Do urzędów skarbowych w całej Polsce trafiają pierwsze zeznania podatkowe za 2005 rok. Na razie nie ma kolejek. Urzędy rozpoczęły jednak akcje informacyjne, pomagają też w wypełnianiu PIT. Gdy liczba zeznań się zwiększy, urzędnicy deklarują wydłużenie godzin pracy.
Urzędy skarbowe już w ubiegłym roku przygotowywały się do rozliczeń rocznych. Wszystko po to, by zapewnić właściwą obsługę podatników w trakcie akcji rozliczania podatku.
– We wszystkich urzędach skarbowych funkcjonują od stycznia stałe telefoniczne punkty informacyjne. Zorganizowano również punkty obsługi podatników, gdzie można bezpośrednio zasięgnąć wszelkich informacji związanych z rozliczeniem podatkowym, a także pobrać właściwe formularze i broszury informacyjne – wyjaśniała Agnieszka Dziura z Izby Skarbowej w Rzeszowie. Podobnie jest we wszystkich województwach.
W województwie pomorskim wszyscy
pracownicy wyznaczeni do obsługi podatników składających zeznania zostali przeszkoleni i przygotowani do udzielania informacji. Jak poinformowała nas Monika Kopiecka z Izby Skarbowej w Gdańsku, 2 stycznia wszystkie urzędy były wyposażone w niezbędną liczbę formularzy zeznań, załączników i broszur. We wszystkich urzędach obsługa składających zeznania odbywa się w salach obsługi podatników, przy odrębnych okienkach. Ponadto dostarczane są druki zeznań do
ZUS, gmin, starostw i większych zakładów pracy.
Wszystko w internecie
Wszyscy pracownicy izb skarbowych zachęcają podatników do korzystania z informacji zawartych w internecie.
– Na stronach internetowych izb oraz urzędów skarbowych umieszczone zostały informacje na temat zasad rozliczeń za 2005 rok, m.in. z opisem ulg, wykorzystywanych formularzy PIT i załączników czy też zasad przekazywania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego – twierdzi Andrzej Kulmatycki z Izby Skarbowej w Warszawie. Dodaje, że podatnicy na stronie internetowej mogą też znaleźć przykłady wypełnionych zeznań i wykaz punktów informacyjnych. Na bieżąco umieszczane są także informacje lokalne, m.in. o planowanych przez dany urząd skarbowy dyżurach dla podatników.
Wizyty informacyjne
Pracownicy Izb Skarbowych podkreślali w rozmowie z nami, że to dopiero początek okresu rozliczeniowego i ruch w urzędach skarbowych można określić jako umiarkowany. Obecnie podatnicy głównie dowiadują się o przepisy dzwoniąc lub przychodząc do urzędów lub pobierają druki zeznań.
Zdaniem Mariusza Olecha z Izby Skarbowej w Lublinie, najwcześniej składają zeznania te osoby, które wykazały nadpłatę podatku i pośpiech w rozliczeniu się z fiskusem jest w ich przypadku podyktowany zazwyczaj chęcią szybszego otrzymania zwrotu. Osoby, które podatek muszą dopłacić, na ogół odkładają wizytę w urzędzie skarbowym na termin późniejszy.
Grażyna Piechota z Izby Skarbowej w Katowicach oceniła, że nasilenie w składaniu PIT-ów – jak w latach poprzednich – nastąpi dopiero od połowy marca. Związane jest to również z faktem, że do końca lutego pracodawcy oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła informacje o wysokości uzyskanych dochodów za rok poprzedni.
Wydłużenie pracy
Naczelnicy urzędów skarbowych w całej Polsce planują, w razie potrzeby, wydłużenie pracy urzędów.
– W kwietniu i 2 maja będzie przedłużany czas pracy w urzędach skarbowych. Informacje o tym będą podawane w środkach masowego przekazu i w widocznym miejscu w urzędzie skarbowym – przekonywała Maria Bojczuk z Izby Skarbowej w Kielcach.
Pracownicy urzędów skarbowych deklarują także dodatkową pomoc dla osób niepełnosprawnych.
– Wzorem roku ubiegłego planujemy wystąpić z inicjatywą zorganizowania specjalnych dyżurów dla osób niewidomych i słabo widzących – powiedziała Magdalena Kobos z Izby Skarbowej w Krakowie. W Pomorskiem formularze zeznań zostaną dostarczone do zakładów zatrudniających osoby niepełnosprawne i inwalidów. W szczególnych przypadkach przewidywana jest możliwość dostarczenia formularzy zeznań osobiście przez pracowników urzędu oraz udzielenie instruktażu wypełnienia zeznania w miejscu zamieszkania osobom starszym lub niepełnosprawnym.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.Szukaj informacji na stronach izb skarbowych
W związku z akcją rozliczeń rocznych izby skarbowe zamieszczają na swoich stronach internetowych informacje pomocne przy wypełnieniu PIT za 2005 rok. Ze stron tych można pobrać formularze podatkowe, załączniki do nich, a także broszury informacyjne. Są też porady podatkowe oraz przykłady wypełnionych zeznań. Poniżej podajemy adresy internetowe izb z odesłaniem do przygotowanych poradników.
Izba Skarbowa w Gdańsku
Informacja o przebiegu akcji rozliczeń: http://www.is.gdansk.pl/news.php?id=292
Izba Skarbowa w Olsztynie
Punkty informacyjne w sprawie zwrotu VAT: http://www.olsztyn.is. gov.pl/portal/index.php?option=content&task=view&id=1272&Itemid=
Izba Skarbowa w Białymstoku
Poradnik o rozliczeniu za 2005 rok http://www.is.biaman.pl/index.php? option=content&task=view&id=243&Itemid=65
Izba Skarbowa w Poznaniu
Opodatkowanie dochodów z pracy za granicą: http://www.is.poznan.pl/modules/Komunikaty/Dokumenty/dochody z pracy w
UE.pdf
Izba Skarbowa w Bydgoszczy
Uruchomiono telefoniczny punkt informacyjny w zakresie rozliczania PIT za 2005 rok: http://www.izba-skarbowa.bydgoszcz.pl/index.php?option=com content&task=view&id=636&Itemid=1
Informacje można uzyskać pod numerami: (0 52) 585 61 71 –
podatek dochodowy od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej; (0 52) 585 61 31 –
podatek dochodowy od osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą; (0 52) 585 61 72 – zwrot osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.
Izba Skarbowa w Warszawie
Formularze podatkowe: http://www.izba-skarbowa.waw.pl/Index.htm
Izba Skarbowa we Wrocławiu
Przykłady wypełnionych zeznań podatkowych: http://www.is.wroc.pl/
Izba Skarbowa w Krakowie
Wniosek o zwrot części wydatków na materiały budowlane oraz wymagane załączniki: http://www.iskrakow.krak.pl/index.php?option=com content&task=blogcategory&id=0&Itemid=83
Izba Skarbowa w Zielonej Górze
Zasady zwrotu
VAT za materiały budowlane: http://www.iszgora.mf.gov.pl/
Izba uruchomiła także telefoniczne punkty informacyjne, w których można uzyskać wyjaśnienia dotyczące zasad ubiegania się o zwrot. Informacja udziela porad w dni robocze w godzinach 10.00-14.00 pod numerami: (0 68) 456 07 45, 456 07 48, (0 95) 733 64 11.
Pozostałe adresy izb skarbowych opublikujemy jutro.
Ewa Matyszewska