Jaki termin zwrotu VAT
Zmianę regulacji dotyczących zwrotu VAT zaproponowano w projekcie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Projekt opracowali eksperci działający w Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan (PKPP Lewiatan).
Zmiany związane ze zwrotem podatku proponuje się poprzez wprowadzenie jednego terminu zwrotu (60 dni) we wszystkich przypadkach występowania o zwrot nadwyżki podatku naliczonego przez podatnika oraz umożliwienie korzystania z przyśpieszonego zwrotu (25 dni). Jednocześnie propozycja zawiera eliminację zaliczkowego zwrotu dla podatników, którzy nie rozpoczęli jeszcze wykonywania działalności opodatkowanej ze względu na wprowadzeniu w art. 87 tych samych zasad otrzymywania zwrotu dla wszystkich podatników
Projekt ponadto zakłada wykreślenie przepisu dotyczącego braku prawa do odliczenia VAT, gdy wydatek nie stanowi kosztu uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, w przypadku importu usług z rajów podatkowych oraz nabycia usług noclegowych. Proponuje się również likwidację kaucji gwarancyjnej, wprowadzenie regulacji pozwalających na uwzględnienie podatku naliczonego w trakcie kontroli, a także rozszerzenie ulgi na złe długi w przypadku należności, których nieściągalność została uprawdopodobniona.
Prezydent PKPP Lewiatan Henryka Bochniarz przekazała projekt nowelizacji ustawy o VAT minister finansów Teresie Lubińskiej.
Krzysztof Tomaszewski
Ordynacja podatkowa - część 1

Jak zdobyć Certyfikat:
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
1/10
Niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść:
płatnika
podatnika
urzędu skarbowego
budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego
Komentarze(0)
Pokaż: