reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Drogie porozumienia cenowe

Drogie porozumienia cenowe

Przepisy Ordynacji podatkowej dotyczące porozumień cenowych jeszcze nie weszły w życie, a już pojawiają się wątpliwości co do ich interpretacji.

Od 1 stycznia firmy ustalające ceny transakcyjne z podmiotami powiązanymi będą mogły uzyskać pewność, że urząd skarbowy nie zakwestionuje przyjętych przez nie cen. Porozumienia cenowe wprowadziła nowelizacja Ordynacji podatkowej z 30 czerwca 2005 r. Przepisy te wejdą w życie 1 stycznia 2006 roku. Pozwalają firmie zawrzeć z Ministerstwem Finansów porozumienie w sprawie metody ustalenia cen transakcyjnych z podmiotami powiązanymi.

Ile firma zapłaci za porozumienie

Ministerstwo Finansów zażąda opłaty w wysokości 1 proc. wartości transakcji. W przypadku jednak porozumienia jednostronnego (zawieranego z udziałem polskiej administracji podatkowej) dotyczącego podmiotów krajowych koszt wyniesie nie mniej niż 5 tys. zł i nie więcej niż 50 tys. zł, w transakcjach z podmiotem zagranicznym od 20 tys. zł do 100 tys. zł. W przypadku porozumień dwustronnych i wielostronnych (które wymagają zgody administracji podatkowej innych krajów) opłata wynosi od 50 tys. zł do 200 tys. zł.


Zdaniem Elżbiety Muchy, dyrektora z KPMG Tax, przepisy, które wpływają na podstawę opodatkowania, są ważniejsze dla przedsiębiorców od stawek podatkowych.

Eksperci zwracają jednak uwagę, że wystąpienie z wnioskiem o porozumienie cenowe musi być przemyślane. Po wydaniu decyzji opłata za przeprowadzone postępowanie przepada.

– Za pewność trzeba zapłacić, i to niemało. Na decyzję można też długo czekać, bo nawet do 18 miesięcy – powiedziała Monika Palmowska, senior manager z KPMG Tax. W związku z opłatami pojawiły się już pierwsze problemy, np. czy firmy będą mogły zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów.

Włodzimierz Gurba, zastępca dyrektora departamentu systemu podatkowego w Ministerstwie Finansów, nie potrafił udzielić odpowiedzi na to pytanie. Zapewnił za to przedsiębiorców, że dokumentacja zgromadzona w postępowaniu w sprawie o porozumienie cenowe nie będzie wykorzystywana do selekcji podmiotów przeznaczonych do kontroli. Kwestia ta budzi niepokój firm.

– Ministerstwo Finansów planuje stworzenie ok. 20 etatów dla urzędników, którzy będą zajmować się porozumieniami cenowymi. Docelowo na potrzeby porozumień ma zostać powołane specjalne biuro, które będzie nie tylko prowadziło postępowanie w sprawie porozumień, ale także weryfikowało ich realizację – powiedział W. Gurba.

 Marcin Musiał

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDEPENDENT TAX ADVISERS Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Doradcy podatkowi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama