REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy będziemy płacili wyższe podatki

REKLAMA

W przyszłym roku nie będzie niższych stawek PIT ani waloryzacji progów podatkowych. Wspierana ma być za to polityka prorodzinna. Dodatkowe wydatki trzeba jednak sfinansować. Pomysł podwyższenia składek od osób samotnych i bezdzietnych czy wzrost akcyzy na papierosy może okazać się niewystarczający. Czy zatem zamiast spodziewanej obniżki możemy mieć podwyżkę podatków?
Mirosław Barszcz, partner w Baker & McKenzie

Nie ma takiego ryzyka, że zostaną wprowadzone nowe podatki lub będą podwyższone. W przypadku PIT lub CIT nie da się tego zrobić, bo jest za późno. Jeśli chodzi o VAT, zmiany można wprowadzić w dowolnym momencie. Wpływy z VAT wzrosną tak czy inaczej, niezależnie od podnoszenia stawki. Jeżeli zwiększymy konsumpcję, ludzie kupią więcej towarów. Nie trzeba więc zwiększać stawki, żeby uzyskać większe wpływy. Przyczynić się do tego może np. niższe oprocentowanie kredytów konsumpcyjnych, wzrost gospodarczy. Cykl koniunkturalny jest ciągle wznoszący. To wszystko będzie sprzyjało większym zakupom.
Jeśli chodzi o akcyzę, to papierosy są u nas ciągle tańsze niż w krajach Unii. Podniesienie akcyzy na papierosy, które rząd zawarł w autopoprawce do budżetu, byłoby więc raczej dorównywaniem do poziomu obciążenia tymi podatkami w UE. U nas paczka dobrych papierosów kosztuje ok. 1,5 euro, a wszędzie w Unii to jest ok. 2,5 euro. To 1 euro różnicy to właśnie akcyza.
W przypadku akcyzy są tak naprawdę dwa pola do pozyskania nowych wpływów budżetowych – papierosy i paliwo. W przypadku papierosów bardziej uzasadnione byłoby mówienie o wyrównywaniu stawek w porównaniu z unijnymi, a w przypadku paliwa o powrocie do tego, co było wcześniej, niż o formie nakładania nowych podatków. Wynika z tego, że pewnie zapłacimy więcej podatków, ale nie będą one wyższe. To znaczyć będzie, że ludziom lepiej się powodzi.

Zbigniew Chlebowski,
poseł Platformy Obywatelskiej

Zapłacimy wyższe podatki, bo nie są waloryzowane progi podatkowe w PIT. Ta waloryzacja jest blokowana już od kilku lat, a to jest ewidentna podwyżka podatków. Będziemy płacić więcej również dlatego, że dochody podatkowe w przyszłorocznym budżecie mają wzrosnąć o kilkanaście procent. W związku z tym, mimo że nic się nie mówi o nowych tytułach podatkowych, nie wierzę, że nagle zostaną zrealizowane dochody na takim wysokim poziomie. Nowymi obciążeniami podatkowymi są też wzrost akcyzy na papierosy i zapowiadany wzrost wpływów z VAT, które rząd zapisał w autopoprawce. Myślę, że rząd może także zwiększyć składki na ubezpieczenia społeczne.
Ministrowie i premier mówią, że wyższe wpływy będą wynikały m.in. ze wzrostu gospodarczego. Trzeba wziąć tu jednak pod uwagę, że ten budżet jest oparty na pewnych założeniach makroekonomicznych. Jeżeli zakładamy, że popyt, PKB, eksport i import będą na pewnym poziomie, to nie można opierać się na hipotetycznych założeniach, że będą większe wpływy, tylko trzeba mówić o założeniach, od których ustalamy budżet. To może najwyżej te wskaźniki poprawić, ale nie można na podstawie takich szacunków mówić o zwiększonych wpływach do budżetu.
Uważam więc, że zapłacimy większe podatki. Więcej, z tego, co mówi premier, wynika, że nie ma chęci obniżania podatków. Bo jeśli słyszymy, że rząd zakłada kotwicę na deficyt na poziomie 30 mld zł, a z drugiej strony chce podwyższać wydatki, to nie ma mowy o wprowadzeniu reformy podatkowej, bo wtedy muszą spaść dochody i kotwica nie zostanie utrzymana.

Notował Łukasz Zalewski


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Co do zasady urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

REKLAMA