Mniej uprawnień dla celników
REKLAMA
Według przedstawicieli Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej (FZZSC) planowane zmiany są kontrowersyjne i nie mają na celu, zapowiadanej przez premiera Marcinkiewicza, poprawy funkcjonowania aparatu skarbowego.
– Planowanie likwidacji pod hasłem oszczędności, odpolitycznienia i profesjonalizacji – jednej z najskuteczniejszych służb, jaką jest Służba Celna, spowoduje kompletny chaos organizacyjno-prawny i zagrożenie dla bezpieczeństwa prawnego, finansowego i gospodarczego Polski oraz wpływów do budżetu Państwa i Wspólnoty Europejskiej – wyjaśniła Iwona Fołta, przewodnicząca FZZSC.
W opinii federacji, aby zwiększyć wpływy do budżetu oraz wzmocnić ochronę obywateli i terytorium kraju oraz Wspólnoty Europejskiej, państwo polskie powinno zadbać o prawidłowy rozwój Służby Celnej RP w oparciu o realne środki finansowe, prawidłowy dobór kadr (konkursy na stanowiska kierownicze i kadencyjność) i odpowiednie szkolenie oraz wyposażenie w środki i sprzęt umożliwiający skuteczną i efektywną walkę z patologiami.
Służba Celna w obecnym kształcie organizacyjnym i prawnym – przy niskim poziomie wydatków na jej utrzymanie – generuje 46 proc. dochodów budżetu. Jej osłabienie i marginalizacja spowoduje przeniesienie znacznej ilości odpraw do innych państw UE, a w konsekwencji utratę 25 proc. odpisu z wpływów cła oraz zmniejszenie miejsc pracy, zarówno w Służbie Celnej, jak i w agencjach celnych oraz w biznesie.
Ewa Matyszewska
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA