REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kogo zwolnić z kas

REKLAMA

Nie ma powodów, żeby na parkingach czy w toaletach publicznych stosować kasy fiskalne. O obowiązku posiadania kasy powinny decydować: wysokość obrotów, obowiązek płacenia VAT lub usługi, które świadczy firma - uważają eksperci.
Przedsiębiorców ucieszyły zapowiedzi Ministerstwa Finansów, które liberalizują zasady stosowania kas fiskalnych. Z obowiązku posiadania kas fiskalnych mają być zwolnione grupy podatników, które dziś muszą ewidencjonować obrót przy ich pomocy. Wiadomo, że w pierwszej kolejności kas będą mogli pozbyć się taksówkarze.
– Chętnie zrezygnowałabym ze stosowania kasy fiskalnej – mówi Beata Olchowa, której firma jest ajentem m.in. najwyżej położonej w Polsce płatnej toalety na górnej stacji kolei linowej na Kasprowym Wierchu. – W toaletach najczęściej pracują osoby starsze, dla których obsługa kasy jest niepotrzebnym utrudnieniem w pracy – dodaje Beata Olchowa.

Zwolnienie dla niektórych
– Ze stosowania kas powinny być zwolnione towary i usługi, na które wystawia się faktury VAT. Nie powinno się też ewidencjonować przez kasę tych czynności, za które odpłatność wpływa na konto. Fiskus może się dowiedzieć, ile podatnikowi wpłynęło pieniędzy, więc nie trzeba rejestrować tego przez kasę, żeby uzyskać informację o transakcjach opodatkowanych. Ryzyko, że podatnik nie wykaże sprzedaży, jest takie samo, jak przy istnieniu kasy, kiedy nie zaewidencjonuje sprzedaży – uważa Sławomir Zieleń, doradca podatkowy, doktorant w Instytucie Nauk Prawnych PAN.
W rozporządzeniu dotyczącym kas fiskalnych corocznie utrzymuje się zwolnienie dla określonych usług (np. edukacyjnych, dostarczania wody, energii, gazu), ale jest to zwolnienie czasowe i przedłużane od kilku lat. W załączniku do rozporządzenia wymienia się listę usług zwolnionych, z której z roku na rok ubywają kolejne pozycje. Co roku obowiązkiem stosowania kas fiskalnych zostają objęte nowe grupy podatników. Od 1 maja 2005 r. kasy wprowadzono do zakładów fryzjerskich i studiów urody. Od tego momentu kasy znalazły się też na parkingach i płatnych postojach samochodowych (spełniających odpowiednie warunki). Wcześniej zwolnienie ze stosowania kas fiskalnych stracili taksówkarze, a nawet osoby prowadzące szalety.

Kontrowersyjne zapowiedzi
Sławomir Zieleń uważa, że należałoby zwolnić ze stosowania kas podatników świadczących wszystkie usługi komunalne. Zwolnienie to powinno być szerzej określone niż obecnie. Teraz według niektórych urzędów skarbowych część usług komunalnych jest opodatkowana, np. usługi udostępniania śmietników, a inne nie.
– Ze zwolnienia dotyczącego kas powinni przede wszystkim korzystać podatnicy zwolnieni przedmiotowo z podatku od towarów i usług. Kasy powinni mieć tylko ci, którzy są opodatkowani VAT. Nie powinni więc ewidencjonować obrotu przez kasę również podatnicy zwolnieni z VAT podmiotowo – twierdzi Sławomir Zieleń.
Według Ireny Ożóg ze spółki doradztwa podatkowego Ożóg i Wspólnicy zapowiedzi Ministerstwa Finansów, które oznaczają radykalną zmianę polityki dotyczącą kas fiskalnych, mogą budzić wątpliwości.
– Nie wiem, czy słuszne jest odchodzenie od kas na obecnym etapie, kiedy tak wielu podatników je stosuje. Taka radykalna zmiana polityki Ministerstwa Finansów może budzić wątpliwości. Jeżeli resort dysponuje jednak innymi niż kasy fiskalne metodami kontroli obrotów podatników, to można z nich zrezygnować – uważa dr Irena Ożóg. Jej zdaniem kryterium zastosowania zwolnienia powinno być uzależnione raczej od obrotów firmy, a nie od branży, w której ona działa.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

W Gazecie Prawnej nr 38 z 22 lutego 2006 r. pisaliśmy:
Ministerstwo Finansów jest przeciwnikiem wprowadzenia kas u małych przedsiębiorców.
• Podatnik będzie mógł sam wybrać, czy chce nadal stosować kasę fiskalną.
Bogdan Świąder, Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS go obniży

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA