| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Elektroniczne sprawozdania finansowe - MF rozpoczyna konsultacje struktur logicznych

Elektroniczne sprawozdania finansowe - MF rozpoczyna konsultacje struktur logicznych

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa rozpoczyna 13 lipca 2018 r. I etap konsultacji podatkowych w sprawie udostępnienia struktur logicznych sprawozdań finansowych. Ujednolicona struktura sprawozdań finansowych ma m.in. ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce, w szczególności w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Konsultacje będą trwać do 23 lipca 2018 r.

Pierwszy etap konsultacji dotyczy struktur logicznych sprawozdań finansowych, określonych w załącznikach do ustawy o rachunkowości.

Cel konsultacji

Wprowadzenie cyfrowej formy sprawozdań finansowych oraz umożliwienie ich elektronicznego składania przez przedsiębiorców ma ułatwić wywiązywanie się z obowiązków sprawozdawczych osobom prowadzącym działalność gospodarczą, szczególnie w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Dotychczasowa forma składania takich sprawozdań do organów podatkowych jest skomplikowana i czasochłonna. Może to ograniczać efektywność polskich podatników, a tym samym negatywnie wpływać na możliwości rozwojowe polskiej gospodarki.

Cyfrowa forma sprawozdań finansowych nie tylko uprości ich składanie, ale również pozwoli na zmniejszenie kosztów ponoszonych przez przedsiębiorców.

Przepisy ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r., poz. 398 z dnia 21 lutego 2018 r.) nakładają obowiązek udostępnienia struktur logicznych sprawozdań finansowych w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych.

Z uwagi na okoliczność, że dostępne na rynku systemy IT finansowo-księgowe posiadają różne rozwiązania oraz sposoby utrzymywania w nich danych, zasadnym jest aby przed ostatecznym ustaleniem struktur i udostępnieniem schem skonsultować je z tymi jednostkami, które docelowo mają z nich korzystać. Podmioty te najlepiej znają własne systemy IT finansowo-księgowe oraz kwestie związane z generowaniem informacji pochodzących z ksiąg rachunkowych, w ramach konsultacji podatkowych przedstawiam projekt struktur logicznych sprawozdań finansowych w celu zebrania możliwie dużej ilości konstruktywnych wniosków i uwag dotyczących schem sprawozdań finansowych.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Polecamy: INFORLEX Ekspert

Opis zagadnienia będącego przedmiotem konsultacji 

Udostępnienie struktur logicznych oraz formatu sprawozdań finansowych na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych jest konsekwencją zmian wprowadzonych ustawą z dnia 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U z 2018 r., poz. 398 z dnia 21 lutego 2018 r.), nakładającą na jednostki od dnia 1 października 2018 r. obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych w postaci elektronicznej - art. 45 ust. 1f oraz ust. 1g ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U z 2018 r., poz. 395 z dnia 20 lutego 2018 r.).

Sprawozdanie finansowe to dokument zawierający, ujęte pod względem finansowym, informacje o zdarzeniach gospodarczych i działalności jednostki. Zasady jego sporządzania normuje powołana powyżej ustawa o rachunkowości.

Zakres konsultacji

W ramach konsultacji MF I KAS chcą uzyskać uzasadnione opinie dotyczące kompletności merytorycznej oraz spójności logicznej przedstawionego rozwiązania. Wszelkie uzasadnione uwagi w tym zakresie będą dla nas pomocne. Konsultacje podzielone będą na dwa etapy. W pierwszym etapie (lipiec 2018 roku) przedstawione będą struktury logiczne sprawozdań finansowych, określone w załącznikach do ustawy o rachunkowości. W drugim etapie (sierpień 2018 roku) zaprezentowane zostaną pozostałe struktury logiczne sprawozdań finansowych, w tym wynikające z rozporządzeń wykonawczych do ustawy o rachunkowości

Do kiedy przesyłać propozycje

Ministerstwo Finansów zaprasza do udziału w konsultacjach podatkowych wszystkich zainteresowanych. Propozycje wraz z uzasadnieniem można przesyłać do 23 lipca 2018 r. na adres konsultacje.sf@mf.gov.pl

Analizie będą poddawane jedynie opinie zawierające szczegółowe uzasadnienie przedstawianych propozycji. Ministerstwo Finansów zastrzega sobie prawo do opublikowania nadesłanych opinii na stronie internetowej MF w dziale „Działalność“ w zakładce „Konsultacje podatkowe” dostępnej pod linkiem http://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/dzialalnosc/konsultacje-podatkowe.

Pozostałe struktury logiczne sprawozdań finansowych, w tym wynikające z rozporządzeń wykonawczych do ustawy o rachunkowości, zostaną zaprezentowane podczas konsultacji podatkowych w II etapie (sierpień 2018 r.). MF poinformuje o nich w kolejnym komunikacie.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK