18 i 32 proc. możemy liczyć od 2007 r. Im szybciej to nastąpi, tym szybciej skorzystają podatnicy. – Płacenie 18-proc. podatku dochodowego oznacza, że 97 proc. społeczeństwa będzie płaciło mniej. Jest to dobre dla społeczeństwa, ale trzeba sobie zdawać sprawę, że budżet na tym ucierpi – powiedział Jacek Kalinowski, doradca klienta z Domu Maklerskiego TMS.

Czy opinie o wycofywaniu się z propozycji podatkowych są prawdziwe? – W mojej ocenie wszystkie propozycje PiS są aktualne, a jeśli są wątpliwości, to trzeba pytać w rządzie – powiedział Artur Zawisza. Z kolei Marek Zuber stwierdził, że premier Marcinkiewicz nie jest zadowolony z zapowiadanej ulgi w CIT.

– To nie jest dobry pomysł. 1000 zł ulgi na CIT byłoby trudne do wprowadzenia, bo prowadziłoby do nadużyć – uważa doradca premiera. Będę doradzał premierowi rezygnację z tego pomysłu, a w zamian namawiał rząd do jeszcze większej niż zapowiadana obniżki kosztów pracy.

Zniesione będą podatki: giełdowy i od zysków kapitałowych. – Premier chce, żeby oba podatki zostały zlikwidowane i to jak najszybciej, już w 2006 r. – oświadczył doradca szefa rządu. O pozytywnych konsekwencjach tej likwidacji jest przekonany Piotr Krawczyński, doradca finansowy Open Finance. – Zniesienie podatku od zysków kapitałowych na pewno przyczyniłoby się do jeszcze większego zainteresowania rynkiem kapitałowym ze strony inwestorów indywidualnych, co z kolei zaowocowałoby jego rozwojem – stwierdził.

Rząd, jak twierdzą nasi rozmówcy, ma ograniczone pole działania ze względu na deficyt budżetowy, który ma nie przekroczyć 30 mld zł. Jeśli obniży lub zrezygnuje z niektórych podatków, może w 2006 r. przekroczyć tę kwotę. Obawiają się tego również eksperci.

– Koncepcja obniżenia podatków jest słuszna i da się ją zrealizować. Nie do końca jednak wiadomo, jak wpłynie na budżet. Zawsze liczy się, że obniżanie podatków pobudza gospodarkę, ale wcale tak być nie musi – powiedział nam Piotr Kruczyński, główny analityk WGI Domu Maklerskiego.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Łukasz Zalewski
Współpraca Ewa Bednarz

Autopromocja


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ubezpieczenie dla firmy – czy to mi się opłaci? Spokój za 1 promil wartości majątku

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu biznesu i firmy. Ile to kosztuje, co można ubezpieczyć? I najważniejsze: czy ubezpieczenie się opłaci?

Opodatkowanie wyrównawcze od 2025 roku. Trzy nowe podatki dla biznesu. Konsultacje trwają do 24 maja 2024 r.

W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Ustawa ta ma wprowadzić w Polsce od 2025 roku system globalnego podatku minimalnego oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego:  globalny podatek wyrównawczy, krajowy podatek wyrównawczy oraz podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Konsultacje publiczne tego projektu zakończą się 24 maja 2024 r. Do tego dnia można przesyłać do MF swoje uwagi i opinie.

Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku? Przykłady dla ulgi rehabilitacyjnej i ulgi termomodernizacyjnej

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

REKLAMA