Kategorie

Rewolucja bez obniżki stawek

Nie będzie niższych stawek PIT, będzie za to waloryzacja progów obecnie obowiązującej skali podatkowej oraz kwoty wolnej od podatku. Nie ma co liczyć na zapowiadane przez PiS ulgi prorodzinne, bo na nie państwa dziś nie stać.
Znikną karta podatkowa i ryczałt ewidencjonowany. Pojawi się za to zryczałtowany VAT – wynika z przedstawionego przez wicepremiera i ministra finansów Zytę Gilowską planu reform systemu podatkowego. Ministerstwo Finansów przedstawiło pierwsze plany reformy systemu podatkowego. Obecnie państwa nie stać na duże obniżki stawek podatkowych, dlatego zmiany będą polegały na uproszczeniach i oddaniu podatnikom sprawiedliwości – zapowiedziała minister finansów Zyta Gilowska.
Na konferencji prasowej zorganizowanej w sobotę w Ministerstwie Finansów przedstawiono pierwsze założenia reformy systemu podatkowego. Gotowe są już projekty zmian w: Ordynacji podatkowej, ustawie o VAT, PIT, CIT, akcyzie, ustawie o spadkach i darowiznach.
Niestety na razie państwo nie ma odpowiednich rezerw, aby można znacząca obniżyć podatki. Dlatego nie ma co liczyć na wprowadzenie zapowiadanych przez PiS dwóch stawek PIT: 18 proc. i 32 proc. Pytana o to, kiedy stawki to można byłoby wprowadzić, minister finansów nie udzieliła jednoznacznej odpowiedzi. Stwierdziła też, że dziś nie ma szans zniesienia podatku od zysków kapitałowych, co również zapowiadało w kampanii wyborczej PiS.

Reforma dzielona przez trzy

Minister finansów, Zyta Gilowska podkreśliła, że reformę można podzielić na 3 części. Pierwsza to uproszczenie systemu podatkowego oraz ułatwienie kontaktów podatnika z fiskusem. Druga – wprowadzenie zmian pozwalających na sprawny kontakt organów podatkowych z podatnikami. Trzecia to oddanie podatnikom sprawiedliwości. Koszt całej reformy to 11 mld zł.

Będzie sprawiedliwa skala PIT

Jednym z ciekawszych elementów zapowiadanych reform jest waloryzacja skali podatkowej PIT, która miałaby całkowicie zrekompensować podatnikom straty, jakie ponieśli w wyniku zamrożenia skali przez ostatnie kilka lat. Poza progami dochodów skali podatkowej poniesione mają też być zryczałtowane koszty uzyskania przychodów i tzw. kwota wolna od podatku.
- Obciążenia podatkowe w Polsce są bardzo duże, zwłaszcza jeśli chodzi o osoby fizyczne. Jest to konsekwencja zamrożenia od kilku lat progów podatkowych, kwoty wolnej od podatku oraz kosztów uzyskania przychodów – wyjaśniała minister Gilowska. Jednocześnie że wersja robocza zakłada wprowadzenie kwoty wolnej od podatku na poziomie 3000 zł (dziś 2790 zł). Pierwszy próg podatkowy obowiązywałby do dochodów 39 300 zł (dziś jest to 37 024 zł), a drugi 78 600 zł (dziś 74 048 zł). To jednak dopiero szacunki. Możliwe, że kwoty te jeszcze sie zmienia. Na nie zmienionym poziomi pozostałyby natomiast stawki podatku (19, 30 i 40 proc.)
- Nowa skala podatkowa miałaby obowiązywać od 2007 r. Jednak chcielibyśmy, aby mogła mieć zastosowanie do dochodów z 2006 r. Wiem, że to rodzi ryzyko działania prawa wstecz, jednak jest to działanie na korzyść podatnika. Koszt tego przedsięwzięcia to ok. 2 mld zł – argumentowała minister finansów.

Uproszczenia dla małych podatników

Resort finansów w swoich planach zakłada daleko idące uproszczenia, zwłaszcza dla małych podatników. Rewolucyjną zapowiedzią jest uchylenie ryczałtowych form opodatkowania w PIT (karty podatkowej i ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych). Ci podatnicy, którzy dziś z tych form korzystają będą mogli wybrać opodatkowanie według obowiązujących zasad ogólnych: czyli albo podatek płacony według skali podatkowej, albo też stawkę liniową PIT w wysokości 19 proc. Zdaniem minister Gilowskiej ograniczy to oszustwa i szarą strefę. W zamian dla małych firm proponowane są uproszczenia w VAT.
- Planujemy wprowadzenie ułatwień w VAT dla małych podatników, których roczny obrót nie przekracza 35 000 euro. Nie będą musieli posiadać kas fiskalnych, prowadzić żadnej ewidencji ani składać deklaracji. Będą jedynie co miesiąc wpłacać do urzędu skarbowego ryczałtowo ustaloną kwotę VAT – stwierdził wiceminister finansów Minister Barszcz. Stwierdził też, że ułatwienia są przewidziane dla małych podatników również w zakresie PIT. Z zapowiedzi ministra wynika, że podatnicy tacy, będą mogli składać deklaracje raz na kwartał oraz dokonywać jednorazowych odpisów amortyzacyjnych maszyn i urządzeń. Także podatnicy i płatnicy nie będą musieli składać PIT w ciągu roku. Uproszczone zostaną również zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Wszędzie takie same definicje

MF ujednolicił obowiązujące definicje. Przede wszystkim samochodu osobowego. Wszystkie samochody spełniające definicję ogólną samochodu osobowego będą mogły być rejestrowane jako takie. Będzie również możliwe odliczenie VAT od samochodu w całości. Jednak zostanie wprowadzony podatek od samochodów kupowanych na potrzeby działalności gospodarczej, a używanych na potrzeby osobiste. Zmianie ulegnie także definicja małego podatnika.

Interpretacje wyda minister

Od przyszłego roku wszystkie interpretacje prawa podatkowego będą wydawane przez ministra finansów. Wszystko dlatego, jak wyjaśniał minister Barszcz, że w dotychczas wydanych 70 tys. interpretacji zdarzały się rozbieżności. Minister Gilowska zastrzegła jednak, że prawo podatkowe będzie tak zmieniane, aby wydawanie interpretacji nie było konieczne.

Mała rewolucja w procedurach

Ciekawą zmianą jest wprowadzenie instytucji rozprawy podatkowej (administracyjnej). Podatnik odwołując się od decyzji organu podatkowego nie będzie musiał pisać odwołań, wniosków. W takiej sytuacji będą prowadzone rozprawy podatkowe, na których będzie mógł wypowiedzieć się podatnik i organ podatkowy. Na tej podstawie będzie wydawana decyzja ostateczna.
Ma też zacząć funkcjonować tzw. sprawdzony podatnik. Będzie to osoba, która od jakiegoś czasu prowadzi działalność gospodarczą, prawidłowo wywiązuje się ze swoich obowiązków podatkowych oraz nie ma zaległości podatkowych. Taki podatnik będzie mógł liczyć na pewne przywileje, np. urząd skarbowy powiadomi go na miesiąc wcześniej, że będzie u niego prowadzona kontrola podatkowa.

VAT też do zmiany

Ministerstwo obiecało także kilka istotnych zmian w ustawie o VAT. Jedną z nich będzie uproszczenie przepisów dotyczących powstania momentu podatkowego VAT. Zostanie zlikwidowana 30-proc. sankcja w VAT, ponieważ - jak podkreślili ministrowie – podatnicy nie mogą być karani za pomyłki np. w deklaracjach. Nie będzie także kaucji gwarancyjnych. Zostaną zastąpione innymi zabezpieczeniami lub stosownymi ubezpieczeniami. Co szczególnie ważne, wszyscy podatnicy będą mogli rozliczać się kwartalnie. Tylko raz na kwartał trzeba będzie złożyć deklarację. Ale w przypadku większych firm nadal zapłata podatku odbywać będzie się co miesiąc.
Resort zapowiada też, że kłopotliwe dziś rozliczanie importu będzie dokonywane w deklaracjach a nie przy odprawie celnej. To poprawi płynność finansową firm i zwiększy wpływy budżetowe z tytułu odpraw celnych.

Zreformowana administracja skarbowa

Administracja skarbowa zostanie poddana masowej informatyzacji, tak aby podatnicy byli obsługiwani głównie drogą elektroniczną. Są plany stworzenia ogromnego portalu skarbowego, który spowoduje powstanie elektronicznej skarbówki.
Ponadto rozwijana będzie koncepcja policji finansowej, która będzie organem administracyjnym. Jej celem będzie informowanie o rzeczywistym stanie systemu podatkowego. Policja miałaby narzędzia do wali z nadużyciami i przestępstwami podatkowymi. Jednocześnie miałaby zapobiegać korupcji w administracji skarbowej.

Skarbówka pomoże i doradzi

Już w sierpniu lub na początku września 2006 r. zostanie uruchomione Centrum Informacji Podatkowej. Pod jednym numerem telefonu podatnicy z całego kraju będą mogli uzyskać informację z zakresu podatków. Będzie również możliwość wysłania e-maila z zapytaniem i otrzymania odpowiedzi tą samą drogą.
Od 1 marca 2006 r. na stronach internetowych urzędów skarbowych i izb skarbowych będą publikowane informacje na temat zakresu planowanych kontroli skarbowych. Wszystko po to, aby podatnicy mogli się zapoznać z tymi informacjami i odpowiedni przygotować do kontroli.

Spadki i darowizny w rodzinie bez podatku

Minister Zyta Gilowska na konferencji prasowej zapowiedziała wprowadzenie istotnych zmian w ustawie o spadkach i darowiznach. Jest już gotowy projekt tej ustawy. Przekazywanie darowizn i spadków w ramach najbliższej rodziny nie będzie podlegało opodatkowaniu. Jeśli będą to duże transakcje podatnicy będą musieli o nich informować fiskusa, przedstawiając argumentu, że przedmiot darowizny czy spadku nie pochodzi z przestępstwa.

Ewa Matyszewska
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Sprawozdawczość w zakresie operacji finansowych. Objaśnienia. Wzory. Przykłady
Sprawozdawczość w zakresie operacji finansowych. Objaśnienia. Wzory. Przykłady
Tylko teraz
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość
  1 sty 2000
  18 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Ulga na społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR) od 2022 r.

  Ulga na społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR). W ramach Polskiego Ładu ustawodawca planuje wprowadzenie ulgi dla podatników wspierających działalność sportową, kulturalną oraz szkolnictwo wyższe i naukę. Ulga na CSR ma wejść w życie od 2022 roku.

  Zwalczanie pożyczek lichwiarskich - projekt ustawy

  Zwalczanie pożyczek lichwiarskich. Jest zgoda na prace nad tzw. ustawą antylichwiarską, której projekt uzyskał wpis do planu prac rządu. To daje resortowi "zielone światło" do kolejnych kroków legislacyjnych i działań, aby projekt ten mógł być jak najszybciej przyjęty - powiedział PAP wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

  Czasowa rejestracja samochodu a zwrot akcyzy

  Zwrot akcyzy od samochodu. Fiskus nie może odmówić zwrotu akcyzy przedsiębiorcy tylko dlatego, że ten przed sprzedażą samochodu dokonał jego czasowej rejestracji w Polsce - tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

  Informacje TPR - będą zmiany rozporządzeń

  Informacje TPR. Ministerstwo Finansów informuje, że na stronach Rządowego Centrum Legislacji zostały opublikowane projekty rozporządzeń zmieniających rozporządzenia TPR w zakresie podatku PIT i CIT.

  Wydatki na ubranie, a koszty uzyskania przychodów

  Wydatki na ubranie, a koszty uzyskania przychodu. Istnieje wiele profesji w których wymagane jest korzystanie z określonego rodzaju garderoby. Mogą to być ubrania wskazane jako konieczne dla bezpieczeństwa pracowników – np. specjalny stój na budowie - zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, lub też ze względu na inne regulacje prawne – jak na przykład obowiązkowa toga dla adwokata podczas rozprawy na sali sądowej. Poza ścisłymi regulacjami wynikającymi z przepisów istnieją również reguły wyznaczane przez tradycje czy zwyczaje – chociażby konieczność dostosowania stroju do oficjalnych wystąpień publicznych, czy na wysokiej rangi spotkaniach biznesowych. W wielu sytuacjach zakup stroju staje się więc obowiązkiem pracodawcy lub przedsiębiorcy. Powstaje więc pytanie - jakie wydatki związane z garderobą stanowić mogą koszty uzyskania przychodu? Na jakich zasadach oceniać konieczność, prawidłowość oraz wysokość zakupu?

  Granice opodatkowania budynku w podatku od nieruchomości

  Budynek jako przedmiot opodatkowania podatkiem do nieruchomości to „obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach”.

  Zmiany w opodatkowaniu gruntów kolejowych

  Opodatkowanie gruntów kolejowych. Podatkiem od nieruchomości zostaną objęte grunty, na których przedsiębiorstwa kolejowe prowadzą działalność komercyjną inną niż kolejową - tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

  Kantor wymiany walut - wymogi formalne

  Prowadzenie kantoru wymiany walut to jedna z tych form działalności, które w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością. Łatwy dostęp do podróżowania i powszechność emigracji z kraju np. w celach zarobkowych, to główne powody, dla których taki biznes jest szczególnie opłacalny. Kantor to punkt usługowy oferujący sprzedaż i zakup obcej waluty po określonych kursach. Wydawałoby się, że to dość prosta sprawa, jednak samo założenie takiej firmy nie jest łatwe. Jeżeli chcemy prowadzić kantor, musimy uzyskać zezwolenie i spełnić kilka istotnych warunków.

  Wirtualna kasa fiskalna nie będzie musiała drukować paragonów

  Wirtualne kasy fiskalne. Kasa fiskalna w postaci oprogramowania (czyli tzw. wirtualna kasa fiskalna) nie będzie musiała drukować paragonów, jeśli została umieszczona w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług. Taka zmiana wynika z projektu rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej opublikowanego w czwartek 16 września 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

  Kwota wolna od podatku w 2022 roku

  Kwota wolna od podatku. W ramach Polskiego Ładu ustawodawca proponuje podwyższenie do 30 000 zł kwoty wolnej od podatku. Zmiana ma wejść w życie od 2022 roku.

  Składy podatkowe - zmiany w akcyzie

  Składy podatkowe. Jeśli dany podmiot przejmie od innego skład podatkowy, to dotychczasowy posiadacz składu nie będzie musiał zapłacić akcyzy od produktów znajdujących się w nim - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który trafi do dalszych prac w sejmowej komisji energii.

  Czy dobrowolne opłaty za toalety podlegają VAT?

  Dobrowolne opłaty za toalety a VAT. Czy otrzymane środki pieniężne (dobrowolne opłaty za skorzystanie z toalety) powinny być uznane za podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT wynagrodzenie z tytułu świadczonych usług?

  TSUE kontra Belgia. Zwolnienia podatkowe niezgodne z prawem UE

  Zwolnienia podatkowe. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że zwolnienia podatkowe przyznawane przez Belgię przedsiębiorstwom międzynarodowym stanowią system pomocy państwowej niezgodnej z prawem Unii. Przyznał tym samym rację Komisji Europejskiej i uchylił wyrok Sądu UE z 2019 roku.

  Jaka stawka ryczałtu od przychodów z działalności produkcyjnej (wytwórczej)

  Stawka ryczałtu dla działalności produkcyjnej. Ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych można opodatkować przychody osiągane przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Przychody z działalności produkcyjnej (wytwórczej) mogą być opodatkowane albo stawką 8,5% albo 5,5%. Od czego zależy zastosowanie jednej z tych stawek do działalności produkcyjnej?

  Grzywny za przestępstwa i wykroczenia skarbowe w 2022 roku

  Grzywny za przestępstwa i wykroczenia skarbowe w 2022 roku. W roku 2022 podatnikom grozić będą wyższe niż w 2021 r. kwoty grzywien, jakie można wymierzyć za popełnienie przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego.

  Kiedy e-faktury będą obligatoryjne? Jak się przygotować?

  E-faktury. Z końcem sierpnia br. Rada Ministrów przyjęła projekt zmian do ustawy VAT wdrażającej Krajowy System e-Faktur (KSeF). Choć początkowo z powyższego rozwiązania będzie można korzystać dobrowolnie, już od 2023 roku stanie się ono obligatoryjne. Jakie są korzyści i wyzwania dla przedsiębiorców wynikające z jego wdrożenia?

  Prosta Spółka Akcyjna – jak założyć, jak działa

  Prosta Spółka Akcyjna (PSA) jest szczególnie atrakcyjna dla młodych innowatorów, którzy dysponują unikalnym know-how i chcą otworzyć biznes, ale nie mają na to własnego majątku. Możesz ją szybko zarejestrować, a jej obsługa jest bardzo prosta. O tym, jak krok po kroku założyć PSA i jakie płyną z tego korzyści dla przedsiębiorców, rozmawiali 15 września 2021 r. uczestniczy konferencji online, zorganizowanej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości.

  Drugi samochód w jednoosobowej działalności a koszty podatkowe

  Samochód w działalności gospodarczej. W związku z tym, że przepisy nie zabraniają posiadania więcej niż jednego samochodu w ramach prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, przedsiębiorcy decydują się na zakup kolejnego pojazdu do swojej działalności. Część z nich ma jednak pewne wątpliwości i dostrzega potencjalne ryzyko podatkowe związane z zakupem drugiego auta. Dlatego decyduje się wystąpić o potwierdzenie planowanego zakupu oraz jego skutków podatkowych w ramach interpretacji indywidualnej. Stanowisko fiskusa jest korzystne dla podatników, jednak zawiera pewne warunki.

  Polski Ład. Przedsiębiorcy będą rezygnować z podatku liniowego

  Polski Ład. Około 700 tys. przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym zostanie najmocniej dotkniętych planowanymi zmianami w ramach Polskiego Ładu. Zwiększenie im obciążeń, nawet jeśli wyniesie 4,9 proc. zamiast 9 proc., bez możliwości odliczenia kwoty wolnej od podatku, czyli planowanych 30 tys. zł, może spowodować, że część przedsiębiorców zrezygnuje z tej formy opodatkowania. – Tymczasem od 2004 roku, kiedy ją wprowadzono, przyniosła ona wiele korzyści zarówno dla firm, jak i budżetu państwa – mówi Rzecznik MŚP Adam Abramowicz, który zbiera podpisy pod petycją w sprawie zablokowania niekorzystnych zmian. Podpisało ją już ponad 52 tys. osób.

  Polski Ład a „szara strefa” w zatrudnieniu

  Polski Ład a „szara strefa” w zatrudnieniu. Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego skala „szarej strefy” w zatrudnieniu w Polsce szacowana jest na 880 tysięcy osób (ok. 5,4% ogólnej liczby pracujących) [1]. Trzeba jednak zaznaczyć, że badania statystyczne nie odkrywają rzeczywistej skali zjawiska. Realnie praca nierejestrowana może obejmować nawet 16% osób w wieku produkcyjnym [2].

  Polski Ład. Kontrola podatkowa na wniosek

  Polski Ład. Podatnik, który dostanie od szefa Krajowej Administracji Skarbowej ostrzeżenie przed podejrzanym kontrahentem, będzie mógł wnioskować o przeprowadzenie kontroli podatkowej w zakresie będącym przedmiotem tego ostrzeżenia.

  Przekształcasz działalność gospodarczą w jednoosobową sp. z o.o.? Sprawdź co zmieni się w Twojej księgowości!

  Zmiana dotychczasowej formy prawnej firmy z jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oznacza rewolucję w obowiązkach księgowych. Jeśli przed przekształceniem prowadziłeś podatkową księgę przychodów i rozchodów, zakładając spółkę z o.o. musi przejść na księgi rachunkowe.

  PIT od działalności gospodarczej w 2022 roku - skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt

  PIT od działalności gospodarczej w 2022 roku. Kluczowym elementem nowego Polskiego Ładu są istotne zmiany w podatkach. Zmiany te obejmą system opodatkowania działalności gospodarczej w Polsce, wsparcie innowacyjnych rozwiązań, pobudzenie inwestycji o nowe rozwiązania dla inwestorów strategicznych.

  Ulga na powrót od 1 stycznia 2022 r.

  Ulga na powrót. Polski Ład przewiduje wprowadzenie ulgi w podatku dochodowym dla podatników osiedlających się w Polsce, tzw. ulga na powrót. Proponuje się, aby ulga na powrót weszła w życie z dniem 1 stycznia 2022 r. Kto będzie miał prawo do nowej ulgi i jaka będzie jej wysokość?

  Tarcza Finansowa PFR dla Dużych Firm - wnioski do 30 września

  Tarcza Finansowa PFR dla Dużych Firm. Polski Fundusz Rozwoju ponownie uruchomił Tarczę Finansową dla Dużych Firm. 14 września 2021 r. PFR poinformował o udostępnieniu możliwości składania wniosków o finansowanie preferencyjne w ramach tej Tarczy. Finansowanie służy pokryciu szkody powstałej na skutek zakłóceń w funkcjonowaniu gospodarki w związku z COVID-19. Program został uruchomiony w związku z przyjęciem przez Radę Ministrów zmian do programu rządowego Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla Dużych Firm, po uzyskaniu uprzednio decyzji Komisji Europejskiej. Termin na zgłoszenie wniosków upływa 30 września 2021 r.