REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

To jeszcze nie jest reforma

REKLAMA

Zapowiedź odmrożenia progów podatkowych i kosztów uzyskania przychodów w PIT należy zaliczyć do jednej z najkorzystniejszych dla podatników zmian. Jednak w opinii organizacji przedsiębiorców przedstawionych zmian nie można uznać za reformę systemu podatkowego.
Z powodu zamrożenia skali PIT i kosztów uzyskania przychodów podatki faktycznie wzrastały. Wprowadzenie proponowanej przez MF zmiany położyłoby kres corocznym „pełzającym podwyżkom” podatku dochodowego. Jak wyliczyliśmy, osoba uzyskująca dochód 39 300 zł po wprowadzeniu zmian mogłaby zyskać 2702,28 zł. Eksperci podatkowi jednocześnie zwracają uwagę, że w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej mamy bardzo niskie progi dochodów, po przekroczeniu których trzeba płacić podatek według podwyższonych stawek w wysokości 30 proc. i 40 proc.
Bardzo pozytywnie oceniane są również propozycje uproszczeń. Szczególnie korzystna może okazać się m.in. zmiana umożliwiająca drobnym przedsiębiorcom stosowanie – zamiast reguł ogólnych – uproszczonej metody opodatkowania VAT, np. w postaci stałego, comiesięcznego ryczałtu.
W ocenie Krajowej Izby Gospodarczej (KIG) przedstawione przez MF propozycje mają charakter głównie porządkujący i nie stanowią zapowiadanej, gruntownej reformy systemu finansów publicznych. Według KIG, obok pozytywnych zmian ministerstwo przedstawiło też niekorzystną dla przedsiębiorstw propozycję wyeliminowania zryczałtowanych form opodatkowania. Podobnie ocenia zmiany Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Według PKPP, nie stanowią reformy systemu podatkowego.

Krzysztof Tomaszewski

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• PRZYKŁADY
Osoba uzyskująca dochód:
37 024 zł
Podatek:
6504,48 zł (obecnie)
4034,56 zł (po waloryzacji skali)
Różnica do kieszeni podatnika:
2469,92 zł
Osoba uzyskująca dochód:
39 300 zł
Podatek:
7187,28 zł (obecnie)
4467 zł (po waloryzacji skali)
Różnica do kieszeni podatnika:
2702,28 zł

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zwaloryzowane koszty uzyskania przychodów
Koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej, w przypadku gdy:
1) podatnik uzyskuje przychody od jednego zakładu pracy – wynoszą 108 zł 54 gr miesięcznie (dziś 102 zł 25 gr), a za rok podatkowy nie więcej niż 1302 zł 48 gr (dziś 1227 zł),
2) podatnik uzyskuje przychody równocześnie od więcej niż jednego zakładu pracy – nie mogą przekroczyć łącznie 1953 zł 98 gr za rok podatkowy (dziś 1840 zł 77 gr),
3) miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę – wynoszą 135 zł 68 gr miesięcznie (dziś 127 zł 82 gr), a za rok podatkowy łącznie nie więcej niż 1628 zł 16 gr (dziś 1533 zł 84 gr),
4) podatnik uzyskuje przychody równocześnie od więcej niż jednego zakładu pracy, a miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, i podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę – nie mogą przekroczyć łącznie 2442 zł 45 gr za rok podatkowy (dziś 2300 zł 94 gr).

SVB
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2024 roku - 1,46 zł za litr wykorzystanego oleju napędowego

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2024 roku. Rolnicy dostaną 1,46 zł zwrotu akcyzy od każdego litra wykorzystanego do produkcji rolnej oleju napędowego - przewiduje opublikowany projekt rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie.

  Wyłudzenia VAT na ponad 223 mln zł. Grupa przestępcza fałszowała zużyty olej kuchenny

  Wyłudzenia VAT. Tymczasowy areszt dla 15 osób i blokada ponad 26 mln złotych na rachunkach bankowych spółek i osób fizycznych - to efekt śledztwa w sprawie wyłudzeń podatku VAT. Rozbita grupa przestępcza fałszowała zużyty olej kuchenny.

  Kwota wolna od podatku 60 tys. zł. Najwcześniej w 2025 roku

  Kwota wolna od podatku w wysokości 60 tys. zł. "Jasno zostało powiedziane w jednej z naszych tez, że wprowadzamy kwotę wolną od podatku 60 tys. zł. Wiadomo, że w 2024 roku tego nie zrobimy. Mamy na to cztery lata i na pewno będzie to wprowadzone" - powiedział poseł KO Artur Łącki.

  Tabela kursów średnich NBP z 4 grudnia 2023 roku - nr 234/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 grudnia 2023 roku - NBP nr 234/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3337 zł.

  NBP: 140 mld zł zagranicznych inwestycji bezpośrednich

  Napływ kapitału z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich do Polski w 2022 r. wyniósł 140,3 mld zł, w porównaniu z 2021 r. ich wielkość wzrosła o blisko jedną czwartą - poinformował NBP w raporcie.

  Jak można przestać być wspólnikiem spółki osobowej? Czym różni się wystąpienie ze spółki od sprzedaży ogółu praw i obowiązków?

  Czasem trzeba rozstać się ze spółką osobową (np. ze spółką jawną). Na czym polega i jakie skutki prawne wywołuje wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika? Czym różni się to od sprzedaży ogółu praw i obowiązków wspólnika?

  Wystąpienie wspólnika ze spółki osobowej. Jak przebiegają rozliczenia?

  Jak kwestię rozliczenia wspólnika występującego ze spółki osobowej regulują przepisy kodeksu spółek handlowych? Jak te przepisy zastosować w praktyce? Dlaczego czasem warto rozliczyć się z występującym wspólnikiem inaczej niż wskazuje ksh?

  Co daje fundacja rodzinna? Jaką działalność może prowadzić?

  Długoterminowa integralność majątku firmy rodzinnej to główna korzyść z założenia fundacji rodzinnej wskazana przez uczestników webinaru „Jak z sukcesem przekazać firmę następcom? Fundacja rodzinna jako nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców”, który odbył się w ramach cyklu #idearozwojubiznesu, organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).

  Organ skarbowy przegrał ze spółką w sprawie zwrotu VAT, bo nie znał reguł postępowania

  Gdy reprezentujący spółkę nie złożył pełnomocnictwa procesowego do akt konkretnej sprawy, to organ nie może zakładać, że spółka działa w niej przez pełnomocnika, bo czyniła tak już w innym postępowaniu. Jeśli tak zrobi, otworzy przedsiębiorcy furtkę do wygrania sporu.

  KSeF 2023/2024. Jak się zalogować do tego systemu?

  Ministerstwo Finansów zachęca już dziś do logowania się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i testowania możliwości tego elektronicznego systemu fakturowania. Sposób logowania do KSeF będzie się różnił w zależności od tego, czy użytkownikiem jest osoba fizyczna, czy spółka.

  REKLAMA