Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rewolucja bez obniżki stawek

Nie będzie niższych stawek PIT, będzie za to waloryzacja progów obecnie obowiązującej skali podatkowej oraz kwoty wolnej od podatku. Nie ma co liczyć na zapowiadane przez PiS ulgi prorodzinne, bo na nie państwa dziś nie stać.
Znikną karta podatkowa i ryczałt ewidencjonowany. Pojawi się za to zryczałtowany VAT – wynika z przedstawionego przez wicepremiera i ministra finansów Zytę Gilowską planu reform systemu podatkowego. Ministerstwo Finansów przedstawiło pierwsze plany reformy systemu podatkowego. Obecnie państwa nie stać na duże obniżki stawek podatkowych, dlatego zmiany będą polegały na uproszczeniach i oddaniu podatnikom sprawiedliwości – zapowiedziała minister finansów Zyta Gilowska.
Na konferencji prasowej zorganizowanej w sobotę w Ministerstwie Finansów przedstawiono pierwsze założenia reformy systemu podatkowego. Gotowe są już projekty zmian w: Ordynacji podatkowej, ustawie o VAT, PIT, CIT, akcyzie, ustawie o spadkach i darowiznach.
Niestety na razie państwo nie ma odpowiednich rezerw, aby można znacząca obniżyć podatki. Dlatego nie ma co liczyć na wprowadzenie zapowiadanych przez PiS dwóch stawek PIT: 18 proc. i 32 proc. Pytana o to, kiedy stawki to można byłoby wprowadzić, minister finansów nie udzieliła jednoznacznej odpowiedzi. Stwierdziła też, że dziś nie ma szans zniesienia podatku od zysków kapitałowych, co również zapowiadało w kampanii wyborczej PiS.

Reforma dzielona przez trzy

Minister finansów, Zyta Gilowska podkreśliła, że reformę można podzielić na 3 części. Pierwsza to uproszczenie systemu podatkowego oraz ułatwienie kontaktów podatnika z fiskusem. Druga – wprowadzenie zmian pozwalających na sprawny kontakt organów podatkowych z podatnikami. Trzecia to oddanie podatnikom sprawiedliwości. Koszt całej reformy to 11 mld zł.

Będzie sprawiedliwa skala PIT

Jednym z ciekawszych elementów zapowiadanych reform jest waloryzacja skali podatkowej PIT, która miałaby całkowicie zrekompensować podatnikom straty, jakie ponieśli w wyniku zamrożenia skali przez ostatnie kilka lat. Poza progami dochodów skali podatkowej poniesione mają też być zryczałtowane koszty uzyskania przychodów i tzw. kwota wolna od podatku.
- Obciążenia podatkowe w Polsce są bardzo duże, zwłaszcza jeśli chodzi o osoby fizyczne. Jest to konsekwencja zamrożenia od kilku lat progów podatkowych, kwoty wolnej od podatku oraz kosztów uzyskania przychodów – wyjaśniała minister Gilowska. Jednocześnie że wersja robocza zakłada wprowadzenie kwoty wolnej od podatku na poziomie 3000 zł (dziś 2790 zł). Pierwszy próg podatkowy obowiązywałby do dochodów 39 300 zł (dziś jest to 37 024 zł), a drugi 78 600 zł (dziś 74 048 zł). To jednak dopiero szacunki. Możliwe, że kwoty te jeszcze sie zmienia. Na nie zmienionym poziomi pozostałyby natomiast stawki podatku (19, 30 i 40 proc.)
- Nowa skala podatkowa miałaby obowiązywać od 2007 r. Jednak chcielibyśmy, aby mogła mieć zastosowanie do dochodów z 2006 r. Wiem, że to rodzi ryzyko działania prawa wstecz, jednak jest to działanie na korzyść podatnika. Koszt tego przedsięwzięcia to ok. 2 mld zł – argumentowała minister finansów.

Uproszczenia dla małych podatników

Resort finansów w swoich planach zakłada daleko idące uproszczenia, zwłaszcza dla małych podatników. Rewolucyjną zapowiedzią jest uchylenie ryczałtowych form opodatkowania w PIT (karty podatkowej i ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych). Ci podatnicy, którzy dziś z tych form korzystają będą mogli wybrać opodatkowanie według obowiązujących zasad ogólnych: czyli albo podatek płacony według skali podatkowej, albo też stawkę liniową PIT w wysokości 19 proc. Zdaniem minister Gilowskiej ograniczy to oszustwa i szarą strefę. W zamian dla małych firm proponowane są uproszczenia w VAT.
- Planujemy wprowadzenie ułatwień w VAT dla małych podatników, których roczny obrót nie przekracza 35 000 euro. Nie będą musieli posiadać kas fiskalnych, prowadzić żadnej ewidencji ani składać deklaracji. Będą jedynie co miesiąc wpłacać do urzędu skarbowego ryczałtowo ustaloną kwotę VAT – stwierdził wiceminister finansów Minister Barszcz. Stwierdził też, że ułatwienia są przewidziane dla małych podatników również w zakresie PIT. Z zapowiedzi ministra wynika, że podatnicy tacy, będą mogli składać deklaracje raz na kwartał oraz dokonywać jednorazowych odpisów amortyzacyjnych maszyn i urządzeń. Także podatnicy i płatnicy nie będą musieli składać PIT w ciągu roku. Uproszczone zostaną również zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Wszędzie takie same definicje

MF ujednolicił obowiązujące definicje. Przede wszystkim samochodu osobowego. Wszystkie samochody spełniające definicję ogólną samochodu osobowego będą mogły być rejestrowane jako takie. Będzie również możliwe odliczenie VAT od samochodu w całości. Jednak zostanie wprowadzony podatek od samochodów kupowanych na potrzeby działalności gospodarczej, a używanych na potrzeby osobiste. Zmianie ulegnie także definicja małego podatnika.

Interpretacje wyda minister

Od przyszłego roku wszystkie interpretacje prawa podatkowego będą wydawane przez ministra finansów. Wszystko dlatego, jak wyjaśniał minister Barszcz, że w dotychczas wydanych 70 tys. interpretacji zdarzały się rozbieżności. Minister Gilowska zastrzegła jednak, że prawo podatkowe będzie tak zmieniane, aby wydawanie interpretacji nie było konieczne.

Mała rewolucja w procedurach

Ciekawą zmianą jest wprowadzenie instytucji rozprawy podatkowej (administracyjnej). Podatnik odwołując się od decyzji organu podatkowego nie będzie musiał pisać odwołań, wniosków. W takiej sytuacji będą prowadzone rozprawy podatkowe, na których będzie mógł wypowiedzieć się podatnik i organ podatkowy. Na tej podstawie będzie wydawana decyzja ostateczna.
Ma też zacząć funkcjonować tzw. sprawdzony podatnik. Będzie to osoba, która od jakiegoś czasu prowadzi działalność gospodarczą, prawidłowo wywiązuje się ze swoich obowiązków podatkowych oraz nie ma zaległości podatkowych. Taki podatnik będzie mógł liczyć na pewne przywileje, np. urząd skarbowy powiadomi go na miesiąc wcześniej, że będzie u niego prowadzona kontrola podatkowa.

VAT też do zmiany

Ministerstwo obiecało także kilka istotnych zmian w ustawie o VAT. Jedną z nich będzie uproszczenie przepisów dotyczących powstania momentu podatkowego VAT. Zostanie zlikwidowana 30-proc. sankcja w VAT, ponieważ - jak podkreślili ministrowie – podatnicy nie mogą być karani za pomyłki np. w deklaracjach. Nie będzie także kaucji gwarancyjnych. Zostaną zastąpione innymi zabezpieczeniami lub stosownymi ubezpieczeniami. Co szczególnie ważne, wszyscy podatnicy będą mogli rozliczać się kwartalnie. Tylko raz na kwartał trzeba będzie złożyć deklarację. Ale w przypadku większych firm nadal zapłata podatku odbywać będzie się co miesiąc.
Resort zapowiada też, że kłopotliwe dziś rozliczanie importu będzie dokonywane w deklaracjach a nie przy odprawie celnej. To poprawi płynność finansową firm i zwiększy wpływy budżetowe z tytułu odpraw celnych.

Zreformowana administracja skarbowa

Administracja skarbowa zostanie poddana masowej informatyzacji, tak aby podatnicy byli obsługiwani głównie drogą elektroniczną. Są plany stworzenia ogromnego portalu skarbowego, który spowoduje powstanie elektronicznej skarbówki.
Ponadto rozwijana będzie koncepcja policji finansowej, która będzie organem administracyjnym. Jej celem będzie informowanie o rzeczywistym stanie systemu podatkowego. Policja miałaby narzędzia do wali z nadużyciami i przestępstwami podatkowymi. Jednocześnie miałaby zapobiegać korupcji w administracji skarbowej.

Skarbówka pomoże i doradzi

Już w sierpniu lub na początku września 2006 r. zostanie uruchomione Centrum Informacji Podatkowej. Pod jednym numerem telefonu podatnicy z całego kraju będą mogli uzyskać informację z zakresu podatków. Będzie również możliwość wysłania e-maila z zapytaniem i otrzymania odpowiedzi tą samą drogą.
Od 1 marca 2006 r. na stronach internetowych urzędów skarbowych i izb skarbowych będą publikowane informacje na temat zakresu planowanych kontroli skarbowych. Wszystko po to, aby podatnicy mogli się zapoznać z tymi informacjami i odpowiedni przygotować do kontroli.

Spadki i darowizny w rodzinie bez podatku

Minister Zyta Gilowska na konferencji prasowej zapowiedziała wprowadzenie istotnych zmian w ustawie o spadkach i darowiznach. Jest już gotowy projekt tej ustawy. Przekazywanie darowizn i spadków w ramach najbliższej rodziny nie będzie podlegało opodatkowaniu. Jeśli będą to duże transakcje podatnicy będą musieli o nich informować fiskusa, przedstawiając argumentu, że przedmiot darowizny czy spadku nie pochodzi z przestępstwa.

Ewa Matyszewska
Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Utrata prawa do estońskiego CIT wskutek powierniczego nabycia udziałów

  Estoński CIT stanowi interesującą przestrzeń do funkcjonowania dla podatnika i stosunkowo nadal nie do końca zagospodarowaną pod kątem prawnopodatkowym. W związku z tym pojawiają się nadal wśród podatników różnego rodzaju wątpliwości i pytania w zakresie możliwości dokonywania różnorodnych działań na gruncie tej specjalnej formy opodatkowania.

  Ceny jaj 2023 - detaliczne, hurtowe. Ile trzeba zapłacić za jaja w marcu w polskich sklepach?

  W Polsce ceny jaj skoczyły przez rok prawie o 30 proc. Ile kosztują jaja w Polsce? W hurtowniach, w sklepach i na targowiskach (bazarkach). Ceny detaliczne jaj w Unii Europejskiej w styczniu 2023 r. były (średnio) o 30 procent większe w porównaniu do stycznia 2022 r. Najbardziej podrożały w Czechach (+85%) a najmniej w państwach europejskich nie należących do UE (Szwajcaria, Norwegia) - ok. +10% r/r.

  Pułapki podatkowe w fundacji rodzinnej - na co trzeba uważać?

  Hasło „fundacja rodzinna” krąży po polskim Internecie od lat, a zainteresowanie tą instytucją nasiliło się wraz z uchwaleniem ustawy o fundacjach rodzinnych. Mogłoby się wydawać, że samo utworzenie fundacji jest lekiem na całe zło i rozwiąże wszystkie problemy polskiego podatnika, który ledwo podniósł się po Polskim Ładzie. Czy tak jest w rzeczywistości?

  Faktura dla osoby fizycznej w JPK. Co zrobić gdy sprzedaży nie zarejestrowano na kasie fiskalnej?

  Jak ująć w pliku JPK fakturę dla osoby fizycznej bez dopiętego paragonu z kasy fiskalnej. Dla osoby fizycznej została wystawiona faktura bez NIP, ale sprzedaży nie zaewidencjonowano na kasie fiskalnej (błąd pracownika). Czy taką fakturę ujmuję bez oznaczenia FP? Czy muszę ten błąd jakoś naprawić?

  Zmiana czasu na letni 2023 - kiedy. Która noc będzie krótsza?

  W nocy z soboty 25 marca na niedzielę 26 marca 2023 r. następuje zmiana czasu z zimowego na letni. Wskazówki zegarów trzeba przesunąć z godz. 2.00 na 3.00. a więc spać będziemy tej nocy godzinę krócej. 

  Zerowy VAT na żywność (stawka 0%) do końca 2023 roku. Minister Finansów: prawdopodobne

  Pozostawienie "zerowej" stawki VAT do końca tego roku jest prawdopodobne, a decyzja w tej sprawie powinna zapaść w kwietniu - poinformowała w środę minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

  Darowizny na cele kultu religijnego – ulga w podatku PIT

  Przekazałeś darowiznę na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą? A może na kościół lub związek religijny? Dobro wraca! Skorzystaj z ulgi i zapłacić niższy podatek.

  Ulga termomodernizacyjna. Jak odliczyć 53 tys. zł lub więcej

  Ulga termomodernizacyjna pozwala na znaczne odliczenie w zeznaniu rocznym PIT, które można opcjonalnie podzielić na kilka lat. Małżonkowie mogą odliczyć dwukrotność kwoty 53 tys. zł. Jak skorzystać z ulgi?

  Opodatkowanie nieruchomości w Polsce 2023 – raport Instytutu Finansów. Czy jest szansa na wprowadzenie podatku katastralnego?

  Instytut Finansów przy Ministerstwie Finansów opublikował 21 marca 2023 r. raport: „Opodatkowanie nieruchomości w Polsce na tle systemów europejskich. Wybrane problemy i propozycje zmian”. Zdaniem Instytutu obecny system opodatkowania nieruchomości w Polsce wymaga zmian. Jednocześnie w raporcie stwierdzono, że „(…) jeszcze przez długi czas realizacja opodatkowania wartości wszystkich nieruchomości (czyli podatek katastralny – przypisek PH) nie będzie możliwa. Przeprowadzenie takiej reformy podatków od nieruchomości w Polsce należy obiektywnie uznać za zadanie niezmiernie złożone i trudne do zrealizowania.”

  ZUS: utrudniona komunikacja elektroniczna od 23 do 27 marca 2023 r. Co może nie działać?

  ZUS informuje, że w związku z koniecznością przeprowadzenia prac serwisowych od 23 do 27 marca 2023 r. mogą występować ograniczenia w komunikacji elektronicznej z ZUS. Na czym będą polegać te ograniczenia?

  5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę przy składaniu deklaracji podatkowej w Polsce (5 речей, на які потрібно звернути увагу при подачі податкової декларації в Польщі) JĘZYK UKRAIŃSKI

  W związku z trwającym gorącym okresem podatkowym i obowiązkowym składaniem deklaracji PIT nawarstwiają się pytania odnośnie rozliczania podatkowego pracowników z Ukrainy. Co musisz wiedzieć, jeśli jesteś obywatelem Ukrainy, w ciągu ostatniego roku zamieszkałeś w Polsce i to właśnie tutaj podjąłeś pracę zarobkową? 

  Оскільки вже розпочався період податкового декларування податків від доходів фізичних осіб PIT, виникають численні запитання щодо податкового обліку працівників з України. Що потрібно знати, якщо Ви є громадянином України, який проживав у Польщі протягом останнього року і виконував тут оплачувану роботу? 

  e-ZLA 2023 - zmiany w przekazywaniu zaświadczeń (zwolnień) lekarskich od 24 marca

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) poinformował w komunikacie z 21 marca 2023 r., że po 24 marca 2023 r. elektroniczne zaświadczenia lekarskie (e-ZLA) będą przekazywane na profile płatników składek automatycznie utworzone przez ZUS, nawet jeśli płatnik nie dokończył procesu rejestracji na PUE ZUS.

  Trzynasta emerytura 2023. Kiedy wypłata? Ile do ręki (netto)?

  Trzynaste emerytury roznoszone przez listonoszy odbiorcy otrzymają między 31 marca a 25 kwietnia - poinformowała 21 marca 2023 r. Poczta Polska. Dodała, że świadczenia trafią za jej pośrednictwem do 2 mln Polaków.

  Badanie sprawozdania finansowego w 2023 roku za 2022 rok – co warto wiedzieć

  Czas kończyć pracę nad sprawozdaniami finansowymi! Sprawozdania finansowe za 2022 rok należy przygotować do 31 marca 2023 roku. Absolutnie nie należy się sugerować zeszłym rokiem, kiedy to z powodu pandemii COVID-19 terminy były wydłużone. A co trzeba wiedzieć o badaniu sprawozdań finansowych?

  Gotówka prawem, nie przywilejem. Czy zrezygnować ze złotówki i przyjąć euro? Forum Suwerenności Monetarnej

  Zwolennicy obrotu gotówkowego oraz zachowania złotówki jako waluty narodowej spotkają się na specjalnej konferencji 28 marca 2023 r. w Hotelu Marriott w Warszawie. Poruszony ma być również temat bezpieczeństwa systemu finansowego na przykładzie Ukrainy. Wydarzenie organizowane jest przez Polskie Towarzystwo Gospodarcze we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim. W konferencji wezmą udział przedstawiciele instytucji centralnych, przedsiębiorców oraz środowiska akademickiego.

  Kalendarz przedsiębiorcy (podatnika) 2023 – ważne terminy upływające z końcem marca

  Zbliża się koniec I kwartału 2023 r. Dla przedsiębiorców jest to czas wzmożonych prac w zakresie dopełnienia wszystkich obowiązków prawno - podatkowych. Prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce wiąże się z długą listą terminowych obowiązków. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich, o których warto pamiętać.  

  Oświetlenie w pracy. Jakie powinno być? Współczynnik CRI, kolor i temperatura światła

  Komfort pracy wzrokowej zależy od wielu czynników. Złe oświetlenie (w tym światło sztuczne) niekorzystnie wpływa na naszą efektywność, a także na nasz wzrok. Jak zadbać o komfort pracy przy sztucznym świetle?

  Jak uniknąć podatku od darowizny pieniężnej? Konieczne jest udokumentowanie wpłaty
  Warunkiem zwolnienia z podatku darowizny gotówkowej między osobami najbliższymi jest udokumentowanie wpłaty tych środków pieniężnych na rachunek płatniczy w sposób zapewniający identyfikację stron umowy - wynika z poniedziałkowej uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego.
  Ulga rehabilitacyjna. Jak odliczyć koszty na samochód?

  Ulga rehabilitacyjna pozwala odliczyć w określonym limicie koszty dotyczące używania samochodu. Jednocześnie konstrukcja przepisów sprawia, że można odliczyć bez limitu koszty przystosowania samochodu do określonych potrzeb ale takim przywilejem nie jest już objęty zakup specjalnie przystosowanego samochodu.

  ZUS: Nowy certyfikat w programie Płatnik od 27 marca 2023 r. Sprawdź link do do nowego certyfikatu

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że od 27 marca 2023 r. w komunikacji z ZUS należy korzystać z nowego certyfikatu ZUS w programie Płatnik.

  Większe dopłaty do sadzeniaków. Polskie firmy przetwórcze gwarantują skup ziemniaków. Najwyższa cena w historii

  Uprawa ziemniaków jest aktualnie istotną alternatywą dla uprawy zbóż - mówił rolnikom 20 marca 2023 r. w Łomży (Podlaskie) wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski. Minister zachęcał rolników do uprawy ziemniaków, informując, że mają być zwiększone dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego (tzw. sadzeniaków kwalifikowanych), a ziemniaki będą skupione przez polskie firmy przetwórcze. PEPEES w Łomży może skupić ponad 200 tys. ton ziemniaków skrobiowych po najwyższej cenie w historii, a cała grupa może skupić znacznie więcej, surowca jest za mało - powiedział dziennikarzom prezes tej firmy Wojciech Faszczewski.

  Obowiązkowy KSeF od lipca 2024 r. Jak przygotować się do obligatoryjnej digitalizacji faktur?

  KSeF to elektroniczny system wymiany faktur, który w Polsce będzie obowiązkowy od 1 lipca 2024 roku. Integracja z nim jest konieczna dla wszystkich firm i wymaga odpowiedniego przygotowania, zwłaszcza w kwestii digitalizacji danych i dokumentów biznesowych. 

  Międzynarodowa reforma podatkowa OECD - 2 filary. W Polsce możliwy podatek wyrównawczy (top-up tax)

  W dniu 18 stycznia 2023 r. OECD opublikowała wstępne wnioski z najnowszej analizy oceny skutków ekonomicznych reformy międzynarodowego systemu podatkowego opartej na dwóch filarach. Z analizy OECD wynika, iż wpływy do budżetów, jakie ma ona przynieść będą znacznie wyższe, niż do tej pory zakładano.

  Transakcje zagraniczne a faktury ustrukturyzowane w KSeF. Kiedy trzeba wystawiać?

  Korzystanie z faktur ustrukturyzowanych oraz Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) jest obecnie dobrowolne. Niemniej wielkimi krokami zbliża się obowiązek korzystania z tych instytucji. W tym kontekście warto się zastanowić, czy obowiązek wystawiania faktur ustrukturyzowanych w Krajowym Systemie e-Faktur będzie dotyczył sytuacji, gdy polski podmiot posługuje się zagraniczną rejestracją do celów VAT i wykonuje transakcję w obcym państwie, która jest tamtejszą transakcją krajową.

  Webinarium „Rozliczenia PIT za 2022 r.” + certyfikat gwarantowany (29 marca 2023 r.)

  Zapraszamy na praktyczne webinarium „Rozliczenia PIT za 2022 r.” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 29 marca 2023 roku o godz. 12:00. Polecamy!