REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polisy nie zawsze z podatkiem

REKLAMA

Polisy posagowe dla dzieci niepowiązane z funduszami inwestycyjnymi są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.
Od kilku lat dużą popularnością, zwłaszcza wśród rodziców i dziadków, cieszą się polisy posagowe. Ubezpieczenia te mają przede wszystkim zapewnić zgromadzenie kapitału dla dziecka, tak by po osiągnięciu określonego wieku, np. pełnoletności, mogło z niego korzystać. Dodatkowo mogą też stanowić zabezpieczenie dziecka na wypadek śmierci ubezpieczającego. Może nim być nie tylko rodzic, ale też inna spokrewniona czy wręcz obca osoba. Umowa z taką dodatkową opcją może przewidywać trzy rozwiązania. Po pierwsze, przejęcie opłacania składek na wypadek śmierci ubezpieczonego. Wtedy funkcja gromadzenia pieniędzy jest kontynuowana. Po drugie – wypłatę renty po śmierci osoby ubezpieczonej. Tu zgromadzony kapitał jest wykorzystywany na bieżące potrzeby uposażonego dziecka. Po trzecie – jednorazową wypłatę sumy ubezpieczenia. Mniej popularne jest obecnie ubezpieczenie na życie i dożycie dziecka. Nie zabezpieczają one potomka przed utratą rodzica czy rodziców.

Posag dla dziecka

– W niektórych przypadkach wypłaty z polis posagowych mogą być częściowo opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyjaśnia Marek Gadacz, doradca podatkowy z PricewaterhouseCoopers. Chodzi tu o tzw. polisy z opcją funduszu.
Dodaje, że gdyby była to typowa polisa posagowa bez opcji funduszu kapitałowego, to co do zasady uznałby, że jest ona zwolniona z podatku.
Robert Krasnodębski, radca prawny z Kancelarii Weil, Gotshal&Manges, również uważa, że jeżeli chodzi o ubezpieczenia bez funduszy kapitałowych, to bez względu na to, jaki był sposób finansowania składki i przez kogo, dochody uzyskane przez beneficjenta będą zwolnione z podatku dochodowego. Sprawa trochę komplikuje się, jeśli mamy ubezpieczenie z funduszem. Robert Krasnodębski zwraca uwagę na przypadek, kiedy polisa zawierana jest na rzecz osoby trzeciej, np. rodzic zawiera ją na rzecz dziecka. Z literalnego brzmienia przepisu nie wynika, czy zwolnienie dotyczy tylko przypadku, kiedy to podatnik inwestuje we własną polisę.
– Istnieje ryzyko zastosowania w tym przypadku wykładni celowościowej – podkreśla mecenas Krasnodębski. Jeżeli polisa jest finansowana przez osobę trzecią, to gdy zastosować wykładnię celowościową, może się okazać, że cała kwota wypłacona z ubezpieczenia podlega opodatkowaniu – podkreśla. Wynika to z faktu, że to nie uposażony ponosił ciężar wydatków związanych z polisą.
– W tym przypadku paradoksalnie wykładnia literalna jest korzystniejsza dla podatników, ale nie można wykluczyć, że organy podatkowe nie mogą sięgnąć właśnie po wykładnię celowościową – uważa Robert Krasnodębski. Postulujemy Ministerstwo Finansów powinno zająć oficjalne stanowisko, w którym wyjaśni, czy w przypadku polis posagowych istnieje jakiekolwiek niebezpieczeństwo opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Eksperci podatkowi nie mają co do tego pewności .

Podatek od darowizny

Pewne zagrożenia wiążą się z polisami na gruncie podatku od spadków i darowizn.
– Ubezpieczenia posagowe nie powinny zasadniczo podlegać opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Ewentualne uznanie polisy posagowej za nieodpłatne świadczenie na rzecz dziecka w ramach darowizny musiałoby być uzależnione od tego, jak skonstruowana została sama umowa. Między innymi od tego, czy dziecko w ramach umowy otrzymuje jakiś benefit, np. w postaci dodatkowej ochrony ubezpieczeniowej – analizuje Marek Gadacz.
– Wówczas istnieje minimalne ryzyko podciągnięcia takiej polisy pod ustawę o podatku od spadków i darowizn – dodaje.
Podkreśla jednak, że nie słyszał o tym, by organy podatkowe żądały w takiej sytuacji podatku. Nie oznacza to jednak, że można to całkowicie wykluczyć.
Pewne niebezpieczeństwo dostrzega też drugi ekspert. Co prawda w przypadku finansowania składek w kręgu najbliższej rodziny, gdzie istnieje obowiązek alimentacyjny, trudno mówić o darowiźnie – twierdzi Robert Krasnodębski.
– W przypadku rodziców wartość opłacanych składek uznałbym za obowiązek alimentacyjny w ramach utrzymania i zapewnienia przyszłości dziecku – wyjaśnia.
Jeżeli jednak nie ma go, to wówczas istnieje niebezpieczeństwo potraktowania składki jako darowizny – zauważa mecenas Krasnodębski.
Gdyby organy podatkowe przyjęły taką interpretację. to konsekwencją tego na gruncie podatku od spadków i darowizn byłaby konieczność kontrolowania, czy nie został przekroczony limit zwolnienia darowizny pieniężnej, zwłaszcza że zwykłe oszczędzanie pieniędzy przez rodzica i darowanie ich dziecku bezsprzecznie zostanie zakwalifikowane jako darowizna.
W przypadku darowizny podatek trzeba zapłacić po przekroczeniu kwot wolnych od podatku. Obecnie, jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej, czyli małżonek, zstępni (dzieci wnuki itd.), wstępni (rodzice, dziadkowie itd.) pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie – podatek zapłacimy dopiero po przekroczeniu 9637 zł. Jeżeli nabywcą jest osoba z II grupy podatkowej (zalicza się do nich wstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych), opodatkowaniu podlega wartość powyżej 7276 zł. W przypadku innych osób należących do III grupy podatkowej próg opodatkowania został ustalony na 4902 zł.
Jeżeli nabycie własności rzeczy i praw majątkowych od tej samej osoby następuje więcej niż jeden raz, do wartości ostatnio nabytych dolicza się wartość rzeczy i praw majątkowych nabytych od tej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie.

Aleksandra Tarka, Marcin Jaworski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA