Kategorie

Rewolucja bez obniżki stawek

Nie będzie niższych stawek PIT, będzie za to waloryzacja progów obecnie obowiązującej skali podatkowej oraz kwoty wolnej od podatku. Nie ma co liczyć na zapowiadane przez PiS ulgi prorodzinne, bo na nie państwa dziś nie stać.
Znikną karta podatkowa i ryczałt ewidencjonowany. Pojawi się za to zryczałtowany VAT – wynika z przedstawionego przez wicepremiera i ministra finansów Zytę Gilowską planu reform systemu podatkowego. Ministerstwo Finansów przedstawiło pierwsze plany reformy systemu podatkowego. Obecnie państwa nie stać na duże obniżki stawek podatkowych, dlatego zmiany będą polegały na uproszczeniach i oddaniu podatnikom sprawiedliwości – zapowiedziała minister finansów Zyta Gilowska.
Na konferencji prasowej zorganizowanej w sobotę w Ministerstwie Finansów przedstawiono pierwsze założenia reformy systemu podatkowego. Gotowe są już projekty zmian w: Ordynacji podatkowej, ustawie o VAT, PIT, CIT, akcyzie, ustawie o spadkach i darowiznach.
Niestety na razie państwo nie ma odpowiednich rezerw, aby można znacząca obniżyć podatki. Dlatego nie ma co liczyć na wprowadzenie zapowiadanych przez PiS dwóch stawek PIT: 18 proc. i 32 proc. Pytana o to, kiedy stawki to można byłoby wprowadzić, minister finansów nie udzieliła jednoznacznej odpowiedzi. Stwierdziła też, że dziś nie ma szans zniesienia podatku od zysków kapitałowych, co również zapowiadało w kampanii wyborczej PiS.

Reforma dzielona przez trzy

Minister finansów, Zyta Gilowska podkreśliła, że reformę można podzielić na 3 części. Pierwsza to uproszczenie systemu podatkowego oraz ułatwienie kontaktów podatnika z fiskusem. Druga – wprowadzenie zmian pozwalających na sprawny kontakt organów podatkowych z podatnikami. Trzecia to oddanie podatnikom sprawiedliwości. Koszt całej reformy to 11 mld zł.

Będzie sprawiedliwa skala PIT

Jednym z ciekawszych elementów zapowiadanych reform jest waloryzacja skali podatkowej PIT, która miałaby całkowicie zrekompensować podatnikom straty, jakie ponieśli w wyniku zamrożenia skali przez ostatnie kilka lat. Poza progami dochodów skali podatkowej poniesione mają też być zryczałtowane koszty uzyskania przychodów i tzw. kwota wolna od podatku.
- Obciążenia podatkowe w Polsce są bardzo duże, zwłaszcza jeśli chodzi o osoby fizyczne. Jest to konsekwencja zamrożenia od kilku lat progów podatkowych, kwoty wolnej od podatku oraz kosztów uzyskania przychodów – wyjaśniała minister Gilowska. Jednocześnie że wersja robocza zakłada wprowadzenie kwoty wolnej od podatku na poziomie 3000 zł (dziś 2790 zł). Pierwszy próg podatkowy obowiązywałby do dochodów 39 300 zł (dziś jest to 37 024 zł), a drugi 78 600 zł (dziś 74 048 zł). To jednak dopiero szacunki. Możliwe, że kwoty te jeszcze sie zmienia. Na nie zmienionym poziomi pozostałyby natomiast stawki podatku (19, 30 i 40 proc.)
- Nowa skala podatkowa miałaby obowiązywać od 2007 r. Jednak chcielibyśmy, aby mogła mieć zastosowanie do dochodów z 2006 r. Wiem, że to rodzi ryzyko działania prawa wstecz, jednak jest to działanie na korzyść podatnika. Koszt tego przedsięwzięcia to ok. 2 mld zł – argumentowała minister finansów.

Uproszczenia dla małych podatników

Resort finansów w swoich planach zakłada daleko idące uproszczenia, zwłaszcza dla małych podatników. Rewolucyjną zapowiedzią jest uchylenie ryczałtowych form opodatkowania w PIT (karty podatkowej i ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych). Ci podatnicy, którzy dziś z tych form korzystają będą mogli wybrać opodatkowanie według obowiązujących zasad ogólnych: czyli albo podatek płacony według skali podatkowej, albo też stawkę liniową PIT w wysokości 19 proc. Zdaniem minister Gilowskiej ograniczy to oszustwa i szarą strefę. W zamian dla małych firm proponowane są uproszczenia w VAT.
- Planujemy wprowadzenie ułatwień w VAT dla małych podatników, których roczny obrót nie przekracza 35 000 euro. Nie będą musieli posiadać kas fiskalnych, prowadzić żadnej ewidencji ani składać deklaracji. Będą jedynie co miesiąc wpłacać do urzędu skarbowego ryczałtowo ustaloną kwotę VAT – stwierdził wiceminister finansów Minister Barszcz. Stwierdził też, że ułatwienia są przewidziane dla małych podatników również w zakresie PIT. Z zapowiedzi ministra wynika, że podatnicy tacy, będą mogli składać deklaracje raz na kwartał oraz dokonywać jednorazowych odpisów amortyzacyjnych maszyn i urządzeń. Także podatnicy i płatnicy nie będą musieli składać PIT w ciągu roku. Uproszczone zostaną również zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Wszędzie takie same definicje

MF ujednolicił obowiązujące definicje. Przede wszystkim samochodu osobowego. Wszystkie samochody spełniające definicję ogólną samochodu osobowego będą mogły być rejestrowane jako takie. Będzie również możliwe odliczenie VAT od samochodu w całości. Jednak zostanie wprowadzony podatek od samochodów kupowanych na potrzeby działalności gospodarczej, a używanych na potrzeby osobiste. Zmianie ulegnie także definicja małego podatnika.

Interpretacje wyda minister

Od przyszłego roku wszystkie interpretacje prawa podatkowego będą wydawane przez ministra finansów. Wszystko dlatego, jak wyjaśniał minister Barszcz, że w dotychczas wydanych 70 tys. interpretacji zdarzały się rozbieżności. Minister Gilowska zastrzegła jednak, że prawo podatkowe będzie tak zmieniane, aby wydawanie interpretacji nie było konieczne.

Mała rewolucja w procedurach

Ciekawą zmianą jest wprowadzenie instytucji rozprawy podatkowej (administracyjnej). Podatnik odwołując się od decyzji organu podatkowego nie będzie musiał pisać odwołań, wniosków. W takiej sytuacji będą prowadzone rozprawy podatkowe, na których będzie mógł wypowiedzieć się podatnik i organ podatkowy. Na tej podstawie będzie wydawana decyzja ostateczna.
Ma też zacząć funkcjonować tzw. sprawdzony podatnik. Będzie to osoba, która od jakiegoś czasu prowadzi działalność gospodarczą, prawidłowo wywiązuje się ze swoich obowiązków podatkowych oraz nie ma zaległości podatkowych. Taki podatnik będzie mógł liczyć na pewne przywileje, np. urząd skarbowy powiadomi go na miesiąc wcześniej, że będzie u niego prowadzona kontrola podatkowa.

VAT też do zmiany

Ministerstwo obiecało także kilka istotnych zmian w ustawie o VAT. Jedną z nich będzie uproszczenie przepisów dotyczących powstania momentu podatkowego VAT. Zostanie zlikwidowana 30-proc. sankcja w VAT, ponieważ - jak podkreślili ministrowie – podatnicy nie mogą być karani za pomyłki np. w deklaracjach. Nie będzie także kaucji gwarancyjnych. Zostaną zastąpione innymi zabezpieczeniami lub stosownymi ubezpieczeniami. Co szczególnie ważne, wszyscy podatnicy będą mogli rozliczać się kwartalnie. Tylko raz na kwartał trzeba będzie złożyć deklarację. Ale w przypadku większych firm nadal zapłata podatku odbywać będzie się co miesiąc.
Resort zapowiada też, że kłopotliwe dziś rozliczanie importu będzie dokonywane w deklaracjach a nie przy odprawie celnej. To poprawi płynność finansową firm i zwiększy wpływy budżetowe z tytułu odpraw celnych.

Zreformowana administracja skarbowa

Administracja skarbowa zostanie poddana masowej informatyzacji, tak aby podatnicy byli obsługiwani głównie drogą elektroniczną. Są plany stworzenia ogromnego portalu skarbowego, który spowoduje powstanie elektronicznej skarbówki.
Ponadto rozwijana będzie koncepcja policji finansowej, która będzie organem administracyjnym. Jej celem będzie informowanie o rzeczywistym stanie systemu podatkowego. Policja miałaby narzędzia do wali z nadużyciami i przestępstwami podatkowymi. Jednocześnie miałaby zapobiegać korupcji w administracji skarbowej.

Skarbówka pomoże i doradzi

Już w sierpniu lub na początku września 2006 r. zostanie uruchomione Centrum Informacji Podatkowej. Pod jednym numerem telefonu podatnicy z całego kraju będą mogli uzyskać informację z zakresu podatków. Będzie również możliwość wysłania e-maila z zapytaniem i otrzymania odpowiedzi tą samą drogą.
Od 1 marca 2006 r. na stronach internetowych urzędów skarbowych i izb skarbowych będą publikowane informacje na temat zakresu planowanych kontroli skarbowych. Wszystko po to, aby podatnicy mogli się zapoznać z tymi informacjami i odpowiedni przygotować do kontroli.

Spadki i darowizny w rodzinie bez podatku

Minister Zyta Gilowska na konferencji prasowej zapowiedziała wprowadzenie istotnych zmian w ustawie o spadkach i darowiznach. Jest już gotowy projekt tej ustawy. Przekazywanie darowizn i spadków w ramach najbliższej rodziny nie będzie podlegało opodatkowaniu. Jeśli będą to duże transakcje podatnicy będą musieli o nich informować fiskusa, przedstawiając argumentu, że przedmiot darowizny czy spadku nie pochodzi z przestępstwa.

Ewa Matyszewska
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość
  1 sty 2000
  14 cze 2021
  Zakres dat:

  Ulga klęskowa w podatku rolnym

  Ulga klęskowa w podatku rolnym jest preferencją podatkową, która przewidziana jest w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej. Jak działa ulga klęskowa? Jakie są zasady przyznawania ulgi?

  Błąd w rozliczeniach nie jest oszustwem podatkowym

  Sankcje w VAT. Podatnik nie może być karany za błąd, który nie jest oszustwem lub uszczupleniem podatkowym - tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

  Usługi gastronomiczne na kasie fiskalnej online - interpretacje

  Kasy fiskalne online w branży gastronomicznej pojawiły się od 1 stycznia 2021 r. Obowiązek wymiany starych kas na nowe objął bowiem usługi związane z wyżywieniem świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne. Pojawiło się jednak szereg wątpliwości interpretacyjnych związanych z nowym obowiązkiem. Oto niektóre z nich.

  Polski Ład. Ile będą kosztowały zmiany podatkowe?

  Polskie Ład. Najważniejsze zmiany jeśli chodzi o kwestie ubytku PIT to jest ok. 22 mld zł dla całego sektora, dodatkowo przewidujemy ok. 4-4,5 mld zł kosztów z tego pakietu ulg dla małych i średnich przedsiębiorstw - powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski.

  Przeniesienie firmy za granicę a podatek w Polsce

  Przeniesienie działalności gospodarczej za granicę. Zapowiadane zmiany w ramach Polskiego Ładu, rosnące koszty prowadzenia firmy, niejasne przepisy i nadmierna biurokracja – to czynniki, przez które wielu przedsiębiorców rozważa przeniesienie działalność za granicę. Jednak samo zarejestrowanie firmy w innym kraju (nawet w UE) nie zwalnia automatycznie z płacenia podatków i składek ubezpieczeniowych w Polsce.

  Kiedy osoba fizyczna ma rezydencję podatkową w Polsce?

  Polska rezydencja podatkowa. Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe z 29 kwietnia 2021 r. dotyczące zasad ustalania rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku osoby fizycznej w Polsce. Zdaniem ekspertów PwC te objaśnienia mogą być postrzegane jako zapowiedź szczególnego zainteresowania władz podatkowych rezydencją osób fizycznych, które utraciły lub utracą rezydencję podatkową w Polsce.

  Czy opodatkowanie firm w Czechach jest niższe?

  Opodatkowanie działalności gospodarczej w Czechach nie jest znacząco korzystniejsze niż w Polsce - stwierdza Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy zwracają uwagę, że zależy ono m.in. od branży, w której działa firma, poziomu przychodów oraz relacji między przychodami a kosztami.

  Kto musi mieć kasę fiskalną online od 1 lipca 2021 r.?

  Kasy fiskalne online. Od 1 lipca 2021 r. kolejna grupa podatników zobowiązana jest do obowiązkowego ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych online. Których podatników dotyczy ten obowiązek?

  Obowiązek podatkowy drugiego stopnia w akcyzie

  Podmiotowość podatników akcyzy z tytułu obowiązku podatkowego drugiego stopnia jest przedmiotem daleko idących kontrowersji, zresztą z wielu powodów – pisze profesor Witold Modzelewski.

  Pusta faktura wymaga udowodnienia

  Puste faktury. Urząd skarbowy oskarżył firmę o nabycie pustych faktur, mimo że zeznania świadków wyraźnie stwierdzały co innego. Sprawę rozstrzygnął sąd administracyjny.

  Skutki podatkowe wycofania samochodu ze spółki cywilnej

  Skutki podatkowe wniesienia i wycofania samochodu do spółki cywilnej - cz. II wycofanie samochodu ze spółki cywilnej.

  Zwrot VAT niektórym podmiotom - zmiany od 1 lipca 2021 r.

  Zwrot VAT. Ustawodawca przygotował projekt nowego rozporządzenia w zakresie zwrotu VAT niektórym podmiotom. Nowe regulacje zaczną obowiązywać od 1 lipca 2021 r. Co się zmieni?

  Zarobki w Szwecji. Ile można zarobić zbierając jagody?

  Zarobki w Szwecji. Z danych Szwedzkiego Urzędu Statystycznego wynika, że średnia pensja w Szwecji wynosi 35,3 tys. koron brutto (ok. 15 tys. zł). Mediana wynosi 31,7 tys. koron brutto (ok. 14 tys. zł).

  Raportowanie niefinansowe ESG zyskuje na znaczeniu

  Raportowanie niefinansowe ESG (environmental, social i governance). Inwestorzy coraz częściej szukają informacji o wpływie spółek na środowisko i społeczeństwo. Polskie firmy rzadko jednak raportują takie kwestie. Dlaczego warto raportować? Co powinny zawierać raporty ESG?

  Globalna stawka CIT a realna działalność gospodarcza

  Globalna stawka CIT. Polska nie poprze planu wprowadzenia globalnego minimalnego poziomu podatku od przedsiębiorstw, o ile nie będzie klauzuli wyłączającej z niego istotną działalność gospodarczą prowadzoną w kraju - powiedział dziennikowi "Financial Times" minister finansów Tadeusz Kościński.

  ZUS w Polsce vs. ZUS w Anglii

  Ubiegły miesiąc okazał się niezwykle istotny dla polskiej gospodarki. Premier Morawiecki ogłosił główne założenia „Nowego Ładu”, czyli programu ekonomiczno-społecznego, którego założeniem ma być zniwelowanie strat, jakie w naszej gospodarce poczyniła pandemia koronawirusa. Jednakże nie dla wszystkich plan ten okazał się dobrym pomysłem; co więcej, wzbudził wśród pewnej części społeczeństwa spore obawy.

  Nowelizacja ustawy o AML – nowe obowiązki dla rynku walut wirtualnych

  Nowelizacja ustawy o AML. Wirtualne waluty to ekspresowo rozwijająca się branża z dziedziny nowoczesnych technologii. Jednak zarówno wydobycie, sprzedaż, wymiana i spekulacja walutami nie jest zarezerwowana wyłącznie dla przedsiębiorców jako inwestycja czy środek płatniczy. Walutę wirtualną często wykorzystuje się również do realizacji nieuczciwych celów i w ramach działań niezgodnych z prawem. W związku z tym pojawiają się kolejne regulacje prawne – zarówno krajowe, jak i międzynarodowe – dotyczące AML/CFT. 15 maja 2021 weszła w życie nowelizacja ustawy o AML. Co warto o niej wiedzieć?

  Blockchain w księgowości – przyszłość, która już zapukała do drzwi

  Blockchain w księgowości. Wiele wskazuje na to, że rachunkowość oparta o nowe technologie, w tym technologię blockchain to nieodległa przyszłość. Prowadzenie księgowości z wykorzystaniem rejestru rozproszonego i inteligentnych umów może pomóc przedsiębiorcom osiągać większe dochody szybciej i łatwiej. Jednocześnie, wprowadzanie nowych rozwiązań zawsze wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Czy wątpliwości branży księgowej związane z blockchainem są uzasadnione?

  Ulga na ekspansję - kto skorzysta i na jakich zasadach?

  Ulga na ekspansję, która została zaproponowana w ramach Polskiego Ładu, ma objąć przedsiębiorstwa, w tym małe i średnie podmioty, które podejmują ekspansją na rynki zagraniczne. Na jakich warunkach będzie można korzystać z ulgi na ekspansję? Kiedy ulga wejdzie w życie?

  Dodatkowe prace a opodatkowanie VAT kar umownych

  VAT od kar umownych - dodatkowe prace. W trakcie realizacji projektu budowlanego mogą wystąpić nowe okoliczności, takie jak np. problemy z gruntem czy wady dokumentacji projektowej. Może to spowodować konieczność podjęcia dodatkowych prac, a tym samym poniesienia dodatkowych kosztów przez wykonawcę, które powinny obciążać zamawiającego. Strony umowy budowlanej muszą ustalić, czy taka kara umowna podlega, czy nie podlega opodatkowaniu VAT.

  Jak postrzegamy księgowych? Sowa, mrówka czy leniwiec?

  Księgowi są nazywani zaufanymi doradcami i wysokiej klasy specjalistami. Chociaż te określenia brzmią poważnie, po pracy często rozwijają nietypowe zainteresowania, jak sporty ekstremalne, sztuki walki, żeglarstwo bądź śpiew w chórze. Sposób, w jaki ich odbieramy, pokazują też metafory. Księgowego można porównać do wielu zwierząt – mądrej sowy, walecznego tygrysa bądź pracowitej mrówki. Z okazji Dnia Księgowego postanowiliśmy przyjrzeć się wizerunkowi specjalistów od rachunkowości.

  Nowy podatek od elektroniki uderzy w twórców i konsumentów

  Opłata reprograficzna. Nowy podatek od elektroniki uderzy w kieszenie konsumentów i przedsiębiorców, nie pomoże twórcom - stwierdził Związek Cyfrowa Polska, wydając negatywną ocenę do projektu ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego w ramach konsultacji społecznych resortu kultury.

  Podatkowa grupa kapitałowa – rozliczenie straty

  Podatkowa grupa kapitałowa. Spośród pięciu spółek tworzących grupę jedna przyniosła stratę, a cztery dochody. Spółka dominująca pomniejszyła o tę stratę podatek dochodowy wykazany i zaliczkowany przez cztery rentowne spółki, zachowując powstałą na plus różnicę zaliczek CIT, a następnie rozdysponowując ją pomiędzy siebie i spółkę przynoszącą straty. Była pewna, że to działanie będzie obojętne podatkowo, ale fiskus stwierdził, że jest to przysporzenie majątku tych spółek i musi zostać opodatkowane jak zwykły przychód. Spór między przedsiębiorcą a Dyrektorem Krajowej Informacji Skarbowej rozstrzygnął sąd, stwierdzając, że: „Stanowisko KIS jest nie tylko nieprawidłowe, ale także nielogiczne i sprzeczne wewnętrznie. Jest również wyrazem nadmiernego fiskalizmu państwa”.

  Podatnik Bezgotówkowy od 2022 roku - jakie korzyści dla firm?

  Podatnik Bezgotówkowy od 2022 roku. Ministerstwo Finansów proponuje przedsiębiorcom program Podatnik Bezgotówkowy. To propozycja dla tych firm, które większość transakcji płatniczych przeprowadzają w systemie cashless. Uzyskanie takiego statusu „Klienta Premium” będzie możliwe od 2022 roku. Firma, która go uzyska, skorzysta z najszybszego zwrotu VAT w Europie. Pieniądze znajdą się na ich kontach w maksymalnie 15 dni.

  Jaka stawka ryczałtu dla usług gastronomicznych?

  Stawka ryczałtu - usługi gastronomiczne. Czy sprzedaż usług gastronomicznych (przygotowywanie gotowych posiłków na rzecz kontrahentów) można opodatkować na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych ze stawką 3%?