| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przed odliczeniem wylicz procent

Przed odliczeniem wylicz procent

Podatnik może odliczyć odsetki od kredytu, którego kwota nie przekracza 189 000 zł. Jeśli pożyczył w banku więcej, będzie musiał przed odliczeniem odsetek wyliczyć limit procentowy. Do tego niezbędna będzie prosta kalkulacja.

Odliczenie ulgi odsetkowej nie jest proste. Wśród wielu warunków, jakie musi spełnić podatnik, znalazły się też i takie, które dotyczą samych odsetek. Podatnik powinien bezwzględnie pamiętać, że odliczenie obejmuje wyłącznie odsetki naliczone za okres od 1 stycznia 2002 roku i zapłacone od tego dnia. Jest to uzupełnienie zastrzeżenia, że odliczenie stosuje się tylko wtedy, gdy kredyt czy pożyczka zostały udzielone podatnikowi po 1 stycznia 2002 roku.

Zanim odliczysz, zapłać

Odliczeniu podlegają tylko odsetki faktycznie zapłacone. Ich wysokość i termin zapłaty muszą być udokumentowane dowodem wystawionym przez bank lub SKOK. W praktyce oznacza to nie tylko, że punktem odniesienia nie mogą być wszystkie odsetki zaplanowane przez bank w umowie. Podatnik powinien zadbać o uzyskanie na koniec roku odpowiedniego zestawienia odsetek za cały rok. Znacznie ułatwi to odliczanie, zwłaszcza w przypadku podatników spłacających kredyty zaciągnięte w walutach obcych.

Bardzo dużym wyzwaniem będzie zapewne dla podatników wyliczenie kwoty limitu. Odliczeniu podlegają odsetki od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty stanowiącej iloczyn 70 mkw. powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego do celów obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy, określonej na rok zakończenia inwestycji. Za 2005 rok kwota tego limitu wynosi 189 000 zł (taka sama kwota obowiązuje na 2006 rok). Jak ustalić procent odsetek podlegających odliczeniu? Najlepiej dokonać prostej kalkulacji. Kwotę limitu należy podzielić przez kwotę kredytu czy pożyczki. Wynik będzie procentowym współczynnikiem limitu. Następnie trzeba pomnożyć uzyskany wynik przez kwotę zapłaconych odsetek.

Nie rozliczaj za dużo

Podatnik po raz pierwszy rozlicza odsetki najwcześniej za rok zakończenia inwestycji. Może odliczyć nie tylko odsetki zapłacone za ten rok, ale także zapłacone rok wcześniej. Odsetki zapłacone rok przed zakończeniem inwestycji mogą być również odliczone w roku podatkowym bezpośrednio następującym po roku, w którym podatnik po raz pierwszy odliczył odsetki. W tym przypadku odliczeniu podlega wyłącznie różnica między sumą odsetek przypadających do odliczenia a kwotą odsetek faktycznie odliczonych w roku, w którym podatnik dokonał pierwszego odliczenia.
Trzeba jednak pamiętać, że odliczeniu nie podlegają odsetki od części kredytu wydatkowanego na zakup gruntu.
Jak ustalić kwotę odsetek do odliczenia
189 000: kwotę kredytu = współczynnik procentowy
Kwota zapłaconych odsetek x współczynnik procentowy = kwota do odliczenia
Przykład
189 000: 230 000 zł (kwota kredytu) = 0,822
1500 zł x 0,822 = 1233 zł (kwota do odliczenia)

Aleksandra Tarka


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Krysztofiuk

Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK