REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rewolucja bez obniżki stawek

REKLAMA

Nie będzie niższych stawek PIT, będzie za to waloryzacja progów obecnie obowiązującej skali podatkowej oraz kwoty wolnej od podatku. Nie ma co liczyć na zapowiadane przez PiS ulgi prorodzinne, bo na nie państwa dziś nie stać.
Znikną karta podatkowa i ryczałt ewidencjonowany. Pojawi się za to zryczałtowany VAT – wynika z przedstawionego przez wicepremiera i ministra finansów Zytę Gilowską planu reform systemu podatkowego. Ministerstwo Finansów przedstawiło pierwsze plany reformy systemu podatkowego. Obecnie państwa nie stać na duże obniżki stawek podatkowych, dlatego zmiany będą polegały na uproszczeniach i oddaniu podatnikom sprawiedliwości – zapowiedziała minister finansów Zyta Gilowska.
Na konferencji prasowej zorganizowanej w sobotę w Ministerstwie Finansów przedstawiono pierwsze założenia reformy systemu podatkowego. Gotowe są już projekty zmian w: Ordynacji podatkowej, ustawie o VAT, PIT, CIT, akcyzie, ustawie o spadkach i darowiznach.
Niestety na razie państwo nie ma odpowiednich rezerw, aby można znacząca obniżyć podatki. Dlatego nie ma co liczyć na wprowadzenie zapowiadanych przez PiS dwóch stawek PIT: 18 proc. i 32 proc. Pytana o to, kiedy stawki to można byłoby wprowadzić, minister finansów nie udzieliła jednoznacznej odpowiedzi. Stwierdziła też, że dziś nie ma szans zniesienia podatku od zysków kapitałowych, co również zapowiadało w kampanii wyborczej PiS.

Reforma dzielona przez trzy

Minister finansów, Zyta Gilowska podkreśliła, że reformę można podzielić na 3 części. Pierwsza to uproszczenie systemu podatkowego oraz ułatwienie kontaktów podatnika z fiskusem. Druga – wprowadzenie zmian pozwalających na sprawny kontakt organów podatkowych z podatnikami. Trzecia to oddanie podatnikom sprawiedliwości. Koszt całej reformy to 11 mld zł.

Będzie sprawiedliwa skala PIT

Jednym z ciekawszych elementów zapowiadanych reform jest waloryzacja skali podatkowej PIT, która miałaby całkowicie zrekompensować podatnikom straty, jakie ponieśli w wyniku zamrożenia skali przez ostatnie kilka lat. Poza progami dochodów skali podatkowej poniesione mają też być zryczałtowane koszty uzyskania przychodów i tzw. kwota wolna od podatku.
- Obciążenia podatkowe w Polsce są bardzo duże, zwłaszcza jeśli chodzi o osoby fizyczne. Jest to konsekwencja zamrożenia od kilku lat progów podatkowych, kwoty wolnej od podatku oraz kosztów uzyskania przychodów – wyjaśniała minister Gilowska. Jednocześnie że wersja robocza zakłada wprowadzenie kwoty wolnej od podatku na poziomie 3000 zł (dziś 2790 zł). Pierwszy próg podatkowy obowiązywałby do dochodów 39 300 zł (dziś jest to 37 024 zł), a drugi 78 600 zł (dziś 74 048 zł). To jednak dopiero szacunki. Możliwe, że kwoty te jeszcze sie zmienia. Na nie zmienionym poziomi pozostałyby natomiast stawki podatku (19, 30 i 40 proc.)
- Nowa skala podatkowa miałaby obowiązywać od 2007 r. Jednak chcielibyśmy, aby mogła mieć zastosowanie do dochodów z 2006 r. Wiem, że to rodzi ryzyko działania prawa wstecz, jednak jest to działanie na korzyść podatnika. Koszt tego przedsięwzięcia to ok. 2 mld zł – argumentowała minister finansów.

Uproszczenia dla małych podatników

Resort finansów w swoich planach zakłada daleko idące uproszczenia, zwłaszcza dla małych podatników. Rewolucyjną zapowiedzią jest uchylenie ryczałtowych form opodatkowania w PIT (karty podatkowej i ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych). Ci podatnicy, którzy dziś z tych form korzystają będą mogli wybrać opodatkowanie według obowiązujących zasad ogólnych: czyli albo podatek płacony według skali podatkowej, albo też stawkę liniową PIT w wysokości 19 proc. Zdaniem minister Gilowskiej ograniczy to oszustwa i szarą strefę. W zamian dla małych firm proponowane są uproszczenia w VAT.
- Planujemy wprowadzenie ułatwień w VAT dla małych podatników, których roczny obrót nie przekracza 35 000 euro. Nie będą musieli posiadać kas fiskalnych, prowadzić żadnej ewidencji ani składać deklaracji. Będą jedynie co miesiąc wpłacać do urzędu skarbowego ryczałtowo ustaloną kwotę VAT – stwierdził wiceminister finansów Minister Barszcz. Stwierdził też, że ułatwienia są przewidziane dla małych podatników również w zakresie PIT. Z zapowiedzi ministra wynika, że podatnicy tacy, będą mogli składać deklaracje raz na kwartał oraz dokonywać jednorazowych odpisów amortyzacyjnych maszyn i urządzeń. Także podatnicy i płatnicy nie będą musieli składać PIT w ciągu roku. Uproszczone zostaną również zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Wszędzie takie same definicje

MF ujednolicił obowiązujące definicje. Przede wszystkim samochodu osobowego. Wszystkie samochody spełniające definicję ogólną samochodu osobowego będą mogły być rejestrowane jako takie. Będzie również możliwe odliczenie VAT od samochodu w całości. Jednak zostanie wprowadzony podatek od samochodów kupowanych na potrzeby działalności gospodarczej, a używanych na potrzeby osobiste. Zmianie ulegnie także definicja małego podatnika.

Interpretacje wyda minister

Od przyszłego roku wszystkie interpretacje prawa podatkowego będą wydawane przez ministra finansów. Wszystko dlatego, jak wyjaśniał minister Barszcz, że w dotychczas wydanych 70 tys. interpretacji zdarzały się rozbieżności. Minister Gilowska zastrzegła jednak, że prawo podatkowe będzie tak zmieniane, aby wydawanie interpretacji nie było konieczne.

Mała rewolucja w procedurach

Ciekawą zmianą jest wprowadzenie instytucji rozprawy podatkowej (administracyjnej). Podatnik odwołując się od decyzji organu podatkowego nie będzie musiał pisać odwołań, wniosków. W takiej sytuacji będą prowadzone rozprawy podatkowe, na których będzie mógł wypowiedzieć się podatnik i organ podatkowy. Na tej podstawie będzie wydawana decyzja ostateczna.
Ma też zacząć funkcjonować tzw. sprawdzony podatnik. Będzie to osoba, która od jakiegoś czasu prowadzi działalność gospodarczą, prawidłowo wywiązuje się ze swoich obowiązków podatkowych oraz nie ma zaległości podatkowych. Taki podatnik będzie mógł liczyć na pewne przywileje, np. urząd skarbowy powiadomi go na miesiąc wcześniej, że będzie u niego prowadzona kontrola podatkowa.

VAT też do zmiany

Ministerstwo obiecało także kilka istotnych zmian w ustawie o VAT. Jedną z nich będzie uproszczenie przepisów dotyczących powstania momentu podatkowego VAT. Zostanie zlikwidowana 30-proc. sankcja w VAT, ponieważ - jak podkreślili ministrowie – podatnicy nie mogą być karani za pomyłki np. w deklaracjach. Nie będzie także kaucji gwarancyjnych. Zostaną zastąpione innymi zabezpieczeniami lub stosownymi ubezpieczeniami. Co szczególnie ważne, wszyscy podatnicy będą mogli rozliczać się kwartalnie. Tylko raz na kwartał trzeba będzie złożyć deklarację. Ale w przypadku większych firm nadal zapłata podatku odbywać będzie się co miesiąc.
Resort zapowiada też, że kłopotliwe dziś rozliczanie importu będzie dokonywane w deklaracjach a nie przy odprawie celnej. To poprawi płynność finansową firm i zwiększy wpływy budżetowe z tytułu odpraw celnych.

Zreformowana administracja skarbowa

Administracja skarbowa zostanie poddana masowej informatyzacji, tak aby podatnicy byli obsługiwani głównie drogą elektroniczną. Są plany stworzenia ogromnego portalu skarbowego, który spowoduje powstanie elektronicznej skarbówki.
Ponadto rozwijana będzie koncepcja policji finansowej, która będzie organem administracyjnym. Jej celem będzie informowanie o rzeczywistym stanie systemu podatkowego. Policja miałaby narzędzia do wali z nadużyciami i przestępstwami podatkowymi. Jednocześnie miałaby zapobiegać korupcji w administracji skarbowej.

Skarbówka pomoże i doradzi

Już w sierpniu lub na początku września 2006 r. zostanie uruchomione Centrum Informacji Podatkowej. Pod jednym numerem telefonu podatnicy z całego kraju będą mogli uzyskać informację z zakresu podatków. Będzie również możliwość wysłania e-maila z zapytaniem i otrzymania odpowiedzi tą samą drogą.
Od 1 marca 2006 r. na stronach internetowych urzędów skarbowych i izb skarbowych będą publikowane informacje na temat zakresu planowanych kontroli skarbowych. Wszystko po to, aby podatnicy mogli się zapoznać z tymi informacjami i odpowiedni przygotować do kontroli.

Spadki i darowizny w rodzinie bez podatku

Minister Zyta Gilowska na konferencji prasowej zapowiedziała wprowadzenie istotnych zmian w ustawie o spadkach i darowiznach. Jest już gotowy projekt tej ustawy. Przekazywanie darowizn i spadków w ramach najbliższej rodziny nie będzie podlegało opodatkowaniu. Jeśli będą to duże transakcje podatnicy będą musieli o nich informować fiskusa, przedstawiając argumentu, że przedmiot darowizny czy spadku nie pochodzi z przestępstwa.

Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  REKLAMA