REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sądy zawieszają postępowania

REKLAMA

Są już pierwsze rezultaty skierowania przez warszawski sąd administracyjny przepisów o wiążących interpretacjach do Trybunału Konstytucyjnego. Wojewódzkie sądy administracyjne zawieszają postępowania dotyczące interpretacji, czekając na orzeczenie Trybunału.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie zawiesił sprawę dotyczącą wiążącej interpretacji podatkowej. Sąd z zakończeniem sprawy chce poczekać do wydania orzeczenia o zgodności z konstytucją przepisów w zakresie wydawania interpretacji. Przypomnijmy, że przepisy o interpretacjach od początku budziły wątpliwości. Dlatego warszawski WSA skierował je do Trybunału Konstytucyjnego (więcej w „GP” z 14 grudnia).

– Zgadzam się z tym, że przepisy dotyczące interpretacji nie są doskonałe. Jednak rozpoczął się dramat. W praktyce sądy administracyjne zawieszają wszystkie postępowania w zakresie interpretacji. Już dziś mamy zapchany tor postępowania w ramach ubiegania się o interpretację, bo procedura długo trwa – argumentowała Joanna Kanicka, partner EVIP Doradztwo Podatkowe. Podkreśliła ona, że 14 grudnia w Sądzie Wojewódzkim w Lublinie wszystkie sprawy dotyczące interpretacji zostały odwołane lub zawieszone.

REKLAMA

Autopromocja

Wszystko wskazuje na to, że do momentu rozpatrzenia sprawy przez TK żaden sąd nie wyda orzeczenia w tych sprawach. Jej zdaniem istnieją obawy, że również urzędy skarbowe zaczną stosować swego rodzaju uniki w zakresie wydawania interpretacji.

– Zaczną spowalniać procedurę. A to może trwać w nieskończoność – podkreślała nasza rozmówczyni.

Do naszej redakcji dotarły również sygnały, że urzędy skarbowe zamierzają zawiesić procedurę wydawania interpretacji do czasu zajęcia stanowiska przez TK. Sygnały te okazały się nieprawdziwe.

Jeśli podatnik nie zgadza się z interpretacją wydaną przez urząd, może odwołać się do izby skarbowej, a potem do sądu administracyjnego.

– Nie dostaliśmy żadnych odgórnych zaleceń co do zawieszenia procedury. Nie pozwala nam na to prawo. Przepisy nadal obowiązują i trzeba je stosować
– przekonywał Radosław Hancewicz z Izby Skarbowej w Białymstoku.
Magdalena Kobos z Izby Skarbowej w Krakowie wyjaśniła, że urzędy skarbowe nie mogą odbierać podatnikom prawa do występowania z wnioskami o interpretacje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Fakt skierowania przepisu pod obrady TK nie stanowi źródła prawa. Czekamy na orzeczenie – dodała. Podobną argumentację usłyszeliśmy w innych izbach.
O tym, że urzędy skarbowe nie mogą zawiesić wydawania interpretacji podatkowych, mówił też Dariusz M. Malinowski, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

– Byłoby to łamanie prawa. Tego, co wolno sądowi, nie wolno administracji. Administracja ma wytyczoną ścieżkę obowiązującego prawa i ma ją stosować
– stwierdził.


Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

REKLAMA

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA

Są już propozycje nowych definicji budynku i budowli, na potrzeby podatkowe. Jest temat garaży wielostanowiskowych

Mamy już propozycje nowych definicji budynku i budowli oraz rozwiązanie kwestii opodatkowania garaży wielostanowiskowych. Zmiany zawiera projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym i innych ustaw, który został właśnie opublikowany na stronach rządowych.

Przedsiębiorca wydaje pieniądze na edukację i szkolenia. Kiedy może te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych firmy?

Czy przedsiębiorca może zaliczyć różnoraki wydatki edukacyjne i szkoleniowe do kosztów uzyskania przychodów? Przedsiębiorca może bowiem podjąć naukę w celu rozpoczęcia wykonywania określonej działalności gospodarczej lub zdobycia przewagi konkurencyjnej w ramach już wykonywanej. Nierzadko również dochodzi do otwierania nowej gałęzi prowadzonej działalności. Idąc tym samym tropem można spotkać się ze szkoleniami dla pracowników oraz współpracowników, które mogą okazać się korzystniejszym rozwiązaniem niż poszukiwanie nowych specjalistów. Co na ten temat sądzą organy podatkowe?

REKLAMA