| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ostatni dzień na wybór uproszczonych zaliczek

Ostatni dzień na wybór uproszczonych zaliczek

Jeszcze tylko dziś podatnicy mogą złożyć zawiadomienie o wyborze uproszczonego sposobu wpłacania zaliczek na podatek w 2006 roku. Przedsiębiorcy mogą korzystać w uproszczonego rozliczania zaliczek w podatku dochodowym po złożeniu do 20 lutego pisemnego zawiadomienia do naczelnika urzędu skarbowego. Jeśli podatnik w poprzednim roku korzystał z uproszczonej formy, nie trzeba po raz kolejny informować o wyborze.

Jedynie gdy nie chcemy już opłacać zaliczek w uproszczonej formie, konieczne będzie złożenie do 20 lutego zawiadomienia o rezygnacji.Urzędy skarbowe nie wymagają złożenia wspomnianego zawiadomienia na urzędowych formularzach. Wystarczy, że podatnik przygotuje pismo, nawet odręcznie.– Jeśli podatnicy jeszcze nie złożyli odpowiedniego zawiadomienia, mogą to zrobić dziś do północy. Wystarczy pójść na pocztę i wysłać list polecony – radzi Marcin Matyka, doradca podatkowy, menedżer w dziale doradztwa podatkowe firmy Deloitte.Możliwość wpłacania zaliczek w sposób uproszczony dotyczy wszystkich przedsiębiorców opłacających podatek dochodowy. Taką formę wpłacania zaliczek mogą wybrać zarówno osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (czyli opodatkowane według skali lub 19-proc. podatkiem liniowym), jak i osoby prawne.


 


Wysokość zaliczek obliczana jest jako 1/12 podatku należnego wykazanego w rocznym zeznaniu podatkowym, złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. W przypadku gdy w tym zeznaniu przedsiębiorca nie wykazał dochodu lub wykazał dochód nie większy niż 2790 zł, za podstawę ustalenia wysokości zaliczek bierze się podatek z zeznania złożonego dwa lata wstecz.

Podobnie jest u osób prawnych. W tym jednak przypadku, jeśli w zeznaniu z zeszłego roku podatnicy nie wykazali podatku, podstawą ustalenia zaliczek będzie zeznanie złożone w roku poprzedzającym rok podatkowy o dwa lata.– Oznacza to, że w przypadku przyjęcia przez podatnika uproszczonej formy zaliczek podstawą ich kalkulacji w 2006 roku będzie podatek wykazany w zeznaniu rocznym CIT-8 za 2004 rok – podkreśla Marcin Matyka. Jeżeli natomiast w 2004 roku podatnik nie wykazał podatku należnego, to za podstawę kalkulacji uproszczonych zaliczek w bieżącym roku należy wziąć podatek należny wykazany w zeznaniu CIT-8 za 2003 rok. Jeśli zaś i w tym roku podatnik nie wykazał podatku należnego, nie ma on możliwości wpłaty w 2006 roku zaliczek w uproszczonej formie – podkreśla nasz rozmówca.Uproszczona forma wpłaty zaliczek polega nie tylko na możliwości wpłaty zaliczki w stałej comiesięcznej wysokości, ale wiąże się z brakiem obowiązku składania deklaracji miesięcznych. Nie wszyscy jednak z uproszczonej formy wpłacania zaliczek skorzystają.– Uproszczonego sposobu rozliczeń w 2006 roku nie mogą wybrać podatnicy, którzy po raz pierwszy podjęli działalność w bieżącym roku lub rozpoczęli ją w roku 2005 – twierdzi Marcin Matyka.Bogdan Świąder

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »