REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test przedsiębiorcy, czyli ograniczenie prawa do podatku liniowego

Test przedsiębiorcy, czyli ograniczenie prawa do podatku liniowego /Fot. Fotolia
Test przedsiębiorcy, czyli ograniczenie prawa do podatku liniowego /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów pracuje nad tzw. testem przedsiębiorcy. Chce zweryfikować jednoosobowych przedsiębiorców korzystających z opodatkowania w formie podatku liniowego. Test ma pozwolić na określenie kto rzeczywiście nim jest, a kto tylko korzysta z preferencyjnego opodatkowania.

MF: test przedsiębiorcy pozwoli określić kto rzeczywiście prowadzi działalność

Wiceminister finansów Filip Świtała w dniu 25 marca wziął udział w panelu „Struktura i efektywność polskiego systemu podatkowego” zorganizowanym przez Centrum Analiz Społeczno Ekonomicznych (CASE).

REKLAMA

Autopromocja

Wiceminister Świtała zwrócił uwagę na kwestię związaną z opodatkowaniem dochodów przedsiębiorców jednoosobowych. „Powiedzieliśmy, że będziemy opodatkowywać przedsiębiorców stawką liniową i określać składki na ubezpieczenia społeczne według stopy minimalnej (…). To powoduje (...) taki problem - przedsiębiorców, którzy de facto nie ponoszą ryzyka gospodarczego. Są to przedsiębiorcy, którzy pracują dla jednego pracodawcy, wystawiają jedną fakturę miesięcznie, mają (…) zakaz pracowania dla kogokolwiek innego” – mówił.

Ocenił, że jeżeli ktoś prowadzi działalność gospodarczą, to nie zgadza się na to, aby sobie wiązać ręce, tylko stara się o dywersyfikację ryzyka.

„Ja tej dywersyfikacji ryzyka nie widzę w przypadku wielu tzw. mikroprzedsiębiorców (…)” – powiedział.

Zastrzegł, że nie chodzi w tym przypadku tylko o kwestię ekonomiczną, tylko zwykłą uczciwość, bowiem dochody z pracy powinny być tak samo opodatkowane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inna kwestia, o której mówił Świtała, to sprawa przychodów państwa z podatków dochodowych. Tutaj pojawia się pytanie, czy chcemy zwiększać udział podatków konsumpcyjnych w budżecie państwa, czy też powinniśmy zmierzać do tego, aby zwiększać udział podatków bezpośrednich.

„Wydaje mi się, że byłoby lepiej, gdybyśmy mieli społeczeństwo, w którym podatki bezpośrednie więcej przynoszą dochodów budżetowi niż pośrednie. Dlaczego? Wszystkie bogate państwa, do grona których aspirujemy, tak mają” – powiedział.

Dyrektor departamentu podatków dochodowych w MF Maciej Żukowski zauważył, że w resorcie finansów trwają prace nad rozdzieleniem ustaw o opodatkowaniu pracy i działalności gospodarczej oraz zysków kapitałowych.

„Chcielibyśmy, aby PIT był prosty” – zadeklarował. „Ambicją w tej chwili, pierwszym krokiem, byłoby odseparowanie dochodów z pracy, rent i emerytur i innej działalności wykonywanej osobiście do oddzielnej ustawy” – powiedział.

Odnosząc się do kwestii opodatkowania wszystkich, którzy prowadzą działalność gospodarczą, Żukowski zauważył, że resort finansów prowadzi prace nad tzw. testem przedsiębiorcy. Pozwoliłby on określić, czy ktoś rzeczywiście prowadzi działalność gospodarczą, czy nie.

„Nie wiem jak to jeszcze skalibrować, ale pracujemy nad tym. Jest wiele wyzwań” – powiedział. Jego zdaniem trzeba to zrobić sprytnie, bowiem dana firma może zmusić zatrudnionych, aby pracowali na zasadzie B2B, bo wszystkim może się to teoretycznie opłacać.

„Jesteśmy świadomi wyzwań i będziemy starali się skalibrować ten test przedsiębiorcy w taki sposób, żeby mysz się nie przecisnęła” – zapowiedział.

Jego zdaniem opodatkowanie przedsiębiorczości w sposób skrajnie różny od opodatkowania pracy naturalnie prowadzi do szukania tańszego sposobu na funkcjonowanie.

Zdaniem wiceministra Świtały na polski system podatkowy trzeba patrzeć przez pryzmat tego, że Polska w otoczeniu międzynarodowym funkcjonuje w przeważającej mierze jako importer kapitału, a nie eksporter.

„W związku z czym dla nas bardzo istotne jest opodatkowanie u źródła – w kontekście międzynarodowym – a nie tylko opodatkowanie rezydentów” – mówił Świtała.

Tymczasem, jak wskazał, wszystkie rozwiązania forsowane przez najbogatsze państwa na świecie dążą do ochrony dochodów swoich rezydentów uzyskiwanych za granicą.

„Natomiast z punktu widzenia Polski (…) równie istotnym pytaniem jest, ile nasi nierezydenci (czyli podatnicy zagraniczni, którzy działają w Polsce) nie zapłacili nam podatku, chociaż powinni go zapłacić u źródła” – powiedział.

Zaznaczył, że organizacje międzynarodowe przywiązują jednak do tego mniejszą wagę.

Polecamy: PIT 2019. Komentarz

REKLAMA

Wiceminister mówił także o opodatkowaniu firm internetowych, które za pomocą aplikacji osiągają zyski w danym kraju, np. w Polsce, ale nie płacą tu podatków, bowiem zarejestrowanym tu spółkom przypisuje się „śmieciowe dochody”. Podatki płacone są natomiast w kraju, w którym koncerny mają siedzibę, ponieważ uważa się, że istota dochodów związana jest ze świetną aplikacją.

„Ale pośrednictwo np. w dziedzinie transportu, czy łóżek do spania, to nie jest +rocket science+ (wiedza kosmiczna). Ja się nie zgadzam z tym, że to tam właśnie powinno się przypisywać najwięcej dochodów (…), będziemy w tej sprawie toczyć rozmowy” – zapowiedział. Według niego we współczesnym świecie coraz większe znaczenie ma rynek, na którym generowane są dochody, a nie to, skąd pochodzi inicjatywa.

MPiT: to ryzykowne rozwiązanie

Tzw. test przedsiębiorcy, nad którym pracuje MF, to ryzykowne rozwiązanie - oceniła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Dodała, że MPiT jest wobec niego sceptyczne i będzie rozmawiać w tej sprawie z resortem finansów.

"Naszym zdaniem to jest ryzykowne rozwiązanie. Podatek liniowy jest jednym z tych, który polscy średni i mali przedsiębiorcy bardzo sobie cenią. To ważny bodziec rozwojowy" - wskazała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Szefowa MPiT zaznaczyła, że jej resort jest sceptyczny co do tego rozwiązania. "Dzisiaj będziemy rozmawiać na pewno z MF na ten temat" - zapowiedziała.

Wyjaśniła, że przedstawiciele MPiT będą wskazywać na to, że rozwiązanie, które mamy dzisiaj w systemie podatkowym jest korzystne. "Przedsiębiorcy się w nim odnajdują i dobrze czują" - podkreśliła.

"Nie chcielibyśmy utracić, wyrzucić z rynku podmiotów gospodarczych. A przypomnę, że mali i średni przedsiębiorcy to ponad 2 mln podmiotów. To dzisiaj tak naprawdę podstawa polskiego systemu gospodarczego" - wskazała.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r. Tego chce minister finansów

Chciałbym, żeby nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców weszła w życie 1 stycznia 2025 r. - powiedział 25 lipca 2024 r. w TVN 24 minister finansów Andrzej Domański. Jak mówił, zależy mu, by powstał wspólny rządowy projekt; takie rozwiązanie powinno być wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Zarządzanie zmianą - kluczowa umiejętność w biznesie i na wyższej uczelni. Jak to robić skutecznie?

Dzisiejsze środowiska biznesowe oraz akademickie charakteryzują się dynamicznymi zmianami, które wymagają od menedżerów, pracowników oraz kadry akademickiej posiadania specjalistycznych umiejętności zarządzania tymi procesami/lub procesami transformacyjnymi. Zmiany, napędzane głównie przez postęp technologiczny oraz nowe formy prowadzenia biznesu i edukacji, stają się coraz bardziej nieodłącznym elementem codziennej pracy i nauki. Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uwidoczniła konieczność szybkiego przystosowania się do nowych warunków, w szczególności w kontekście przejścia na tryb nauki i pracy zdalnej, bądź hybrydowej.

Fundacja rodzinna: kiedy jest szansą na zachowanie firmowego majątku? Czy może być wykorzystana do optymalizacji podatkowej?

Fundacja rodzinna to nowoczesna forma prawna, która zyskuje coraz większe uznanie w Polsce. Stworzona z myślą o skutecznym zarządzaniu i ochronie majątku rodzinnego, stanowi odpowiedź na wyzwania związane z sukcesją oraz koniecznością zabezpieczenia interesów bliskich. Dzięki niej możliwe jest nie tylko uporządkowanie spraw majątkowych, ale także uniknięcie potencjalnych sporów rodzinnych. Jakie są zasady funkcjonowania fundacji rodzinnej, jej organów oraz korzyści, jakie niesie dla fundatorów i beneficjentów? 

Dyskusja o akcyzie: legislacja europejska nie nadąża za badaniami

Około 25 proc. Polaków każdego dnia sięga po papierosa. Wartość ta – zamiast maleć – zwiększa się i stawia nas w gronie państw o względnie wysokim stopniu narażenia społeczeństwa na zagrożenia spowodowane dymem tytoniowym. Na drugim biegunie UE są Szwedzi. Tam pali zaledwie 8 proc. ludności. O planach ograniczenia konsumpcji tytoniu, produktów nikotynowych i alkoholu rozmawiali politycy i eksperci podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

REKLAMA