REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga czeka na Trybunał

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Obowiązująca od początku tego roku ulga na kluby sportowe przewiduje możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków w wysokości nieprzekraczającej 10 proc. dochodu. Żeby z odliczenia skorzystać, trzeba ponieść wydatki na działalność klubów sportowych mających osobowość prawną.
Kluby te muszą mieć licencję sportową. Muszą też skupiać co najmniej 50 zawodników, w tym 30 juniorów.

Inaczej w PIT i w CIT

Ulga przysługuje zarówno podatnikom PIT, jak i CIT, tyle że występują inne zasady jej rozliczania. Podatnicy PIT mogą ulgę odliczać po zakończeniu roku podatkowego w rocznym zeznaniu. Z kolei podatnicy CIT wydatki na kluby sportowe mogą odliczać już w trakcie roku, w deklaracjach miesięcznych. Jest to dla nich bardziej korzystne.
– Brak możliwości rozliczenia wydatków na działalność klubów w deklaracjach miesięcznych stawia przedsiębiorców prowadzących indywidualnie działalność gospodarczą w mniej korzystnej sytuacji, bo z odliczeniem wydatków na działalność klubów muszą poczekać do złożenia zeznania rocznego – twierdzi Wojciech Pietrasiewicz, doradca podatkowy współpracujący z Baker & McKenzie Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o. Jego zdaniem takie rozwiązanie promuje wydatkowanie kwot przez osoby fizyczne na działalność klubów sportowych pod koniec roku podatkowego.
Eksperci podatkowi podkreślają jednak, że mimo oczywistych różnic przy odliczaniu ulgi, nie jest to przejaw dyskryminacji podatników.
– Ustawy o CIT i PIT tworzą dwa odrębne systemy rozliczania podatku dochodowego – twierdzi Wojciech Pietrasiewicz. Trudno więc mówić o dyskryminacji podatników podatku dochodowego od osób fizycznych kalkulujących zaliczki na podatek w odmienny sposób od podatników podatku dochodowego od osób prawnych.

Dowolne dokumenty

Z przepisów nie wynika też, w jaki sposób podatnik powinien dokumentować wydatki. Brak precyzji stwarza więc wiele możliwości do interpretacji i do podejmowania działań nie do końca uczciwych. Niejednokrotnie mieliśmy już przykłady, że gdy istnieje dowolność postępowania, podatnicy próbują to wykorzystać do swoich celów (np. dawna darowizna przekazywana na rzecz osób fizycznych). W celu zapobieżenia dowolności resort wydał nawet interpretację w tej sprawie.
– Ulga została zinterpretowana w piśmie Ministerstwa Finansów z 9 stycznia 2006 r. Zgodnie z tą interpretacją wydatki na działalność klubów sportowych powinny być dokumentowane z zastosowaniem ogólnych reguł przepisów Ordynacji podatkowej, przy czym dla uwiarygodnienia zaleca się stosowanie pisemnych dokumentów imiennych – przypomina Paweł Dymlang, konsultant ds. podatków w CEiD Spółka Doradztwa Podatkowego.
Jednak interpretacja ta jest skierowana do organów skarbowych, a jak przypomina Wojciech Pietrasiewicz – przepisy Ordynacji podatkowej nakazują dopuścić jako dowód wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Jeżeli podatnik dysponuje wiarygodnymi dowodami (np. zeznania świadków, oświadczenie o przyjęciu darowizny) potwierdzającymi dokonanie wydatku na rzecz klubu sportowego, to organ podatkowy będzie miał duże problemy z zakwestionowaniem odliczenia.
– W takim przypadku, organy podatkowe będą oceniać, czy okoliczność „poniesienia wydatku” przez danego podatnika na działalność klubu sportowego została udowodniona, na podstawie całego materiału dowodowego – potwierdza Bartosz Głowacki z MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy spółka doradztwa podatkowego.
To, czy wprowadzenie jej do ustaw podatkowych było z góry pomyślane jako furtka czy było wynikiem niechlujstwa legislacyjnego, trudno w tej chwili oceniać.
– Wbrew obowiązującym opiniom wprowadzenie ulgi nie miało na celu stworzenia możliwości omijania prawa podatkowego, lecz wprowadzenie zachęty do finansowania społecznej działalności sportowej – uważa Waldemar Szewc, doradca podatkowy.

Wniosek w Trybunale

Nie wiadomo, jaka będzie przyszłość ulgi na sport. Prokurator generalny skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności przepisów o uldze z konstytucją.
Zdaniem prokuratora, zmieniając ustawy podatkowe, Senat przekroczył swoje kompetencje. Rządowy projekt ustawy o sporcie kwalifikowanym nowelizował co prawda ustawę CIT, ale nie rodziła ona negatywnych konsekwencji dla budżetu. Tymczasem Senat wprowadził do CIT i PIT ulgi podatkowe, o których wcześniej w ogóle nie było mowy. Ich uchwalenie nie było wolą ani rządu, ani Sejmu.
Prokurator zwraca także uwagę, że przepisy o ulgach podatkowych na sport są niejasne. Najwięcej wątpliwości rodzi pojęcie wydatków na kluby. Nie wiadomo, czy chodzi o wydatki właścicieli klubów, czy innych podatników, czy też jednych i drugich. Nie wiadomo także, jakie wydatki podlegają odliczeniu (np. opłaty za zajęcia sportowe). Nie sprecyzowano warunków odliczenia ani dokumentowania wydatków, nieprawidłowo wskazano limit odliczeń. W rzeczywistości zastrzeżeń jest więcej. Krytyczni wobec ustawy są także eksperci podatkowi. Ich zdaniem może ona prowadzić do poważnych nadużyć. Według niektórych jest korzystna dla właścicieli klubów sportowych.
Bogdan Świąder
bogdan.swiader@infor.pl
Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kto i kiedy może ponieść odpowiedzialność karną za niezłożenie wniosku o upadłość spółki handlowej (np. sp. z o.o.)

Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki handlowej to obowiązek, który spoczywa na barkach między innymi członków zarządu i likwidatorów. Niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki pomimo powstania warunków uzasadniających upadłość spółki jest przestępstwem, które zostało uregulowane nie w Kodeksie karnym, a w Kodeksie spółek handlowych.

Komunikat ZUS: 2 czerwca 2025 r. mija ważny termin dla przedsiębiorców. Chodzi o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina przedsiębiorcom, że do 2 czerwca 2025 r. należy zweryfikować i odesłać przez PUE/eZUS wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej.

ZUS odbiera zasiłki za błędy dotyczące składek sprzed 2022 roku – Rzecznik MŚP interweniuje

Do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców wpływa coraz więcej dramatycznych spraw dotyczących decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w których organ odmawia wypłaty świadczeń zasiłkowych, wskazując, że przedsiębiorcy nie podlegają ubezpieczeniu chorobowemu za okres sprzed 2022 roku.

Podatnik zapłacił zaległy podatek ale nie zatrzymało to egzekucji. Urząd skarbowy wykorzystał pomyłkę w przelewie. Winą obarczył podatnika i automatyzację systemu

Absurdów podatkowych nie brakuje. Dla przykładu można podać historię przedsiębiorcy, który nie uregulował w terminie podatku, za co otrzymał upomnienie z urzędu skarbowego. Dokonując wpłaty, popełnił niezamierzony błąd, który spowodował kolejne konsekwencje. W efekcie na jego koncie jednocześnie wystąpiła niedopłata i nadpłata podatku. Ministerstwo Finansów, komentując ww. sprawę, wskazuje obowiązujące przepisy, zaś eksperci przekonują, że urzędnicy mogli zachować się inaczej. Resort zaznacza, że proces obsługi wpłat podatników jest zautomatyzowany, a w opisywanej sytuacji nie można mówić o błędzie systemowym. Wśród znawców tematu nie brakuje opinii, że zbyt sztywne przepisy i procedury podatkowe mogą właściwie stanowić pułapkę dla przedsiębiorców.

REKLAMA

PKWiU 2025 - nowa klasyfikacja statystyczna wyrobów i usług jeszcze w 2025 roku

W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano niedawno Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Nowa PKWiU 2025 zastąpi obecnie obowiązującą PKWiU 2015. Od kiedy?

Bezpłatny webinar: Rozliczanie branży budowlanej i deweloperskiej. Jak uniknąć najczęstszych błędów?

Branża budowlana i deweloperska to sektory, w których każdy szczegół w rozliczeniach finansowych ma znaczenie, a konsekwencje popełnianych błędów mogą być daleko idące. Zarówno w księgach rachunkowych, jak i w rozliczeniach podatkowych precyzyjna klasyfikacja realizowanych prac jest kluczowa.

Usługi dietetyczne są zwolnione z VAT. Ale nie te dla osób zdrowych. Dlaczego?

Usługi dietetyczne, które nie korzystają ze zwolnienia przedmiotowego (związanego z celem medycznym), w szeregu przypadków nie mogą również korzystać ze zwolnienia podmiotowego (limit obrotów do 200 000 zł rocznie). Oznacza to, że dietetycy świadczący usługi doradztwa w zakresie dietetyki (konsultacji indywidualnych) opodatkowane VAT muszą zarejestrować się jako czynni podatnicy VAT, niezależnie od wysokości swoich obrotów i doliczać do ceny swoich usług netto podatek VAT w stawce 23%. Problem w tym, że wiele usług dietetyków ma charakter złożony (szkolenia z zakresu diet, podawanie w internecie pakietów diet dla osób zaliczanych do określonych kategorii wiekowych itp). Dlaczego usługi dietetyków świadczone na rzecz osób zdrowych nie korzystają ze zwolnienia z VAT wyjaśnił WSA w Gliwicach w wyroku z 29 stycznia 2025 r.

Niższe grzywny za niektóre przestępstwa skarbowe od 2026 roku. Nowelizacja Kks i Ordynacji podatkowej przyjęta przez rząd

W dniu 27 maja 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny skarbowy (kks) oraz ustawy - Ordynacja podatkowa, przedłożony przez Ministra Finansów. Ta nowelizacja ma na celu uproszczenie administracyjnych obowiązków podatkowych oraz złagodzenie kar za przestępstwa skarbowe, które nie powodują bezpośrednich strat w podatkach.

REKLAMA

JPK_KR_PD już nadchodzi – nowy obowiązek dla podatników CIT. Czy Twoja firma jest gotowa?

Nowy plik JPK_KR_PD to nie tylko kolejne wymaganie fiskusa, ale prawdziwa rewolucja w raportowaniu księgowym. Od 2025 roku obowiązek ten obejmie duże firmy, od 2026 – podmioty zobowiązane do przesyłania ewidencji JPK VAT, a od kolejnego roku – pozostałych podatników CIT. Zmiany w planie kont, nowe struktury danych, testy, audyty – przygotowań jest sporo, a czasu coraz mniej. Zobacz, co musisz zrobić, by nie obudzić się z ręką w księgowym chaosie.

Kiedy członek rodziny współpracujący przy rodzinnym biznesie musi być zgłoszony do ZUS?

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych nakłada obowiązek zgłoszenia do ZUS i odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne osób współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność i z szeroko rozumianymi zleceniobiorcami. Podobnie czyni ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego. Analizy wymaga zatem, kto spełnia definicję takiej osoby współpracującej i czy jej sytuacja uzależniona jest od formy tej współpracy - umownej bądź bezumownej. Spory z ZUS w przedmiocie obowiązku objęcia osób współpracujących ubezpieczeniami społecznymi trafiają aż do Sądu Najwyższego, warto więc wziąć pod uwagę również aktualne orzecznictwo w tej materii.

REKLAMA