reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Mniej uprawnień dla celników

Mniej uprawnień dla celników

Projekt ustawy o powołaniu Centralnego Biura Antykorupcyjnego odbiera Służbie Celnej prawo użycia środków przymusu bezpośredniego. Poza utratą uprawnień, celników martwi też widmo połączenia z administracją skarbową.

Funkcjonariusze i pracownicy Służby Celnej z zaniepokojeniem odbierają nieoficjalne informacje o trwających w Ministerstwie Finansów pracach nad projektem ustawy o połączeniu administracji skarbowej ze Służbą Celną czy odebraniu celnikom zadań z zakresu akcyzy i szczególnego nadzoru podatkowego.

Według przedstawicieli Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej (FZZSC) planowane zmiany są kontrowersyjne i nie mają na celu, zapowiadanej przez premiera Marcinkiewicza, poprawy funkcjonowania aparatu skarbowego.

– Planowanie likwidacji pod hasłem oszczędności, odpolitycznienia i profesjonalizacji – jednej z najskuteczniejszych służb, jaką jest Służba Celna, spowoduje kompletny chaos organizacyjno-prawny i zagrożenie dla bezpieczeństwa prawnego, finansowego i gospodarczego Polski oraz wpływów do budżetu Państwa i Wspólnoty Europejskiej – wyjaśniła Iwona Fołta, przewodnicząca FZZSC.

W opinii federacji, aby zwiększyć wpływy do budżetu oraz wzmocnić ochronę obywateli i terytorium kraju oraz Wspólnoty Europejskiej, państwo polskie powinno zadbać o prawidłowy rozwój Służby Celnej RP w oparciu o realne środki finansowe, prawidłowy dobór kadr (konkursy na stanowiska kierownicze i kadencyjność) i odpowiednie szkolenie oraz wyposażenie w środki i sprzęt umożliwiający skuteczną i efektywną walkę z patologiami.
Według Iwony Fołty połączenie struktur skarbowych i celnych wydaje się ryzykownym eksperymentem, zagrażającym dochodom państwa.

Służba Celna w obecnym kształcie organizacyjnym i prawnym – przy niskim poziomie wydatków na jej utrzymanie – generuje 46 proc. dochodów budżetu. Jej osłabienie i marginalizacja spowoduje przeniesienie znacznej ilości odpraw do innych państw UE, a w konsekwencji utratę 25 proc. odpisu z wpływów cła oraz zmniejszenie miejsc pracy, zarówno w Służbie Celnej, jak i w agencjach celnych oraz w biznesie.

Ewa Matyszewska


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Jachymczak

Dziennikarka ekonomiczna, szkoleniowiec z pasją

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama