| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Sołtys nie przyjdzie z decyzją

Sołtys nie przyjdzie z decyzją

Zmiana przepisów Ordynacji podatkowej wprowadziła zamęt w wiejskich gminach. Chodzi o to, że sołtysi nie mogą już doręczać pism podatkowych, gdyż zgodnie z przepisami są osobami nieuprawnionymi.

Od 1 września 2005 roku wprowadzono zmiany w sposobie doręczania pism podatkowych. Zmiany wynikają z art. 144 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.). Na podstawie tego przepisu w jego obecnym brzmieniu, organ podatkowy doręcza pisma za pokwitowaniem przez pocztę, przez swoich pracowników lub przez osoby uprawnione na podstawie odrębnych przepisów. Nie ma już możliwości doręczania pism w postępowaniu podatkowym przez osoby upoważnione (ich miejsce zajęły osoby uprawnione na podstawie odrębnych przepisów.).

Problem z doręczaniem

Zmiana art. 144 Ordynacji podatkowej rodzi ten skutek, że pism podatkowych (w tym nakazów płatniczych, czyli decyzji wymiarowych) nie będą już mogli doręczać m.in. sołtysi. W gminach wiejskich, był to najbardziej skuteczny i najmniej kosztowny sposób doręczania pism podatkowych. Sołtysi, najczęściej w ramach swoich obowiązków, doręczali decyzje wójta. Była to też niemała oszczędność, gdyż za ich pracę wójt najczęściej nie płacił lub płacił dużo mniej niż za takie samo doręczenie przez Pocztę Polską. Obecnie nawet małe gminy muszą w budżetach na 2006 rok, zwiększyć wydatki na doręczanie korespondencji z urzędu.
Koszt doręczenia przez Pocztę Polską decyzji podatkowej to kwota 5,40 zł. W skali niewielkiej gminy doręczenie tylko 5 tys. decyzji wymiarowych pociągnie za sobą koszty w wysokości 27 000 zł. Przed nowelizacją Ordynacji podatkowej decyzje te doręczali sołtysi w ramach swoich obowiązków.

Możliwe rozwiązanie

Wyjściem z tej sytuacji byłaby możliwość podejmowania przez rady gmin uchwał w sprawie doręczania pism podatkowych. W ten sposób sołtysi staliby się, jak zapisano w Ordynacji podatkowej, osobami uprawnionymi na podstawie odrębnych przepisów. Podstawową przeszkodą podjęcia takiej uchwały jest brak ustawowych kompetencji do takich działań. Artykuł 18 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) pozwala radzie gminy na podejmowanie uchwał w sprawach podatków i opłat w granicach określonych w odrębnych przepisach. Niestety, odrębnego przepisu dającego kompetencje do podejmowania uchwał w sprawie doręczeń pism podatkowych w obowiązującym prawie nie ma. Nie ma uchwały, nie może być mowy o doręczeniu decyzji przez sołtysów. Należy pamiętać, że w razie doręczenia decyzji podatkowej przez osobę nieuprawnioną (w tym przypadku sołtysa) uznaje się, że doręczenie jest bezskuteczne.

Hanna Kmieciak

SŁOWNICZEK
NAKAZ PŁATNICZY – jedna decyzja podatkowa, w której osobom fizycznym płacącym w tej samej gminie podatek rolny oraz jednocześnie podatek od nieruchomości lub podatek leśny ustala się wysokość tych podatków w formie łącznego zobowiązania pieniężnego.


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Żurkowska-Mróz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »