| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Polisy nie zawsze z podatkiem

Polisy nie zawsze z podatkiem

Polisy posagowe dla dzieci niepowiązane z funduszami inwestycyjnymi są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Od kilku lat dużą popularnością, zwłaszcza wśród rodziców i dziadków, cieszą się polisy posagowe. Ubezpieczenia te mają przede wszystkim zapewnić zgromadzenie kapitału dla dziecka, tak by po osiągnięciu określonego wieku, np. pełnoletności, mogło z niego korzystać. Dodatkowo mogą też stanowić zabezpieczenie dziecka na wypadek śmierci ubezpieczającego. Może nim być nie tylko rodzic, ale też inna spokrewniona czy wręcz obca osoba. Umowa z taką dodatkową opcją może przewidywać trzy rozwiązania. Po pierwsze, przejęcie opłacania składek na wypadek śmierci ubezpieczonego. Wtedy funkcja gromadzenia pieniędzy jest kontynuowana. Po drugie – wypłatę renty po śmierci osoby ubezpieczonej. Tu zgromadzony kapitał jest wykorzystywany na bieżące potrzeby uposażonego dziecka. Po trzecie – jednorazową wypłatę sumy ubezpieczenia. Mniej popularne jest obecnie ubezpieczenie na życie i dożycie dziecka. Nie zabezpieczają one potomka przed utratą rodzica czy rodziców.Posag dla dziecka

– W niektórych przypadkach wypłaty z polis posagowych mogą być częściowo opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyjaśnia Marek Gadacz, doradca podatkowy z PricewaterhouseCoopers. Chodzi tu o tzw. polisy z opcją funduszu.


Dodaje, że gdyby była to typowa polisa posagowa bez opcji funduszu kapitałowego, to co do zasady uznałby, że jest ona zwolniona z podatku.


Robert Krasnodębski, radca prawny z Kancelarii Weil, Gotshal&Manges, również uważa, że jeżeli chodzi o ubezpieczenia bez funduszy kapitałowych, to bez względu na to, jaki był sposób finansowania składki i przez kogo, dochody uzyskane przez beneficjenta będą zwolnione z podatku dochodowego. Sprawa trochę komplikuje się, jeśli mamy ubezpieczenie z funduszem. Robert Krasnodębski zwraca uwagę na przypadek, kiedy polisa zawierana jest na rzecz osoby trzeciej, np. rodzic zawiera ją na rzecz dziecka. Z literalnego brzmienia przepisu nie wynika, czy zwolnienie dotyczy tylko przypadku, kiedy to podatnik inwestuje we własną polisę.


– Istnieje ryzyko zastosowania w tym przypadku wykładni celowościowej – podkreśla mecenas Krasnodębski. Jeżeli polisa jest finansowana przez osobę trzecią, to gdy zastosować wykładnię celowościową, może się okazać, że cała kwota wypłacona z ubezpieczenia podlega opodatkowaniu – podkreśla. Wynika to z faktu, że to nie uposażony ponosił ciężar wydatków związanych z polisą.


– W tym przypadku paradoksalnie wykładnia literalna jest korzystniejsza dla podatników, ale nie można wykluczyć, że organy podatkowe nie mogą sięgnąć właśnie po wykładnię celowościową – uważa Robert Krasnodębski. Postulujemy Ministerstwo Finansów powinno zająć oficjalne stanowisko, w którym wyjaśni, czy w przypadku polis posagowych istnieje jakiekolwiek niebezpieczeństwo opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Eksperci podatkowi nie mają co do tego pewności .

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »