REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uniknąć dopłaty składając kilka PIT-ów

REKLAMA

Wielu podatników składa dwa lub nawet trzy zeznania roczne. Często z jednego z nich wynika nadpłata podatku, natomiast w drugim wykazany jest podatek do zapłaty. Nie musi to jednak oznaczać konieczności wpłacenia podatku z jednego zeznania i oczekiwania przez trzy miesiące na zwrot nadpłaty z drugiego.
Ordynacja podatkowa przewiduje możliwość zaliczenia nadpłaty na poczet innego zobowiązania podatkowego. Teoretycznie organ podatkowy może dokonać tego z urzędu. W praktyce jednak, ze względu na skomplikowane przepisy i natłok prac w urzędach w ostatnim miesiącu rozliczeń, lepiej jest wystąpić z odpowiednim wnioskiem. Ponieważ urząd ma miesiąc na jego rozpatrzenie, a termin płatności podatku upływa 2 maja, wniosek warto złożyć jeszcze w marcu. W ten sposób przed upływem ostatecznego terminu rozliczenia podatnik powinien otrzymać postanowienie stwierdzające zarachowanie nadpłaty na poczet podatku. Dokument ten daje mu pewność, że rozliczenia za 2005 rok dokonał prawidłowo.

Zarachowanie z urzędu

Ordynacja podatkowa reguluje zasady zaliczania nadpłaty na poczet zobowiązań podatkowych. Jednym ze sposobów wygaśnięcia zobowiązania jest zaliczenie na jego poczet nadpłaty lub zwrotu podatku. Nadpłata w podatku dochodowym powstaje z dniem złożenia zeznania rocznego. Jednak samo złożenie zeznania nie jest wystarczające. W sprawach zaliczenia nadpłaty na poczet zaległych oraz bieżących zobowiązań podatkowych urząd skarbowy musi wydać postanowienie. Podobnie jak w innych sprawach urząd ma na to miesiąc. I tutaj pojawia się problem. Jeśli podatnik złoży zeznanie w kwietniu, to może zdarzyć się sytuacja, że postanowienie o zaliczeniu nadpłaty zostanie wydane dopiero w maju. A to oznacza, że z formalnego punktu widzenia niezapłacenie podatku wynikającego z zeznania może być uznane za postępowanie nieprawidłowe. Możliwa jest też inna sytuacja. Po wydaniu postanowienia może okazać się, że nadpłata została zarachowana na poczet zaległości, o których podatnik nawet nie wiedział.

Najpierw zaległości

Nadpłaty wraz z ich oprocentowaniem podlegają zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych, odsetek za zwłokę oraz bieżących zobowiązań podatkowych, a w razie ich braku podlegają zwrotowi z urzędu. Podatnicy, którzy nie złożą żadnego wniosku, a ciążą na nich zobowiązania z różnych tytułów, muszą liczyć się z tym, że nadpłata zostanie zaliczona na poczet podatku, począwszy od zobowiązania o najwcześniejszym terminie płatności.

Z przepisów wynika więc, że organ podatkowy powinien z urzędu zaliczyć nadpłatę na poczet zobowiązań. Jeżeli podatnik nie złoży odpowiedniego wniosku, nie może być jednak pewny, czy nie zostanie ona zaliczona na poczet zobowiązań lub zaległości, o których nie wiedział. Dlatego warto zadbać, aby postanowienie urzędu o zaliczeniu nadpłaty zostało wydane przed terminem płatności podatku, który w tym roku przypada 2 maja.

Zobowiązania przyszłe

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą bądź osiągający dochody z najmu mogą złożyć wniosek o zaliczenie nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań. Może to być opłacalne w przypadku, gdy podatnik zobowiązany jest do wpłaty zaliczek. W ten sposób nie będzie musiał oczekiwać trzy miesiące na zwrot. Kwotę tę podatnik będzie mógł wykorzystać wcześniej na sfinansowanie zaliczek na podatek czy też zobowiązań z tytułu VAT. Postulujemy We wzorach deklaracji PIT powinny zostać wprowadzone odrębne pozycje umożliwiające kompensatę podatku przez podatników składających kilka zeznań rocznych.

Konrad Piłat
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

REKLAMA

Nowa składka zdrowotna komplikuje system. Przedsiębiorcy chcą inaczej

Składak zdrowotna ma być rozliczana inaczej już od początku 2025 roku. Niestety, z pozytywnym odbiorem przedsiębiorców nie spotkały się rządowe zapowiedzi dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową i ryczałtem. W obu tych przypadkach planowane rozwiązania podnoszą wysokość składki zdrowotnej i komplikują system.

Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Definicje budynku i budowli, ujednolicenie opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych

W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano 11 czerwca 2024 r. założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. W zakresie podatku od nieruchomości ten projekt zakłada wprowadzenie definicji budynku i budowli a także ujednolicenie zasad opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych.

Dotacje dla biznesu 2024. Ścieżka SMART: kolejne rundy naborów wniosków dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw

Ścieżka SMART jest jednym z czterech priorytetów w ramach Programu FENG na lata 2021-2027. Wydaje się ona być jedną z najpopularniejszych dotacji oferowanych przez Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw chcących zwiększyć swoją zdolność badawczą oraz innowacyjność. Trzecia runda konkursu zgodnie z aktualnym harmonogramem naborów FENG rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do 24 października. 

Podatek od psa i kota w Polsce – kto musi płacić, a kto jest zwolniony?

W Polsce właściciele psów mogą być zobowiązani do opłacenia podatku od posiadania zwierząt, co jest regulowane przepisami lokalnymi gmin. Opłata ta wynika z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i jest stosowana w celu pokrycia kosztów związanych z utrzymaniem czystości i porządku w miejscach publicznych oraz finansowaniem opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Inaczej jest w przypadku kotów.

REKLAMA

MF: dwa etapy wdrożenia obowiązkowego KSeF. Będzie kolejna zmiana ustawy o VAT

W dniu 5 czerwca 2024 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę przesuwającą termin wdrożenia obowiązkowego KSeF na dzień 1 lutego 2026 r. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw 10 czerwca br. i wejdzie w życie 1 lipca br. W drugim etapie procesu legislacyjnego Ministerstwo Finansów zaproponuje rozwiązania w zakresie uproszczenia stosowania obligatoryjnego KSeF i etapowego wdrażania tego systemu. Ministerstwo Finansów udostępniło wersję produkcyjną Aplikacji Mobilnej KSeF.

Zajęcie komornicze wynagrodzenia a świadczenie z ZFŚS

Zdarza się, że wynagrodzenie pracownika jest obejmowane zajęciem komorniczym. Co w sytuacji, gdy takiemu pracownikowi należy się świadczenie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (np. dofinansowanie urlopu. Czy ze świadczenia z zfśs pracodawca może dokonać potrącenia? Okazuje się, że to bardzo kontrowersyjny problem.

REKLAMA