REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka gmina, taki podatek

REKLAMA

To, czy dochody z gospodarstwa agroturystycznego podlegają opodatkowaniu, zależy od tego, czy gmina, w której prowadzona jest działalność, ma charakter miejski czy wiejski.
– To rodzi nieuczciwą konkurencję. Poruszaliśmy ten problem, ale w urzędzie miejskim dowiedzieliśmy się, że nic się nie da zrobić – skarży się Aneta Cieślar, właścicielka gospodarstwa agroturystycznego w Wiśle. O zwolnieniu swojej działalności z podatku dochodowego może tylko pomarzyć, bo Wisła to miasto (zamieszkane przez niespełna 12 tys. osób, 75 proc. powierzchni zajmują lasy).

Z podobnymi problemami borykają się prowadzący gospodarstwa agroturystyczne w pobliskim Szczyrku. Alicja Ryczek turystów przyjmuje w domu położonym na wysokości ponad 700 metrów n.p.m. na zboczu Skrzycznego. Nieruchomość leży w granicach administracyjnych Szczyrku, a więc w mieście.

– Jesteśmy zawieszeni w próżni. Mimo że mamy pole, płacimy ubezpieczenie rolnicze, jesteśmy podatnikami podatku rolnego, to nie wolno nam skorzystać ze zwolnienia z podatku. Tyle mówi się o wsparciu agroturystyki, ale my z niego nie możemy skorzystać – opowiada pani Alicja. Płaci 17-proc. podatek zryczałtowany. Nie wybrała najbardziej korzystnej dla niej karty podatkowej, gdyż wtedy straciłaby prawo do opłacania składek na KRUS.
W ratuszu w Szczyrku bezradnie rozkładają ręce. Dobrosława Zawadzka z urzędu miejskiego wyjaśnia, że odpowiedzialne za taki stan rzeczy są przepisy ustaw podatkowych. Gmina nie może w nie ingerować.

– Samorząd zajmuje się wymiarem podatków i opłat lokalnych i tylko w tym zakresie może interweniować – informuje Dobrosława Zawadzka.

Tymczasem Irena Cieślar, skarbnik Wisły, mówi, że nie słyszała o problemach działających na terenie gminy gospodarstw agroturystycznych związanych z wysokością podatku dochodowego. Póki co rada gminy w celu wyrównania szans właścicieli kwater i gospodarstw agroturystycznych ustaliła jedną dla wszystkich stawkę podatku od nieruchomości.

Problem jest natomiast znany Andrzejowi Pilchowi, radnemu powiatu bielskiego, przewodniczącemu Rady Powiatu Bielskiego Śląskiej Izby Rolniczej.

– Rozumiem, że działalność prowadzona w mieście liczącym na przykład 100 tys. mieszkańców mogłaby być opodatkowana na ogólnych zasadach, bo nie miałaby nic wspólnego z agroturystyką. Ale w przypadku naszego małego powiatu, w którym sąsiadują ze sobą gminy wiejskie i miejskie, to sztuczny podział – uważa Andrzej Pilch. Zastanawiał się nad możliwością zmian statusów gmin z miejskich na miejsko-wiejskie (jak jest na przykład w pobliskim Ustroniu), ale nie jest to takie proste. Trzeba by było powołać sołectwa, których w tej chwili w gminach miejskich nie ma.

– Potrzebna jest korekta przepisów, która zlikwiduje nierówne traktowanie gospodarstw agroturystycznych z różnych gmin – uważa radny.

W sprawie próbował interweniować u ministra finansów poseł Rafał Muchacki z PO. Dziwi się, że przepisy podatkowe mogą inaczej traktować taką samą działalność prowadzoną w różnych rejonach Beskidu Śląskiego.
Resort tłumaczy, że podstawową zasadą podatku dochodowego od osób fizycznych jest powszechność opodatkowania, co oznacza, że podatkom podlegają wszelkie dochody z wyjątkiem tych, które precyzyjnie określono jako zwolnione. Z przepisów jasno wynika, że wynajem pokoi w gminach miejskich podlega podatkowi. Zdaniem ministerstwa, zwolnienie dla gospodarstw położonych w gminach wiejskich ma zaktywizować środowiska wiejskie, rozwój przedsiębiorczości, powstawanie i prowadzenie nowych form działalności, w których znaleźliby pracę nie tylko członkowie rodzin wiejskich prowadzących gospodarstwa rolne. Według resortu udzielanie preferencji podatkowych podmiotom zajmującym się wynajmowaniem pokoi w miastach przeczyłoby tym celom. Taka działalność jest zbliżona raczej do usług hotelarskich, a nie agroturystycznych.

– Jeśliby przyjąć, że podatnicy prowadzący działalność agroturystyczną na terenach miejskich powinni korzystać z powyższych zwolnień na zasadach analogicznych jak podatnicy prowadzący tę działalność na terenach wiejskich, zwolnienie takie, jako odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania, powinno zostać zapisane wprost w ustawie, a więc uwzględnione tylko poprzez zmianę przepisów ustawy o PIT – czytamy w odpowiedzi MF.
Poseł Rafał Muchacki zapowiada, że rozważy przygotowanie poselskiego projektu zmian w ustawach, by ujednolicić warunki prowadzenia działalności agroturystycznej.

PRZEPIS USTAWY O PIT WYWOŁUJĄCY SPORY
Wolne od podatku są dochody uzyskane z tytułu najmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.

POSTULUJEMY
Trzeba znowelizować ustawy: o PIT i podatku ryczałtowym tak, by gospodarstwa agroturystyczne położone w gminach miejskich mogły korzystać z takich samych zwolnień jak gospodarstwa z gmin wiejskich.

Marcin Musiał
marcin.musial@infor.pl


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zwolnienie z podatku Belki. Nowe zasady oszczędzania i inwestowania

    "Jeżeli ktoś osiągnie zysk z lokaty bankowej oraz z inwestycji w fundusze, to limity, będące rodzajem kwoty wolnej od osiągniętego zysku, będą liczone rozdzielnie" – powiedział w piątek minister finansów, Andrzej Domański. Wprowadzane limity stanowią swoistego rodzaju ochronę przed opodatkowaniem dla osiągniętych zysków.

    Opłaty za jednorazowe opakowania plastikowe do żywności - rozliczenia VAT, CIT i PIT w 2024 roku [wyjaśnienia Ministerstwa Finansów]

    W komunikacie z 28 marca 2024 r. Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień odnośnie zasad rozliczania opłat pobieranych z tytułu sprzedaży opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje lub żywność na gruncie VAT oraz podatków dochodowych. Komunikat ten nie ma formalnego statusu interpretacji podatkowej ani objaśnień podatkowych.

    Tabela kursów średnich NBP z 29 marca 2024 roku [nr 064/A/NBP/2024]

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 marca 2024 roku [nr 064/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

    Dostęp hurtowy do sieci zbudowanej ze środków KPO/FERC

    Rok 2023 upłynął pod znakiem śledzenia działań Centrum Projektów Polska Cyfrowa (dalej jako „CPPC”), planowaniem zasięgów sieci możliwych do zrealizowania w ramach dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej, wzmożoną pracą nad przygotowaniem wniosków o dofinansowanie, cierpliwym oczekiwaniem na ogłoszenie wyników naboru, żeby w końcu – dotrwać do etapu podpisania umowy o dofinansowanie i rozpocząć budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej. Dla wielu operatorów emocje towarzyszące tym wydarzeniom, jak również powodzenie inwestycji nadal spędzają sen z powiek. Natomiast przed operatorami, którzy sami nie stawali w blokach startowych do konkursu o środki na budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej, pojawia się pytanie jak będzie wyglądać wspólne funkcjonowanie obu grup w przyszłości.

    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    REKLAMA