Sprawozdania finansowe według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości będą musieli przygotowywać tylko emitenci notowani na giełdzie - zakłada projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości, którym wczoraj zajmował się Sejm. Posłowie pracowali też nad przywróceniem ulgi podatkowej dla stypendiów naukowych i za wyniki w nauce.
Sejm przyjął wczoraj sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych dotyczące rządowego projektu nowelizacji ustawy o rachunkowości. Zgodnie z proponowaną zmianą obowiązek sporządzania skonsolidowanych sprawozdań zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości (MSR) będzie ciążył jedynie na emitentach, których papiery wartościowe są dopuszczone do obrotu na jednym z rynków regulowanych krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Zgodnie z obecnym brzmieniem ustawy wszyscy emitenci mają stosować MSR. Błąd do ustawy o rachunkowości wkradł się przy okazji uchwalania ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, która wprowadzała zmiany w ustawie o rachunkowości.
Także wczoraj odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji prawa o szkolnictwie wyższym. Wprowadza on zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Usuwa lukę, która pojawiła się w niej 1 września, po jej ostatniej nowelizacji. Wcześniej wolne od podatku były między innymi „stypendia naukowe i za wyniki w nauce.” 1 września zginęło „i”, co oznacza, że ulga dotyczy nieistniejącej kategorii stypendiów „naukowych za wyniki w nauce'. Obecna
nowelizacja ma przywrócić poprzednie brzmienie przepisu. Zmiany w
PIT mają wejść w życie z datą wsteczną, od 1 września.
Marcin Musiał