reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Elektroniczne sprawozdania finansowe - MF rozpoczyna konsultacje struktur logicznych

Elektroniczne sprawozdania finansowe - MF rozpoczyna konsultacje struktur logicznych

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa rozpoczyna 13 lipca 2018 r. I etap konsultacji podatkowych w sprawie udostępnienia struktur logicznych sprawozdań finansowych. Ujednolicona struktura sprawozdań finansowych ma m.in. ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce, w szczególności w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Konsultacje będą trwać do 23 lipca 2018 r.

Pierwszy etap konsultacji dotyczy struktur logicznych sprawozdań finansowych, określonych w załącznikach do ustawy o rachunkowości.

Cel konsultacji

Wprowadzenie cyfrowej formy sprawozdań finansowych oraz umożliwienie ich elektronicznego składania przez przedsiębiorców ma ułatwić wywiązywanie się z obowiązków sprawozdawczych osobom prowadzącym działalność gospodarczą, szczególnie w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Dotychczasowa forma składania takich sprawozdań do organów podatkowych jest skomplikowana i czasochłonna. Może to ograniczać efektywność polskich podatników, a tym samym negatywnie wpływać na możliwości rozwojowe polskiej gospodarki.

Cyfrowa forma sprawozdań finansowych nie tylko uprości ich składanie, ale również pozwoli na zmniejszenie kosztów ponoszonych przez przedsiębiorców.

Przepisy ustawy z dnia 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r., poz. 398 z dnia 21 lutego 2018 r.) nakładają obowiązek udostępnienia struktur logicznych sprawozdań finansowych w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych.

Z uwagi na okoliczność, że dostępne na rynku systemy IT finansowo-księgowe posiadają różne rozwiązania oraz sposoby utrzymywania w nich danych, zasadnym jest aby przed ostatecznym ustaleniem struktur i udostępnieniem schem skonsultować je z tymi jednostkami, które docelowo mają z nich korzystać. Podmioty te najlepiej znają własne systemy IT finansowo-księgowe oraz kwestie związane z generowaniem informacji pochodzących z ksiąg rachunkowych, w ramach konsultacji podatkowych przedstawiam projekt struktur logicznych sprawozdań finansowych w celu zebrania możliwie dużej ilości konstruktywnych wniosków i uwag dotyczących schem sprawozdań finansowych.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Polecamy: INFORLEX Ekspert

Opis zagadnienia będącego przedmiotem konsultacji 

Udostępnienie struktur logicznych oraz formatu sprawozdań finansowych na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych jest konsekwencją zmian wprowadzonych ustawą z dnia 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U z 2018 r., poz. 398 z dnia 21 lutego 2018 r.), nakładającą na jednostki od dnia 1 października 2018 r. obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych w postaci elektronicznej - art. 45 ust. 1f oraz ust. 1g ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U z 2018 r., poz. 395 z dnia 20 lutego 2018 r.).

Sprawozdanie finansowe to dokument zawierający, ujęte pod względem finansowym, informacje o zdarzeniach gospodarczych i działalności jednostki. Zasady jego sporządzania normuje powołana powyżej ustawa o rachunkowości.

Zakres konsultacji

W ramach konsultacji MF I KAS chcą uzyskać uzasadnione opinie dotyczące kompletności merytorycznej oraz spójności logicznej przedstawionego rozwiązania. Wszelkie uzasadnione uwagi w tym zakresie będą dla nas pomocne. Konsultacje podzielone będą na dwa etapy. W pierwszym etapie (lipiec 2018 roku) przedstawione będą struktury logiczne sprawozdań finansowych, określone w załącznikach do ustawy o rachunkowości. W drugim etapie (sierpień 2018 roku) zaprezentowane zostaną pozostałe struktury logiczne sprawozdań finansowych, w tym wynikające z rozporządzeń wykonawczych do ustawy o rachunkowości

Do kiedy przesyłać propozycje

Ministerstwo Finansów zaprasza do udziału w konsultacjach podatkowych wszystkich zainteresowanych. Propozycje wraz z uzasadnieniem można przesyłać do 23 lipca 2018 r. na adres konsultacje.sf@mf.gov.pl

Analizie będą poddawane jedynie opinie zawierające szczegółowe uzasadnienie przedstawianych propozycji. Ministerstwo Finansów zastrzega sobie prawo do opublikowania nadesłanych opinii na stronie internetowej MF w dziale „Działalność“ w zakładce „Konsultacje podatkowe” dostępnej pod linkiem http://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/dzialalnosc/konsultacje-podatkowe.

Pozostałe struktury logiczne sprawozdań finansowych, w tym wynikające z rozporządzeń wykonawczych do ustawy o rachunkowości, zostaną zaprezentowane podczas konsultacji podatkowych w II etapie (sierpień 2018 r.). MF poinformuje o nich w kolejnym komunikacie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

FSG Podatki Sp. z o.o.

FSG Podatki Sp. z o.o. stanowi część grupy FSG, specjalizując się w świadczeniu kompleksowych usług doradztwa podatkowego. Misją naszej firmy jest zapewnienie Klientom bezpieczeństwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama