| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Drogie porozumienia cenowe

Drogie porozumienia cenowe

Przepisy Ordynacji podatkowej dotyczące porozumień cenowych jeszcze nie weszły w życie, a już pojawiają się wątpliwości co do ich interpretacji.

Od 1 stycznia firmy ustalające ceny transakcyjne z podmiotami powiązanymi będą mogły uzyskać pewność, że urząd skarbowy nie zakwestionuje przyjętych przez nie cen. Porozumienia cenowe wprowadziła nowelizacja Ordynacji podatkowej z 30 czerwca 2005 r. Przepisy te wejdą w życie 1 stycznia 2006 roku. Pozwalają firmie zawrzeć z Ministerstwem Finansów porozumienie w sprawie metody ustalenia cen transakcyjnych z podmiotami powiązanymi.

Ile firma zapłaci za porozumienie

Ministerstwo Finansów zażąda opłaty w wysokości 1 proc. wartości transakcji. W przypadku jednak porozumienia jednostronnego (zawieranego z udziałem polskiej administracji podatkowej) dotyczącego podmiotów krajowych koszt wyniesie nie mniej niż 5 tys. zł i nie więcej niż 50 tys. zł, w transakcjach z podmiotem zagranicznym od 20 tys. zł do 100 tys. zł. W przypadku porozumień dwustronnych i wielostronnych (które wymagają zgody administracji podatkowej innych krajów) opłata wynosi od 50 tys. zł do 200 tys. zł.


Zdaniem Elżbiety Muchy, dyrektora z KPMG Tax, przepisy, które wpływają na podstawę opodatkowania, są ważniejsze dla przedsiębiorców od stawek podatkowych.

Eksperci zwracają jednak uwagę, że wystąpienie z wnioskiem o porozumienie cenowe musi być przemyślane. Po wydaniu decyzji opłata za przeprowadzone postępowanie przepada.

– Za pewność trzeba zapłacić, i to niemało. Na decyzję można też długo czekać, bo nawet do 18 miesięcy – powiedziała Monika Palmowska, senior manager z KPMG Tax. W związku z opłatami pojawiły się już pierwsze problemy, np. czy firmy będą mogły zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów.

Włodzimierz Gurba, zastępca dyrektora departamentu systemu podatkowego w Ministerstwie Finansów, nie potrafił udzielić odpowiedzi na to pytanie. Zapewnił za to przedsiębiorców, że dokumentacja zgromadzona w postępowaniu w sprawie o porozumienie cenowe nie będzie wykorzystywana do selekcji podmiotów przeznaczonych do kontroli. Kwestia ta budzi niepokój firm.

– Ministerstwo Finansów planuje stworzenie ok. 20 etatów dla urzędników, którzy będą zajmować się porozumieniami cenowymi. Docelowo na potrzeby porozumień ma zostać powołane specjalne biuro, które będzie nie tylko prowadziło postępowanie w sprawie porozumień, ale także weryfikowało ich realizację – powiedział W. Gurba.

 Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowy Rejestr Wierzytelności

Windykuj dłużnika online. Sprzedawaj i kupuj wierzytelności!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »