reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ostatnie dni na PIT

Ostatnie dni na PIT

Już tylko sześć dni zostało na sporządzenie i przekazanie pracownikom formularzy stanowiących informację o uzyskanych przez nich w ubiegłym roku zarobkach.

Przepisy podatkowe nakładają na przedsiębiorców oraz inne podmioty wypłacające w ciągu roku pieniądze dla pracowników i zleceniobiorców obowiązek sporządzenia formularzy podatkowych. Formularze należy przesłać podatnikowi, czyli pracownikowi, zleceniobiorcy lub innej osobie, której zostały wypłacone pieniądze, oraz urzędowi skarbowemu właściwemu ze względu na miejsce zamieszania podatnika. W przypadku gdy wypłacono należności osobom zagranicznym, druki przesyła się tym osobom oraz urzędowi skarbowemu właściwemu w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Rozlicza pracodawca

W pierwszej kolejności przedsiębiorcy zatrudniający pracowników powinni przygotować informację PIT-11 lub roczne rozliczenie na druku PIT-40. Formularze te określają należności ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych (ze stosunku służbowego, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy). Informację PIT-11 pracodawcy sporządzają zawsze dla każdego zatrudnionego u siebie pracownika. Roczne obliczenie podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika PIT-40 sporządza się tylko wtedy, gdy pracownik wyrazi taką chęć. Uzależnione to jest jednak od wcześniejszego złożenia pracodawcy odpowiedniego oświadczenia. Oświadczenie to (PIT-12) składa podatnik do 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym. Oznacza to, że jeśli pracownik chciał, by za 2005 rok rozliczył go pracodawca, powinien takie oświadczenie złożyć do 10 stycznia 2006 r. Jeśli tego nie zrobił, otrzyma od zakładu pracy informację PIT-11. Zarówno jeden, jak i drugi formularz pracodawca powinien sporządzić i przekazać do końca lutego.

Druk od zleceniodawcy

– Przepis ustawy mówi, że pracodawca jest obowiązany w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu imienną informację PIT-11. Oznacza to, że w tym terminie pracodawca musi ją zarówno sporządzić, jak i doręczyć – zwraca uwagę Dorota Barcicka z MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy spółka doradztwa podatkowego. Trzeba się więc spieszyć, bo zostało zaledwie kilka dni na dopełnienie formalności.
Do końca lutego przedsiębiorcy i inne podmioty, które wypłacały w ciągu roku wynagrodzenia zleceniobiorcom, muszą sporządzić wypełnione formularze PIT-8B. Informacja PIT-8B stanowi jeden druk z informacją PIT-11 i oznaczona jest jako PIT-11/8B. W celu wykazania, jaki formularz wypełniamy, przedsiębiorca powinien skreślić niepotrzebne oznaczenie w nazwie druku. W zależności od skreślonego oznaczenia formularz PIT-11/8B będzie stanowił albo informację PIT-11 (wypełnianą dla pracowników), albo informację PIT-8B (wypełnianą dla zleceniobiorców). Gdy pieniądze wypłacone są przez instytucje, od których podatnik uzyskuje przychody w ramach pełnienia obowiązków społecznych lub obywatelskich do wypełnionego PIT-8B powinien być załączony PIT-R.
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BG TAX & LEGAL

Spółka BG TAX & LEGAL od 2015 r. świadczy usługi profesjonalnego doradztwa podatkowego na rzecz średnich i dużych przedsiębiorstw, specjalizując się w bieżącym doradztwie podatkowym, jak i transakcyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama