Już tylko sześć dni zostało na sporządzenie i przekazanie pracownikom formularzy stanowiących informację o uzyskanych przez nich w ubiegłym roku zarobkach.
Przepisy podatkowe nakładają na przedsiębiorców oraz inne podmioty wypłacające w ciągu roku
pieniądze dla pracowników i zleceniobiorców obowiązek sporządzenia formularzy podatkowych. Formularze należy przesłać podatnikowi, czyli pracownikowi, zleceniobiorcy lub innej osobie, której zostały wypłacone pieniądze, oraz urzędowi skarbowemu właściwemu ze względu na miejsce zamieszania podatnika. W przypadku gdy wypłacono należności osobom zagranicznym, druki przesyła się tym osobom oraz urzędowi skarbowemu właściwemu w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.
Rozlicza pracodawca
W pierwszej kolejności przedsiębiorcy zatrudniający pracowników powinni przygotować informację PIT-11 lub roczne rozliczenie na druku PIT-40. Formularze te określają należności ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych (ze stosunku służbowego, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy). Informację PIT-11 pracodawcy sporządzają zawsze dla każdego zatrudnionego u siebie pracownika. Roczne obliczenie podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika PIT-40 sporządza się tylko wtedy, gdy pracownik wyrazi taką chęć. Uzależnione to jest jednak od wcześniejszego złożenia pracodawcy odpowiedniego oświadczenia. Oświadczenie to (PIT-12) składa
podatnik do 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym. Oznacza to, że jeśli pracownik chciał, by za 2005 rok rozliczył go pracodawca, powinien takie oświadczenie złożyć do 10 stycznia 2006 r. Jeśli tego nie zrobił, otrzyma od zakładu pracy informację PIT-11. Zarówno jeden, jak i drugi formularz pracodawca powinien sporządzić i przekazać do końca lutego.
Druk od zleceniodawcy
– Przepis ustawy mówi, że pracodawca jest obowiązany w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu imienną informację PIT-11. Oznacza to, że w tym terminie pracodawca musi ją zarówno sporządzić, jak i doręczyć – zwraca uwagę Dorota Barcicka z MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy spółka doradztwa podatkowego. Trzeba się więc spieszyć, bo zostało zaledwie kilka dni na dopełnienie formalności.
Do końca lutego przedsiębiorcy i inne podmioty, które wypłacały w ciągu roku wynagrodzenia zleceniobiorcom, muszą sporządzić wypełnione formularze PIT-8B. Informacja PIT-8B stanowi jeden druk z informacją PIT-11 i oznaczona jest jako PIT-11/8B. W celu wykazania, jaki formularz wypełniamy, przedsiębiorca powinien skreślić niepotrzebne oznaczenie w nazwie druku. W zależności od skreślonego oznaczenia formularz PIT-11/8B będzie stanowił albo informację PIT-11 (wypełnianą dla pracowników), albo informację PIT-8B (wypełnianą dla zleceniobiorców). Gdy pieniądze wypłacone są przez instytucje, od których podatnik uzyskuje przychody w ramach pełnienia obowiązków społecznych lub obywatelskich do wypełnionego PIT-8B powinien być załączony PIT-R.
W przypadku wypłaty osobom zagranicznym należności opodatkowanych ryczałtowo, np. zleceniobiorcom, z tytułu odsetek, należności licencyjnych przedsiębiorca musi do końca lutego sporządzić informację IFT-1R.
Inne formularze
Odpowiednie formularze do końca lutego muszą przygotować również inne podmioty z tytułu wypłaconych przychodów. Organizacje i jednostki wypłacające stypendium powinny wystawić informację PIT-8S lub ewentualnie roczne rozliczenie PIT-40.
Organ rentowy (ZUS, KRUS) wystawia z tytułu wypłaconych rent i emerytur informację PIT-11A lub rozliczenie roczne PIT-40A.
Z końcem lutego mija też termin do złożenia druków przez podmioty, które nie są ani pracodawcami, ani zleceniodawcami i nie występują w roli płatników podatków.
Podmiot niebędący płatnikiem np. biuro maklerskie jest zobowiązany do końca lutego przesłać informację o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych PIT-8C. Informację taką powinien też przesłać przedsiębiorca, który wypłaca przychody z innych tytułów niż praca lub zlecenie. Dotyczy to np. przychodów wypłacanych emerytom przez ich dawny zakład pracy jako zapomogi z tytułu trudnej sytuacji materialnej czy podeszłego wieku.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.Bogdan Świąder