Pożyteczne, ale niedoskonałe
REKLAMA
Instytucja wiążących interpretacji funkcjonuje od 1 stycznia 2005 r. Od początku miała zwolenników i przeciwników. Obawiano się paraliżu pracy urzędów skarbowych, spowodowanego dużymi ilościami składanych wniosków. Ponadto interpretacjom zarzucano wady, takie jak np. niekonstytucyjność czy wydawanie przez urzędy skarbowe sprzecznych interpretacji w podobnych sprawach. Niektóre zarzuty, trzeba przyznać, są uzasadnione, jak np. rozbieżności interpretacyjne w odpowiedziach dotyczących tych samych problemów. Jednak pomimo wspomnianych uchybień, zarówno eksperci jak i podatnicy co do jednego są zgodni: sama idea wiążących interpretacji jest bardzo korzystna. Trzeba ją tylko udoskonalić.
Resort finansów ma pomysł
Z niedoskonałości interpretacji podatkowych zdaje sobie sprawę Ministerstwo Finansów. Ma już nawet plan dotyczący zmian w zasadach wydawania interpretacji. Od 1 stycznia 2007 r. wydawaniem interpretacji zajmowałoby się Ministerstwo Finansów. Nadzorem nad wydawanymi dokumentami oraz tworzeniem bazy interpretacyjnej miałyby zająć się tworzone właśnie cztery biura informacji podatkowej: w Lesznie, Płocku, Toruniu, Bielsku-Białej. Interpretacje wydawaliby ci sami urzędnicy co dotychczas. Zostaną oni jedynie wyspecjalizowani w jednej dziedzinie prawa podatkowego. Spowoduje to skrócenie czasu wydania interpretacji z 12 do 2 godzin.
Procedura bez zmian
Sama procedura nie ulegnie jednak większym zmianom. Podatnicy, którzy będą chcieli uzyskać interpretację, będą musieli złożyć wniosek o wydanie interpretacji. W takim wniosku należy dokładnie przedstawić stan faktyczny oraz postawić pytanie, a także zaprezentować własne stanowisko w sprawie. Urząd na wydanie interpretacji ma z reguły 3 miesiące. W przypadku sprawy skomplikowanej termin ten może wydłużyć się do 4 miesięcy.
Minister też odpowiada
Od 1 września 2005 r. każdy podatnik może także wystąpić do ministra finansów o wydanie pisemnej interpretacji. Jednak minister udziela odpowiedzi tylko w zakresie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz innych ratyfikowanych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej. Na odpowiedź minister ma 6 miesięcy.
WAŻNE
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA