reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wnioski można już wysyłać

Wnioski można już wysyłać

Ministerstwo Finansów opublikowało wzór wniosku o zwrot VAT. Choć nie jest to wzór powszechnie obowiązujący, jego wypełnienie umożliwi szybszy zwrot pieniędzy.

Od 1 stycznia można składać wnioski o zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych. Podanie można napisać samemu na podstawie ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz.U. z 2005 r. nr 177, poz. 1468). Ministerstwo Finansów poszło jednak na rękę inwestorom i opracowało wzór wniosku, który zamieściło na swojej stronie internetowej (mf.gov.pl w dziale informatory) oraz załączniki, w których należy opisać faktury dokumentujące zakupy materiałów budowlanych. Skorzystanie z formularza zmniejsza ryzyko popełnienia błędu, a co za tym idzie, ryzyko, że wniosek trzeba będzie uzupełniać.

Wypełniając wniosek należy pamiętać, że osoby niepozostające w związku małżeńskim nie muszą zapisywać danych we wszystkich rubrykach (tak zrobiliśmy w przypadku naszego przykładowego wniosku). Podobnie jest z podatnikami, którzy posiadają numer identyfikacji podatkowej NIP. Z kolei małżonkowie, którzy składają wnioski odrębnie do dwóch różnych urzędów skarbowych, muszą zawiadomić o tym urząd skarbowy właściwy dla małżonka.

Ustawa określa limit zwrotu podatku, który uzależniony jest od ceny metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego ogłaszanej przez GUS za kwartał poprzedzający kwartał, w którym złożono wniosek. Wysyłając wniosek już dziś, nie będziemy wiedzieli, jaka była cena metra powierzchni w poprzednim kwartale, ponieważ GUS jej jeszcze nie opublikował. W takim przypadku nie mamy obowiązku obliczania przysługujących nam limitów. Zrobi to za nas urząd skarbowy. Jeżeli kwota, którą inwestor chce odzyskać, przekracza określone w ustawie ograniczenie, urząd w decyzji określi mniejszą sumę do zwrotu.

Nie wolno zapominać, że zwrot części VAT obejmie tylko materiały budowlane kupione po 1 maja 2004 roku. Muszą być one użyte do prac remontowych lub budowlanych mieszczących się na liście stanowiącej załącznik do ustawy. Katalog ten pomoże prawidłowo opisać we wniosku prace wykonane przez inwestora. Wypełniając wniosek, należy zwrócić uwagę na załączniki VZM/A i VZM1/B. Wszystkie faktury, na podstawie których będziemy się starać odzyskać część VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych, powinny zostać w nich opisane. W pierwszym formularzu należy uwzględnić faktury, które nie posłużyły do skorzystania z ulg mieszkaniowych. Zwrot obejmie 68,18 proc. podatku. Załącznik VZM1/B jest przeznaczony do faktur, które wykorzystano do rozliczenia ulg mieszkaniowych. W takim przypadku odzyskać będzie można 55,23 proc. podatku.

Ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym weszła w życie 1 stycznia. Ma zrekompensować podwyżkę VAT na materiały budowlane, która nastąpiła po przystąpieniu Polski do UE 1 maja 2004 roku. Zwrot obejmie faktury wystawione po tej dacie do końca 2007 roku.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Marcin Musiał


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Zwolańska

Biegły rewident, dyplomowany księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama