REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ostatnie dni na PIT

REKLAMA

Już tylko sześć dni zostało na sporządzenie i przekazanie pracownikom formularzy stanowiących informację o uzyskanych przez nich w ubiegłym roku zarobkach.
Przepisy podatkowe nakładają na przedsiębiorców oraz inne podmioty wypłacające w ciągu roku pieniądze dla pracowników i zleceniobiorców obowiązek sporządzenia formularzy podatkowych. Formularze należy przesłać podatnikowi, czyli pracownikowi, zleceniobiorcy lub innej osobie, której zostały wypłacone pieniądze, oraz urzędowi skarbowemu właściwemu ze względu na miejsce zamieszania podatnika. W przypadku gdy wypłacono należności osobom zagranicznym, druki przesyła się tym osobom oraz urzędowi skarbowemu właściwemu w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Rozlicza pracodawca

W pierwszej kolejności przedsiębiorcy zatrudniający pracowników powinni przygotować informację PIT-11 lub roczne rozliczenie na druku PIT-40. Formularze te określają należności ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych (ze stosunku służbowego, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy). Informację PIT-11 pracodawcy sporządzają zawsze dla każdego zatrudnionego u siebie pracownika. Roczne obliczenie podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika PIT-40 sporządza się tylko wtedy, gdy pracownik wyrazi taką chęć. Uzależnione to jest jednak od wcześniejszego złożenia pracodawcy odpowiedniego oświadczenia. Oświadczenie to (PIT-12) składa podatnik do 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym. Oznacza to, że jeśli pracownik chciał, by za 2005 rok rozliczył go pracodawca, powinien takie oświadczenie złożyć do 10 stycznia 2006 r. Jeśli tego nie zrobił, otrzyma od zakładu pracy informację PIT-11. Zarówno jeden, jak i drugi formularz pracodawca powinien sporządzić i przekazać do końca lutego.

Druk od zleceniodawcy

– Przepis ustawy mówi, że pracodawca jest obowiązany w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu imienną informację PIT-11. Oznacza to, że w tym terminie pracodawca musi ją zarówno sporządzić, jak i doręczyć – zwraca uwagę Dorota Barcicka z MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy spółka doradztwa podatkowego. Trzeba się więc spieszyć, bo zostało zaledwie kilka dni na dopełnienie formalności.
Do końca lutego przedsiębiorcy i inne podmioty, które wypłacały w ciągu roku wynagrodzenia zleceniobiorcom, muszą sporządzić wypełnione formularze PIT-8B. Informacja PIT-8B stanowi jeden druk z informacją PIT-11 i oznaczona jest jako PIT-11/8B. W celu wykazania, jaki formularz wypełniamy, przedsiębiorca powinien skreślić niepotrzebne oznaczenie w nazwie druku. W zależności od skreślonego oznaczenia formularz PIT-11/8B będzie stanowił albo informację PIT-11 (wypełnianą dla pracowników), albo informację PIT-8B (wypełnianą dla zleceniobiorców). Gdy pieniądze wypłacone są przez instytucje, od których podatnik uzyskuje przychody w ramach pełnienia obowiązków społecznych lub obywatelskich do wypełnionego PIT-8B powinien być załączony PIT-R.
W przypadku wypłaty osobom zagranicznym należności opodatkowanych ryczałtowo, np. zleceniobiorcom, z tytułu odsetek, należności licencyjnych przedsiębiorca musi do końca lutego sporządzić informację IFT-1R.

Inne formularze

Odpowiednie formularze do końca lutego muszą przygotować również inne podmioty z tytułu wypłaconych przychodów. Organizacje i jednostki wypłacające stypendium powinny wystawić informację PIT-8S lub ewentualnie roczne rozliczenie PIT-40.
Organ rentowy (ZUS, KRUS) wystawia z tytułu wypłaconych rent i emerytur informację PIT-11A lub rozliczenie roczne PIT-40A.
Z końcem lutego mija też termin do złożenia druków przez podmioty, które nie są ani pracodawcami, ani zleceniodawcami i nie występują w roli płatników podatków.
Podmiot niebędący płatnikiem np. biuro maklerskie jest zobowiązany do końca lutego przesłać informację o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych PIT-8C. Informację taką powinien też przesłać przedsiębiorca, który wypłaca przychody z innych tytułów niż praca lub zlecenie. Dotyczy to np. przychodów wypłacanych emerytom przez ich dawny zakład pracy jako zapomogi z tytułu trudnej sytuacji materialnej czy podeszłego wieku.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Bogdan Świąder


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA