Jakie wady usunąć z ustawy
REKLAMA
Najlepiej byłoby całą ustawę napisać od nowa, znacznie ją upraszczając. Jeżeli jednak do tego nie dojdzie, to sprawą pilną jest zniesienie szczegółowego obowiązku podatkowego, uregulowanie niejasności związanych z umowami-zleceniami, a także uregulowanie zasad klasyfikacji towarów i usług, objętych niższymi stawkami.
prof. Witold Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych
Błędy w ustawie można w zasadzie podzielić na dwie grupy. Do pierwszej zaliczyłbym błędy merytoryczne. Drugą grupę natomiast stanowią typowe błędy legislacyjne i spowodowane nieumiejętnością pisania przepisów. Wręcz elementarną wadę legislacyjną zawiera np. definicja czynności podlegających opodatkowaniu.
Jerzy Martini, doradca podatkowy, Baker & McKenzie Doradztwo Podatkowe
Ustawa o VAT zawiera wiele przepisów, które są uciążliwe dla podatników, niekorzystne z finansowego punktu widzenia lub niezgodne z prawem wspólnotowym. Przedstawiciele przedsiębiorców oraz doradcy podatkowi z Rady Podatkowej działającej przy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan stworzyli kompleksowy projekt nowelizacji ustawy o VAT. Istotną kwestią ujętą w projekcie nowelizacji jest zmiana zasad otrzymywania zwrotów nadwyżki podatku naliczonego. Postulowane jest określenie, że podstawowym terminem zwrotu powinno być 60 dni, zliberalizowane byłyby też zasady otrzymywania tzw. przyśpieszonego zwrotu (w terminie 25 dni).
Krzysztof Tomaszewski
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA