| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Sądy zawieszają postępowania

Sądy zawieszają postępowania

Są już pierwsze rezultaty skierowania przez warszawski sąd administracyjny przepisów o wiążących interpretacjach do Trybunału Konstytucyjnego. Wojewódzkie sądy administracyjne zawieszają postępowania dotyczące interpretacji, czekając na orzeczenie Trybunału.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie zawiesił sprawę dotyczącą wiążącej interpretacji podatkowej. Sąd z zakończeniem sprawy chce poczekać do wydania orzeczenia o zgodności z konstytucją przepisów w zakresie wydawania interpretacji. Przypomnijmy, że przepisy o interpretacjach od początku budziły wątpliwości. Dlatego warszawski WSA skierował je do Trybunału Konstytucyjnego (więcej w „GP” z 14 grudnia).

– Zgadzam się z tym, że przepisy dotyczące interpretacji nie są doskonałe. Jednak rozpoczął się dramat. W praktyce sądy administracyjne zawieszają wszystkie postępowania w zakresie interpretacji. Już dziś mamy zapchany tor postępowania w ramach ubiegania się o interpretację, bo procedura długo trwa – argumentowała Joanna Kanicka, partner EVIP Doradztwo Podatkowe. Podkreśliła ona, że 14 grudnia w Sądzie Wojewódzkim w Lublinie wszystkie sprawy dotyczące interpretacji zostały odwołane lub zawieszone.

Wszystko wskazuje na to, że do momentu rozpatrzenia sprawy przez TK żaden sąd nie wyda orzeczenia w tych sprawach. Jej zdaniem istnieją obawy, że również urzędy skarbowe zaczną stosować swego rodzaju uniki w zakresie wydawania interpretacji.

– Zaczną spowalniać procedurę. A to może trwać w nieskończoność – podkreślała nasza rozmówczyni.

Do naszej redakcji dotarły również sygnały, że urzędy skarbowe zamierzają zawiesić procedurę wydawania interpretacji do czasu zajęcia stanowiska przez TK. Sygnały te okazały się nieprawdziwe.

Jeśli podatnik nie zgadza się z interpretacją wydaną przez urząd, może odwołać się do izby skarbowej, a potem do sądu administracyjnego.

– Nie dostaliśmy żadnych odgórnych zaleceń co do zawieszenia procedury. Nie pozwala nam na to prawo. Przepisy nadal obowiązują i trzeba je stosować
– przekonywał Radosław Hancewicz z Izby Skarbowej w Białymstoku.
Magdalena Kobos z Izby Skarbowej w Krakowie wyjaśniła, że urzędy skarbowe nie mogą odbierać podatnikom prawa do występowania z wnioskami o interpretacje.

– Fakt skierowania przepisu pod obrady TK nie stanowi źródła prawa. Czekamy na orzeczenie – dodała. Podobną argumentację usłyszeliśmy w innych izbach.
O tym, że urzędy skarbowe nie mogą zawiesić wydawania interpretacji podatkowych, mówił też Dariusz M. Malinowski, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

– Byłoby to łamanie prawa. Tego, co wolno sądowi, nie wolno administracji. Administracja ma wytyczoną ścieżkę obowiązującego prawa i ma ją stosować
– stwierdził.


Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)

(PCPM)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK