REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka gmina, taki podatek

REKLAMA

To, czy dochody z gospodarstwa agroturystycznego podlegają opodatkowaniu, zależy od tego, czy gmina, w której prowadzona jest działalność, ma charakter miejski czy wiejski.
– To rodzi nieuczciwą konkurencję. Poruszaliśmy ten problem, ale w urzędzie miejskim dowiedzieliśmy się, że nic się nie da zrobić – skarży się Aneta Cieślar, właścicielka gospodarstwa agroturystycznego w Wiśle. O zwolnieniu swojej działalności z podatku dochodowego może tylko pomarzyć, bo Wisła to miasto (zamieszkane przez niespełna 12 tys. osób, 75 proc. powierzchni zajmują lasy).

Z podobnymi problemami borykają się prowadzący gospodarstwa agroturystyczne w pobliskim Szczyrku. Alicja Ryczek turystów przyjmuje w domu położonym na wysokości ponad 700 metrów n.p.m. na zboczu Skrzycznego. Nieruchomość leży w granicach administracyjnych Szczyrku, a więc w mieście.

– Jesteśmy zawieszeni w próżni. Mimo że mamy pole, płacimy ubezpieczenie rolnicze, jesteśmy podatnikami podatku rolnego, to nie wolno nam skorzystać ze zwolnienia z podatku. Tyle mówi się o wsparciu agroturystyki, ale my z niego nie możemy skorzystać – opowiada pani Alicja. Płaci 17-proc. podatek zryczałtowany. Nie wybrała najbardziej korzystnej dla niej karty podatkowej, gdyż wtedy straciłaby prawo do opłacania składek na KRUS.
W ratuszu w Szczyrku bezradnie rozkładają ręce. Dobrosława Zawadzka z urzędu miejskiego wyjaśnia, że odpowiedzialne za taki stan rzeczy są przepisy ustaw podatkowych. Gmina nie może w nie ingerować.

– Samorząd zajmuje się wymiarem podatków i opłat lokalnych i tylko w tym zakresie może interweniować – informuje Dobrosława Zawadzka.

Tymczasem Irena Cieślar, skarbnik Wisły, mówi, że nie słyszała o problemach działających na terenie gminy gospodarstw agroturystycznych związanych z wysokością podatku dochodowego. Póki co rada gminy w celu wyrównania szans właścicieli kwater i gospodarstw agroturystycznych ustaliła jedną dla wszystkich stawkę podatku od nieruchomości.

Problem jest natomiast znany Andrzejowi Pilchowi, radnemu powiatu bielskiego, przewodniczącemu Rady Powiatu Bielskiego Śląskiej Izby Rolniczej.

– Rozumiem, że działalność prowadzona w mieście liczącym na przykład 100 tys. mieszkańców mogłaby być opodatkowana na ogólnych zasadach, bo nie miałaby nic wspólnego z agroturystyką. Ale w przypadku naszego małego powiatu, w którym sąsiadują ze sobą gminy wiejskie i miejskie, to sztuczny podział – uważa Andrzej Pilch. Zastanawiał się nad możliwością zmian statusów gmin z miejskich na miejsko-wiejskie (jak jest na przykład w pobliskim Ustroniu), ale nie jest to takie proste. Trzeba by było powołać sołectwa, których w tej chwili w gminach miejskich nie ma.

– Potrzebna jest korekta przepisów, która zlikwiduje nierówne traktowanie gospodarstw agroturystycznych z różnych gmin – uważa radny.

W sprawie próbował interweniować u ministra finansów poseł Rafał Muchacki z PO. Dziwi się, że przepisy podatkowe mogą inaczej traktować taką samą działalność prowadzoną w różnych rejonach Beskidu Śląskiego.
Resort tłumaczy, że podstawową zasadą podatku dochodowego od osób fizycznych jest powszechność opodatkowania, co oznacza, że podatkom podlegają wszelkie dochody z wyjątkiem tych, które precyzyjnie określono jako zwolnione. Z przepisów jasno wynika, że wynajem pokoi w gminach miejskich podlega podatkowi. Zdaniem ministerstwa, zwolnienie dla gospodarstw położonych w gminach wiejskich ma zaktywizować środowiska wiejskie, rozwój przedsiębiorczości, powstawanie i prowadzenie nowych form działalności, w których znaleźliby pracę nie tylko członkowie rodzin wiejskich prowadzących gospodarstwa rolne. Według resortu udzielanie preferencji podatkowych podmiotom zajmującym się wynajmowaniem pokoi w miastach przeczyłoby tym celom. Taka działalność jest zbliżona raczej do usług hotelarskich, a nie agroturystycznych.

– Jeśliby przyjąć, że podatnicy prowadzący działalność agroturystyczną na terenach miejskich powinni korzystać z powyższych zwolnień na zasadach analogicznych jak podatnicy prowadzący tę działalność na terenach wiejskich, zwolnienie takie, jako odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania, powinno zostać zapisane wprost w ustawie, a więc uwzględnione tylko poprzez zmianę przepisów ustawy o PIT – czytamy w odpowiedzi MF.
Poseł Rafał Muchacki zapowiada, że rozważy przygotowanie poselskiego projektu zmian w ustawach, by ujednolicić warunki prowadzenia działalności agroturystycznej.

PRZEPIS USTAWY O PIT WYWOŁUJĄCY SPORY
Wolne od podatku są dochody uzyskane z tytułu najmu pokoi gościnnych, w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym, osobom przebywającym na wypoczynku oraz dochody uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób, jeżeli liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5.

POSTULUJEMY
Trzeba znowelizować ustawy: o PIT i podatku ryczałtowym tak, by gospodarstwa agroturystyczne położone w gminach miejskich mogły korzystać z takich samych zwolnień jak gospodarstwa z gmin wiejskich.

Marcin Musiał
marcin.musial@infor.pl


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatnicy poszkodowani w powodzi zapłacą tegoroczne podatki w 2025 roku [projekt rozporządzenia Ministra Finansów]

W dniu 18 września 2024 r. opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie przedłużenia niektórych terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego w związku ze stanem klęski żywiołowej. Rozporządzenie to ma pomóc przedsiębiorcom poszkodowanym we wrześniu br. powodzią na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego - poprzez odroczenie terminów zapłaty podatków i zaliczek na podatki. 

Dyrektywę UE o adekwatnych wynagrodzeniach minimalnych trzeba wdrożyć w Polsce jeszcze w 2024 roku. Co się zmieni w płacy minimalnej? Od kiedy?

Do 15 listopada 2024 kraje członkowskie Unii Europejskiej zobowiązane są do implementacji do porządku krajowego, przepisów kolejnej dyrektywy. Mowa tu o dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej, która wprowadza szereg regulacji dotyczących sposobu i częstotliwości określania przez Rząd minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Stawka 0% VAT do końca 2024 r. na darowizny towarów i usług dla powodzian. Konieczna pisemna umowa z OPP, JST, podmiotem leczniczym lub RARS

Minister Finansów wydał rozporządzenie, które wprowadza możliwość stosowania obniżonej do 0% stawki podatku VAT dla darowizn (przekazywanych już od 12 września 2024 r.) wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych w trwającej obecnie powodzi. Ale ta preferencyjna stawka VAT dotyczy wyłącznie darowizn realizowanych za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego, jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów leczniczych i Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

ZUS: można zapłacić składki z 2024 r. do 15 września 2025 r. bez odsetek. Trzeba złożyć oświadczenie o poszkodowaniu w powodzi

Przedsiębiorcy poszkodowani przez powódź mogą opłacić składki za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia br. dopiero we wrześniu 2025 r., bez naliczania odsetek za zwłokę - poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski.

REKLAMA

Pies w kosztach firmy. Fiskus zmienił zdanie, bo nie znalazł związku pomiędzy wydatkami a przychodem

Fiskus zmienił zdanie w sprawie kosztów firmowych dotyczących psa. Chodziło o możliwość zaliczenia w kosztach uzyskania przychodu wydatków na zakup i utrzymanie psa, który służył jako reklama promująca ofertę spółki.

Od 300 do 1200 zł miesięcznie składki będzie musiał zapłacić przedsiębiorca? Zryczałtowana składka zdrowotna być może stanie się faktem

Od 300 do 1200 zł miesięcznie składki będzie musiał zapłacić przedsiębiorca? zryczałtowana składka zdrowotna być może stanie się faktem. Konfederacja Lewiatan postuluje za obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i uproszczenie sposobu jej opłacania poprzez wprowadzenie zryczałtowanych stawek

MF: od 1 października przez infolinię KAS podatnik dostanie indywidualną informację o swoich sprawach

Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 października 2024 r. pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) będą udzielać odpowiedzi na pytania podatników na jednej ogólnopolskiej infolinii KAS pod numerami: (+48) 22 330 03 30 – dla połączeń z telefonów komórkowych i 801 055 055 – dla połączeń z telefonów stacjonarnych. Tak jak do te pory podatnicy uzyskają pod tymi numerami ogólną informację podatkową i celną. Istotną nowością będzie możliwość uzyskania na tej infolinii informacji dotyczących indywidualnych spraw podatnika objętych tajemnicą skarbową po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN.

Doradca podatkowy w todze i z większymi kompetencjami. Od 2025 roku? Założenia nowelizacji

Minister Finansów chce zmienić szereg przepisów ustawy o doradztwie podatkowym. W dniu 16 września 2024 r. opublikowano założenia projektu nowelizacji, zgodnie z którymi m.in. doradcy podatkowi w sądzie mieliby nosić togi, tak jak inne zawody prawnicze (adwokaci, radcowie prawni, prokuratorzy). Rozszerzony ma zostać zakres spraw, w których doradcy podatkowi będą mogli wydawać opinie. Ponadto zmiany zajdą w zasadach egzaminu na doradcę podatkowego i w kompetencjach organów KIDP.

REKLAMA

Grecja sięga do kieszeni turystów! 20 euro podatku zapłaci każdy pasażer wysiadający na Mykonos i Santorini

Grecja wprowadza podatek dla turystów. Każdy pasażer wycieczkowca wysiadający na greckiej wyspie Mykonos i Santorini będzie musiał zapłacić podatek w wysokości 20 euro w szczytowym sezonie turystycznym. Tak ogłosiła minister turystyki Grecji Olga Kefalogianni. W innych portach opłata wyniesie 5 euro.

Minimalne wynagrodzenie zaczyna przewyższać możliwości firm. „4666 zł to obiektywnie wysoka płaca minimalna”

Wysoki i niekonsultowany z przedsiębiorcami – taki jest wzrost płacy minimalnej według członków Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. – Po kaskadowych wzrostach płacy minimalnej liczyliśmy na zmianę standardów dyskusji o tym, jaka powinna ona być, kiedy rosnąć i jakie wartości są możliwe do agregacji przez przedsiębiorców. Obecnie wzrost znów będzie powodować, że sektory działające na niższych marżach jak np. usługi, handel czy turystyka będą zmuszone do podnoszenia cen lub optymalizacji w miejscach pracy. To zła wiadomość także dla samorządów, bo rozwarstwienie w siatce płac będzie nadal rosnąć – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie. 

REKLAMA