REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Drogie porozumienia cenowe

REKLAMA

Przepisy Ordynacji podatkowej dotyczące porozumień cenowych jeszcze nie weszły w życie, a już pojawiają się wątpliwości co do ich interpretacji.

Od 1 stycznia firmy ustalające ceny transakcyjne z podmiotami powiązanymi będą mogły uzyskać pewność, że urząd skarbowy nie zakwestionuje przyjętych przez nie cen. Porozumienia cenowe wprowadziła nowelizacja Ordynacji podatkowej z 30 czerwca 2005 r. Przepisy te wejdą w życie 1 stycznia 2006 roku. Pozwalają firmie zawrzeć z Ministerstwem Finansów porozumienie w sprawie metody ustalenia cen transakcyjnych z podmiotami powiązanymi.

Autopromocja

Ile firma zapłaci za porozumienie

Ministerstwo Finansów zażąda opłaty w wysokości 1 proc. wartości transakcji. W przypadku jednak porozumienia jednostronnego (zawieranego z udziałem polskiej administracji podatkowej) dotyczącego podmiotów krajowych koszt wyniesie nie mniej niż 5 tys. zł i nie więcej niż 50 tys. zł, w transakcjach z podmiotem zagranicznym od 20 tys. zł do 100 tys. zł. W przypadku porozumień dwustronnych i wielostronnych (które wymagają zgody administracji podatkowej innych krajów) opłata wynosi od 50 tys. zł do 200 tys. zł.


Zdaniem Elżbiety Muchy, dyrektora z KPMG Tax, przepisy, które wpływają na podstawę opodatkowania, są ważniejsze dla przedsiębiorców od stawek podatkowych.

Eksperci zwracają jednak uwagę, że wystąpienie z wnioskiem o porozumienie cenowe musi być przemyślane. Po wydaniu decyzji opłata za przeprowadzone postępowanie przepada.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Za pewność trzeba zapłacić, i to niemało. Na decyzję można też długo czekać, bo nawet do 18 miesięcy – powiedziała Monika Palmowska, senior manager z KPMG Tax. W związku z opłatami pojawiły się już pierwsze problemy, np. czy firmy będą mogły zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów.

Włodzimierz Gurba, zastępca dyrektora departamentu systemu podatkowego w Ministerstwie Finansów, nie potrafił udzielić odpowiedzi na to pytanie. Zapewnił za to przedsiębiorców, że dokumentacja zgromadzona w postępowaniu w sprawie o porozumienie cenowe nie będzie wykorzystywana do selekcji podmiotów przeznaczonych do kontroli. Kwestia ta budzi niepokój firm.

– Ministerstwo Finansów planuje stworzenie ok. 20 etatów dla urzędników, którzy będą zajmować się porozumieniami cenowymi. Docelowo na potrzeby porozumień ma zostać powołane specjalne biuro, które będzie nie tylko prowadziło postępowanie w sprawie porozumień, ale także weryfikowało ich realizację – powiedział W. Gurba.

 Marcin Musiał

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA