Na korektę deklaracji w podatku od nieruchomości dokonaną przez wójta podatnik może wnieść sprzeciw. Powinien to zrobić w terminie 14 dni od doręczenia uwierzytelnionej kopii skorygowanej deklaracji. Wniesienie sprzeciwu anuluje korektę.
Podatnik posiada
prawo do złożenia zarówno deklaracji podatkowej, jak i jej korekty. Jednak jak wynika z art. 81b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.), uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej, w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą. Korekta złożona w tym przypadku nie wywołuje skutków prawnych. Oznacza to, że uprawnienie do skorygowania deklaracji będzie przysługiwało nadal po zakończeniu kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego – w zakresie nieobjętym ewentualną decyzją określającą wysokość zobowiązania.
WARTO WIEDZIEĆ
Procedura korygowania deklaracji z urzędu weszła w życie 1 września 2005 roku. Jednak jej skutki gminy odczują już po nowym roku, gdy 15 stycznia 2006 r. będzie mijał termin składania deklaracji na podatek od
nieruchomości, podatek rolny i podatek leśny.
Korekta z urzędu
W razie stwierdzenia, że deklaracja na podatek od nieruchomości, podatek rolny lub leśny zawiera błędy rachunkowe lub inne oczywiste omyłki, bądź że wypełniono ją niezgodnie z ustalonymi wymogami, organ podatkowy w zależności od charakteru i zakresu uchybień:
• koryguje deklarację, dokonując stosownych poprawek lub uzupełnień, jeżeli zmiana wysokości zobowiązania podatkowego w wyniku tej korekty nie przekracza kwoty 1000 zł,
• zwraca się do składającego deklarację o jej skorygowanie oraz złożenie niezbędnych wyjaśnień, wskazując przyczyny, z powodu których informacje zawarte w deklaracji podaje się w wątpliwość.
Jeżeli korekta deklaracji nie wywołuje skutków w postaci różnicy w podatku przekraczającej 1000 zł, to wójt (organ podatkowy) musi wykonać wiele czynności, które pozwolą na uznanie korekty za skuteczną.
Postępowanie urzędnika
Pracownik organu podatkowego sporządza korektę deklaracji w podatku od nieruchomości. Korekta uwidaczniana jest w rubryce adnotacje urzędowe. Skorygowana deklaracja zostaje skopiowana (wystarczy kserokopia) w celu późniejszego jej przesłania podatnikowi. Następnie organ podatkowy musi uwierzytelnić kopię skorygowanej deklaracji. Polega to na tym, że na każdej stronie kopii urzędnik wpisuje lub przystawia pieczątkę „za zgodność z oryginałem”, wpisuje datę oraz przystawia pieczątkę organu podatkowego. Niezbędny jest tu także podpis osoby uwierzytelniającej dokument wraz z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska.
Tak skorygowaną i uwierzytelnioną deklarację wraz z informacją o zmianie wysokości zobowiązania podatkowego, bądź informacją o braku takiej zmiany, organ podatkowy doręcza podatnikowi. W informacji tej, przesyłanej jako pismo przewodnie skorygowanej deklaracji, znajduje się pouczenie, że „na korektę
podatnik może wnieść sprzeciw do wójta gminy, w terminie 14 dni od dnia doręczenia uwierzytelnionej kopii skorygowanej deklaracji. Wniesienie sprzeciwu anuluje korektę.” W razie niewniesienia sprzeciwu w terminie, korekta deklaracji wywołuje skutki prawne jak korekta deklaracji złożona przez podatnika.
WZÓR informacji przesyłanej wraz z korektą deklaracji
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.Hanna Kmieciak