REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka gmina, taki podatek

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

To, czy dochody z gospodarstwa agroturystycznego podlegają opodatkowaniu, zależy od tego, czy gmina, w której prowadzona jest działalność, ma charakter miejski czy wiejski.
– To rodzi nieuczciwą konkurencję. Poruszaliśmy ten problem, ale w urzędzie miejskim dowiedzieliśmy się, że nic się nie da zrobić – skarży się Aneta Cieślar, właścicielka gospodarstwa agroturystycznego w Wiśle. O zwolnieniu swojej działalności z podatku dochodowego może tylko pomarzyć, bo Wisła to miasto (zamieszkane przez niespełna 12 tys. osób, 75 proc. powierzchni zajmują lasy).

Z podobnymi problemami borykają się prowadzący gospodarstwa agroturystyczne w pobliskim Szczyrku. Alicja Ryczek turystów przyjmuje w domu położonym na wysokości ponad 700 metrów n.p.m. na zboczu Skrzycznego. Nieruchomość leży w granicach administracyjnych Szczyrku, a więc w mieście.

– Jesteśmy zawieszeni w próżni. Mimo że mamy pole, płacimy ubezpieczenie rolnicze, jesteśmy podatnikami podatku rolnego, to nie wolno nam skorzystać ze zwolnienia z podatku. Tyle mówi się o wsparciu agroturystyki, ale my z niego nie możemy skorzystać – opowiada pani Alicja. Płaci 17-proc. podatek zryczałtowany. Nie wybrała najbardziej korzystnej dla niej karty podatkowej, gdyż wtedy straciłaby prawo do opłacania składek na KRUS.
W ratuszu w Szczyrku bezradnie rozkładają ręce. Dobrosława Zawadzka z urzędu miejskiego wyjaśnia, że odpowiedzialne za taki stan rzeczy są przepisy ustaw podatkowych. Gmina nie może w nie ingerować.

– Samorząd zajmuje się wymiarem podatków i opłat lokalnych i tylko w tym zakresie może interweniować – informuje Dobrosława Zawadzka.

Tymczasem Irena Cieślar, skarbnik Wisły, mówi, że nie słyszała o problemach działających na terenie gminy gospodarstw agroturystycznych związanych z wysokością podatku dochodowego. Póki co rada gminy w celu wyrównania szans właścicieli kwater i gospodarstw agroturystycznych ustaliła jedną dla wszystkich stawkę podatku od nieruchomości.

Problem jest natomiast znany Andrzejowi Pilchowi, radnemu powiatu bielskiego, przewodniczącemu Rady Powiatu Bielskiego Śląskiej Izby Rolniczej.

– Rozumiem, że działalność prowadzona w mieście liczącym na przykład 100 tys. mieszkańców mogłaby być opodatkowana na ogólnych zasadach, bo nie miałaby nic wspólnego z agroturystyką. Ale w przypadku naszego małego powiatu, w którym sąsiadują ze sobą gminy wiejskie i miejskie, to sztuczny podział – uważa Andrzej Pilch. Zastanawiał się nad możliwością zmian statusów gmin z miejskich na miejsko-wiejskie (jak jest na przykład w pobliskim Ustroniu), ale nie jest to takie proste. Trzeba by było powołać sołectwa, których w tej chwili w gminach miejskich nie ma.

– Potrzebna jest korekta przepisów, która zlikwiduje nierówne traktowanie gospodarstw agroturystycznych z różnych gmin – uważa radny.

W sprawie próbował interweniować u ministra finansów poseł Rafał Muchacki z PO. Dziwi się, że przepisy podatkowe mogą inaczej traktować taką samą działalność prowadzoną w różnych rejonach Beskidu Śląskiego.
Resort tłumaczy, że podstawową zasadą podatku dochodowego od osób fizycznych jest powszechność opodatkowania, co oznacza, że podatkom podlegają wszelkie dochody z wyjątkiem tych, które precyzyjnie określono jako zwolnione. Z przepisów jasno wynika, że wynajem pokoi w gminach miejskich podlega podatkowi. Zdaniem ministerstwa, zwolnienie dla gospodarstw położonych w gminach wiejskich ma zaktywizować środowiska wiejskie, rozwój przedsiębiorczości, powstawanie i prowadzenie nowych form działalności, w których znaleźliby pracę nie tylko członkowie rodzin wiejskich prowadzących gospodarstwa rolne. Według resortu udzielanie preferencji podatkowych podmiotom zajmującym się wynajmowaniem pokoi w miastach przeczyłoby tym celom. Taka działalność jest zbliżona raczej do usług hotelarskich, a nie agroturystycznych.

– Jeśliby przyjąć, że podatnicy prowadzący działalność agroturystyczną na terenach miejskich powinni korzystać z powyższych zwolnień na zasadach analogicznych jak podatnicy prowadzący tę działalność na terenach wiejskich, zwolnienie takie, jako odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania, powinno zostać zapisane wprost w ustawie, a więc uwzględnione tylko poprzez zmianę przepisów ustawy o PIT – czytamy w odpowiedzi MF.
Poseł Rafał Muchacki zapowiada, że rozważy przygotowanie poselskiego projektu zmian w ustawach, by ujednolicić warunki prowadzenia działalności agroturystycznej.

PRZEPIS USTAWY O PIT WYWOŁUJĄCY SPORY
Wolne od podatku są dochody uzyskane z tytułu najmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.

POSTULUJEMY
Trzeba znowelizować ustawy: o PIT i podatku ryczałtowym tak, by gospodarstwa agroturystyczne położone w gminach miejskich mogły korzystać z takich samych zwolnień jak gospodarstwa z gmin wiejskich.

Marcin Musiał
marcin.musial@infor.pl


Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

REKLAMA

Nie trzeba będzie składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty po korekcie deklaracji podatkowej. Od 2026 r. zmiany w ordynacji podatkowej

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ordynacji podatkowej. W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. a jedną z nich jest zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanego zeznania podatkowego (deklaracji).

Dodatkowe dane w księgach rachunkowych i ewidencji środków trwałych od 2026 r. Jest projekt nowego rozporządzenia ministra finansów

Od 1 stycznia 2026 r. podatnicy PIT, którzy prowadzą księgi rachunkowe i mają obowiązek przesyłania JPK_V7M/K - będą musieli prowadzić te księgi w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Te elektroniczne księgi rachunkowe będą musiały być przekazywane do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ustrukturyzowanej formie (pliki JPK) od 2027 roku. Na początku kwietnia 2025 r. Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe i ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - podlegające przekazaniu w formie elektronicznej na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozporządzenie to zacznie obowiązywać także od 1 stycznia 2026 r.

REKLAMA